DOLAR 28.9288 %0.03
EURO 31.3072 %-0.57
G.ALTIN 1881.5915 %-2.21
BITCOIN 41724.2679 %5.42
ETHERIUM 2223.9577 %2.55
BIST100 8087.24 %0.03
havadurum

Gençler kemanlarıyla destek verdi

TÜİK'in Haziran 2023 dönemi için açıkladığı gıda enflasyonu oranına tepki göstermek için bir araya gelen DİSK Emekli-Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından, açıklanan rakamların ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmadığı dile getirilerek; "Bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır" diye belirtildi.

580
DİSK Emekli-Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından, TÜİK'in 6 aylık enflasyon oranını açıklaması üzerine yapılan basın açıklamasında, rakamların gerçekleri yansıtmamasına vurgu yapıldı. İskele Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, birçok vatandaş katılım sağlarken, gençler keman çalarak destek sağladı. Açlık sınırının altında, ekonomik bir ortamın oluştuğu dile getirilerek; "Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz" söylemlerinin ardında milyonların açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiği bir ekonomik ortam bulunmaktadır. Bu koşullarda emekliler için yüzde 25 zam, zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını, alınamayan ilaçları, karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir" ifadelerine yer verildi.

"Bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır"
DİSK Emekli-Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamalarda, açıklanan TÜİK verilerinin gerçekle bir alakası olmadığı belirtilerek; "TÜİK tarafından yıllık enflasyon oranı yüzde 38,21; Ocak-Haziran 2023 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 19,77 olarak açıklandı. Bu oran, ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtan bir orandır. Bu oran, bilimsel değerlendirmelerden tümüyle uzaktır. Diğer yandan TÜİK'in Haziran 2023 dönemi için açıkladığı gıda enflasyonu oranı yüzde 53,92 iken; Konfederasyonumuz DİSK'in araştırma merkezi DİSK-AR, emeklilerde ve dar gelirlilerde gıda enflasyonunun yüzde 66 ila 85 aralığında olduğunu ortaya koydu. Ne var ki TÜİK'in halkın ekmeğini korumak değil küçültmek için dört işleme takla attırarak açıkladığı ve işçilerin, memurların, emeklilerin sürekli biçimde yoksullaşmasına neden olan gerçek dışı enflasyon oranları neticesinde biz emeklilerin Temmuz-Aralık 2023 dönemi zammı da refah payı adı altında yapılan birkaç puanlık ekleme ile yüzde 25 olarak belirlendi" sözlerine yer verildi.

"Açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verilen bir ekonomik ortam bulunmaktadır"
resmi enflasyon ile gerçek enflasyon oranının yoksulluk seviyesinin de derinleşmesine neden olduğu vurgulanarak; "Artık eskiyen ve anlamını tümüyle yitirerek boş bir vaat haline gelen 'emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz' söylemlerinin ardında milyonların açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiği bir ekonomik ortam bulunmaktadır. Bu koşullarda emekliler için yüzde 25 zam, zammın kelime anlamının aksine, akıllara boş buzdolaplarını, alınamayan ilaçları, karşılanamayan kira ve faturaları getirmektedir" ifadeleri kullanıldı.

"7 bin 500 lirayla yaşam savaşı vermeye mahkum edilecektir"
Mevcut kök maaşı 6 bin TL ve aşağısında bulunan emekliler için yapılan zamların bir şey ifade edemeyeceği dile getirilerek; "Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 10.373 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 33,789 TL iken emeklilerin büyük çoğunluğunun maaşlarının zamlı hali dahi açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır. Üstelik hâlihazırda kök maaşı 7.500 TL'nin altında olan ve maaşları Hazine yardımıyla 7.500 TL'ye tamamlanan milyonlarca emekli, zammın kök maaşlar üzerinden yapılacak olması nedeniyle 7.500 lirayla yaşam savaşı vermeye mahkum edilecektir. Dolayısıyla, mevcut kök maaşı 6.000 TL ve aşağısında bulunan emekliler için bu zam oranı hiçbir anlam ifade etmeyecek; fiilen herhangi bir zam alınmış olmayacaktır. Emeklilerin iradesi ve yaşam hakkını yok sayan bu düzenlemenin karşısında tüm mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ve zamlar emeklilerin gıdaya, temizlik ürünlerine, sağlık ihtiyaçlarına, barınma imkânlarına erişmelerini tümüyle engelleyecektir. Zira emek gelirlerine ve emekli maaşlarına yapılan zamların henüz vatandaşların ceplerine girmeden buharlaşması, ülkenin normali haline getirilmişken; vergi ve harçlarda fahiş oranlarda zamlara gidilmesi, en temel tüketim maddelerine erişmenin lüks halini almasına neden olacaktır" sözlerine yer verildi.

"DİSK Emekli-Sen, emeklilerin sesi olmaya devam edecek"
Bu ekonomik şartlar altında DİSK Emekli Sen olarak mücadeleye devam edeceklerine vurgu yapılarak; "Ülkemiz; asgarinin altında yaşam koşullarının ortalamayı yansıttığı, devletin adeta bir işletme mantığıyla hareket ederek emek gelirlerini ve emekli maaşlarını kısmaya yönelik uygulamaları sürekli hale getirdiği, emeklilerin yaşam hakkının tanınmadığı bir ülke görünümündedir. Bu şartlar altında emeklilere düşen, tüm talep ve haklarını daha güçlü savunmak; örgütlenmek ve mücadele etmektir. DİSK Emekli-Sen, emeklilerin sesi olmaya devam edecek; ne enflasyon ne deneysel ekonomi politikaları ne de iktidarın layık gördüğü karşısında teslim olmadan emeklilikte insan onuruna yakışır bir yaşam mücadelesini sürdürecektir. Yaşam hakkımızın gaspı anlamına gelen bu zam oranlarını kabul etmiyoruz! Tüm emeklileri, DİSK Emekli-Sen çatısı altında örgütlenmeye; yoksulluğu sıradanlaştırmaya çalışanlara karşı refahı yaygınlaştırmak için mücadele etmeye çağırıyoruz! Emekli dostlarımız; ekmeğimizi küçültenlere karşı, güneşin sofrasını kurma çağrımıza kulak verin: DİSK Emekli-Sen'de örgütlenin! Yaşasın DİSK! Yaşasın Emekli-Sen! Yaşasın Emeklilikte İnsan Onuruna Yakışır Bir Yaşam Mücadelemiz!" denildi.
(Dilan Kaynak)
Paylaş