BITCOIN 43965.83 %0.33
ETHERIUM 2248.2894 %-0.22
BIST100 7855.06 %0.11
DOLAR 28.9319 %0.06
EURO 31.2239 %0.25
G.ALTIN 1887.0838 %0.19
havadurum

"Gerekli tedbirler alındığında hastalığı önlemek mümkündür"

Dünya Kuduz Günü nedeniyle Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü resmi internet sayfası üzerinden bilgilendirme yapıldı.

861

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü resmi internet sayfası üzerinden Dünya Kuduz Günü olması sebebiyle bir mesaj yayımlanarak; "Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür" ifadelerine yer verildi.

"Her yıl yaklaşık 59 bin kişi kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir"

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Kuduz Günü'ne ilişkin yapılan paylaşımda; "Kuduz, eski çağlardan beri bilinen ve halk sağlığını tehdit eden önemli bir zoonotik enfeksiyondur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 59.000 kişi kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Hastalık özellikle Asya ve Afrika kıtalarında yaygın olarak görülmektedir. Her yıl Asya'da yaklaşık 35.000 kişinin Afrika'da ise 21 bin 000 kişinin kuduz hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir. Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülmektedir. Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile de bulaşabilir. Kuduz olan hayvanın huyunda veya hareketlerinde değişimler, korkaklık, sinirlilik ve saldırganlık görülebilir. Genellikle şiddetli ısırma isteği bulunur. Vücudunda felçler, yutkunma güçlüğü, salya akması, kasılmalar görülebilir. Bu belirtileri gösteren hayvanlardan uzak durulmalı ve en kısa sürede İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine haber verilmelidir" diye belirtildi.

"Kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür"

Ölümcül bir hastalık olmasının yanı sıra tedavisinin de olduğu belirtilerek; "Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür. Köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından önemlidir. Beslediğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve toplumu kuduzdan koruyabiliriz. Herhangi bir kuduz riskli temas sonrasında; en önemli adım yara bakımıdır. İyi bir yara bakımı, kuduz virüsü geçişini azaltmadaki en etkili yöntemdir. Mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Tüm yaralanmalarda yara yeri derhal bol akarsu (basınçlı su veya hortum ucunun sıkılarak mümkün olduğu kadar jet akımın sağlanması şeklinde) ve sabunla iyice yıkanmalı ve sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Hekim tarafından kuduz aşısı yapılması uygun görüldüğünde aşıların zamanında ve eksiksiz olarak yaptırılması konusunda dikkatli olunmalıdır. Aşı programına başlanması durumunda hekim tarafından belirlenen takvime uyularak kuduz aşıları gününde yaptırılmalıdır. İlk aşı dozunun yapıldığı gün verilen Aşı Takip Kartı bir sonraki aşı günlerinde mutlaka getirilmelidir" sözlerine yer verildi.

"Güncel bilgilere İl Sağlık Müdürlüğümüzün internet sitelerinden ulaşılabilir"

Kuduz aşısının hayat kurtaran bir unsur olduğu belirtilerek; "Unutmayalım kuduz, hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmadığından ve genellikle ölümle sonuçlandığından kuduz şüpheli temas durumunda özellikle yara bakımı ile gerekli durumlarda kuduz aşısı ve kuduz antiserumu uygulamaları hayat kurtarıcıdır. Kuduz riskli temaslarda yaklaşım ve yapılması gerekenler Bakanlığımızca hazırlanıp yayımlanan rehberlerde belirtilmektedir. Kuduz Profilaksi Rehberi'nde insanlarda ve hayvanlarda kuduz hastalığı ile ilgili bilgiler, kuduz hasta takibi, tanısı, numune alma ve gönderme gibi konuların yanısıra kuduz profilaksisine yönelik uygulamalar detaylı olarak anlatılmıştır. Rehberin sonunda da kuduz ve kuduz profilaksisine ilişkin sıklıkla sorulan sorulara ve cevaplarına yer verilmiştir. Kuduz Profilaksi Rehberine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Web Sitesinden, ilimizde oluşturulan Kuduz Aşı Uygulama Merkezleri ile ilgili güncel bilgilere ise İl Sağlık Müdürlüğümüzün internet sitelerinden ulaşılabilir" denildi.

(Nevin Yüksel)

Paylaş