havadurum

Gelibolu’da Halk Kart kullanıma başlanacak

Gelibolu Belediyesi, ekonomik koşullarının yetersizliğini belgelendiren ailelere yönelik Halk Kart projesinin uygulanmasına başladı. Kart, yalnızca yerel esnaflarda alışverişlerde kullanılabilecek ve 9 bin lira tutarında destek sunacak.

619

Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, dar gelirli vatandaşlara nakdi destek sağlayacak Halk Kart projesinin, Gelibolu Belediyesi Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu’nun kararı ile uygulamaya geçtiğini duyurdu.

“Gereksinimi olan kişi ve ailelerin Belediye olanakları dahilinde ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır ”

Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Halk Kart projesi ile ilgili kurul tarafından yardım yapılması uygun bulunan dar gelirli vatandaşa, yıllık 9 bin lira tutarında destek sunulacağını ve ekonomik yetersizliğini belgelendiren ailelere yönelik Halk Kart’ın ile sadece yerel esnaflarda yapılacak alışverişte kullanılabileceğini açıkladı. Halk Kart ile ilgili Gelibolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Gelibolu Halk Kart ile Gelibolu İlçe sınırları içerisinde ikamet eden sosyal ve ekonomik açıdan yardıma gereksinimi olan kişi ve ailelerin Belediye olanakları dahilinde ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Gelibolu Halk Kart; gelirler toplamı esas alınarak, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı ve eşi, kendi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin üstüne taşınır ve taşınmaz mal varlığı gibi kriterler incelendikten sonra, Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenecektir. 11 Mart’tan itibaren başvuruların kabul edildiği uygulamadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın; e-Devletten alınmış kişi ve aynı hanede ikamet eden kişi belgesi, muhtarlıktan alınan fakirlik ilmühaberi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve e-Devletten alınmış aile nüfus kayıt örneği ile bizzat başvurmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan Halk Kart’ın 15 Nisan 2024 tarihinden itibaren kullanılabileceği, bu kartla alışveriş yapılacak yerel işletmelerin de ilerleyen günlerde açıklanacağı ayrıca belirtildi.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş