havadurum

Gelibolu’dan 1 Mayıs çağrısı, “Sömürüsüz bir dünya için”

1 Mayıs Uluslararası Emek ve Dayanışma Günü hazırlıkları Gelibolu Emek ve Dayanışma Platformu'nun önderliğinde kutlanacak. 

843

1 Mayıs Uluslararası Emek ve Dayanışma Günü, tüm Türkiye ve dünyada heyecanla bekleniyor. İşçilerin bu önemli günü kutlamak için hazırlıklar sürerken, Gelibolu Emek ve Dayanışma Platformu da harekete geçti. Gazi Süleyman Paşa Heykeli'nin önünde buluşacak olan platform, bu anlamlı günü coşkuyla kutlayacak. Geçtiğimiz yıl uzun bir aradan sonra 1 Mayıs kutlamalarına yeniden başlayan Gelibolu, bu yıl da etkinliklerine devam ediyor. Saat 13.00'te başlayacak olan etkinlik, bölgedeki emek ve dayanışma ruhunu daha da güçlendirecek.

“En temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine hep bir ağızdan ‘dur’ diyeceğiz”

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Gelibolu'da da meydanlarda buluşuyoruz. Ekmeklerimizin her gün küçülmesine, adaletin terazisinin tamamen bozulmasına, en temel hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine hep bir ağızdan ‘dur’ diyeceğiz. Ülkemizin tüm değerlerini emeğimizle var eden, gece gündüz demeden çalışan işçiler, emekçiler, ve emekliler olarak, insanca yaşamayı hak ediyoruz. Ancak bugünlerde, insanca yaşamak dahi giderek zorlaşıyor. İnsanca yaşayamıyorsak, bu ülke fakir olduğu için değil; ülkenin kaynakları rantçılara, sermayeye, faize, saraya, şatafata, silaha ve savaşa aktarıldığı için” denildi.

“Haksız ve hukuksuz uygulamaların sona erdirilmesini istiyoruz”

Ülkenin kaynaklarının işçilere, kamu emekçilerine, emeklilere ve kamu hizmetlerine kullanılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Artan gıda fiyatları ve alım gücünün yarattığı zorlukların son bulmasını, işsizlik, düşük ücretle çalıştırma ve güvencesiz çalıştırmaların sona erdirilmesini, ötekileştirme, göçmen düşmanlığı, ırkçı politikaların ve söylemlerin son bulmasını, haksız ve hukuksuz uygulamaların sona erdirilmesini istiyoruz” diye belirtildi.

“Başta Filistin halkının yaşadığı savaşlar olmak üzere savaşların sona ermesini istiyoruz”

Açıklamada ayrıca şu sözlere yer verildi, “Ayrıca, haksız yargılamalar sonucu içeride tutulan tüm tutsaklar için gerekli adaletin sağlanmasını, rant için göz göre göre kaybettiğimiz tarım alanlarının ve ekolojik yıkıma sebep olan politikaların son bulmasını, denizlerimizin kirletilmemesini, sularımızın tükenmemesini ve ormanlarımızın yanmamasını ve işgal edilmemesini talep ediyoruz. Ayrıca, başta Filistin halkının yaşadığı savaşlar olmak üzere tüm dünyadaki ve ülkemizdeki savaşların sona ermesini istiyoruz. İsrail Filistin’de insanlık soykırımı yapıyor. Bu soykırım devam ederken İsraille ticarete devam ediliyor. Bir yandan da filibitin halkının davasının yanındayız diyorlar. Kurtla birlikte kuzuyu yiyip çobanla yas tutuyorlar. Ortadoğu'da devam eden savaş, kan ve gözyaşının son bulması için herkesin kendini ifade edebileceği barışçıl ve demokratik bir ortamda birlikte yaşamak istiyoruz. Ulusların kendi kaderini tayin hakkına saygı duyuyoruz."

“Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için 1 Mayıs alanlarında”

Açıklamada, 1 Mayıs’ın önemine dikkat çekilerek, “1 Mayıs'ta alanlarda olmak, işimize, aşımıza, ekmeğimize ve emeğimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, hakkımıza ve hukukumuza; gelirde, vergide ve ülkede adalet talebimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, eğitim ve sağlık başta olmak üzere herkese nitelikli kamu hizmeti hakkımıza sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, söz ve karar hakkımıza; sendikalı olma, örgütlenme ve grev hakkımıza; ifade özgürlüğümüze; yani demokrasiye sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, İstanbul Sözleşmesi'ne, işyerinde şiddete ve tacize karşı ILO'nun 190 sayılı sözleşmesine sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe ve barış içinde, kardeşçe yaşayacağımız bir memleket mücadelesine sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta alanlarda olmak, emperyalizme karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaktır. Çarkları barıştan yana, emekten yana, işçiden yana, köylüden yana, üretenden yana, ötekinden yana ve kardeşlikten yana döndürelim. Haydi, bu adaletsiz düzene karşı bir elimizde çocuklarımız, bir elimizde pankartlarımızla yan yana kol kola Gelibolu'da 1 Mayıs'a. Filistin halkının yanında savaşın karşısında, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için 1 Mayıs alanlarında olacağız” sözlerine dikkat çekildi.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş