DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62053.6607 %-1.57
ETHERIUM 3429.7183 %-0.56
havadurum

Gökçeada'da Sokak Köpeklerinin Saldırısı Küçükbaş Hayvan Yetiştiricisini Vurdu

Gökçeada'da, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Halil Alaylı ve oğlu Kadir Alaylı, ağıldaki tescilli İmroz ırkı koyun ve kuzu yavrularına dün yaşanan sokak köpekleri saldırısının ardından yıkıcı bir tablo ile karşılaştı. Facianın bilançosu, 1 koyun ve 10 yavru kuzunun telef olmasıyla sarsıcı bir 40 bin TL zarar olarak ortaya çıktı.

649

Gökçeada, Çanakkale - Gökçeada ilçesinde yaşanan trajik olayda, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Halil Alaylı ve oğlu Kadir Alaylı'nın ağıldaki tescilli İmroz ırkı koyun ve kuzu yavrularına sokak köpeklerinin saldırısı sonucu büyük bir felaket yaşandı. Yaşanan acı olayda, 1 koyun ve 10 yavru kuzu telef oldu, bu da yaklaşık 40 bin TL'lik bir zarara yol açtı.

Olayın Detayları

Dün sabah meydana gelen olayda, sokak köpekleri tarafından ağırlanan İmroz koyunları ve yavruları, ağıl çevresindeki ağaç, çalılık ve kayalıklara sığınarak saldırıdan kaçtı. Ancak, ne yazık ki, 1 koyun ve 10 yavru kuzu telef oldu. Haberi alan Halil Alaylı ve oğlu Kadir Alaylı, durumu jandarmaya bildirdi ve jandarma olayla ilgili inceleme başlattı.

Zararın Boyutu

Gökçeada'da 1970 yılından bu yana çiftçilikle uğraşan Halil Alaylı, yaşadıkları sorunu dile getirirken, "Bu başıboş köpeklerimiz şu anda Gökçeada'mızın sorunu, gerçi şu anda ülkemizin de sorunu oldu" dedi. Yaşanan saldırı sonucunda ortaya çıkan yaklaşık 40 bin TL'lik zarar, aile için büyük bir maddi kayba neden oldu.

Hayvan Sahiplerinin Çağrısı

Özgürce dolaşan İmroz koyunlarının ada meralarında yılın 365 günü serbestçe dolaşıp doğadan beslendiği belirtilirken, hayvan sahipleri, sokak köpeklerinin hayvanlar için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Halil Alaylı, "Başıboş köpekler adamızda her tarafa zarar veriyor. Bütün komşularımız da, hayvancılık yapan arkadaşlarımız da bu başıboş köpeklerden şikayetçi" diye konuştu.

Sonuç ve Çözüm Arayışı

Gökçeada'da artan sokak köpekleri sorunu, hem hayvanları hem de çiftçileri olumsuz etkiliyor. Yetkililerden, bu soruna acil çözüm bulmaları ve çiftçilerin emeklerini koruma adına önlemler almaları bekleniyor. Bu acı olay, başta Gökçeada olmak üzere, ülke genelinde başıboş sokak köpekleri sorununun bir çözüme kavuşturulması gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

(İHA)
Paylaş