havadurum

Gelibolu'da 1980'den sonra ilk kez 6 Mayıs’ta 3 fidan anıldı!

Gelibolu Emek Dayanışma Platformunun çağrısıyla 68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anıldı.

853

Gelibolu Emek Dayanışma Platformu, idamlarının 52’nci yıl dönümünde Türkiye devrimci hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı andı. 1980 yılında 3 fidanın anılmasının ardından 1980 yılından bu yana ilk kez yapılan anma İskele Meydanı’nda düzenlendi. Anma programında yapılan açıklamada, “Yoldaşlarımızın idamlarının üzerinden tam 52 yıl geçti. Onlar, onbinlerin katılacağı etkinliklerle ilk günkü gibi anılıyorlar. Çünkü eşit, özgür bir gelecek ve sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özlemi her daim canlı ve güncel” denildi.

“Denizler; iş, ekmek, özgürlük mücadelesinde aşıyorlar”

Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in tam bağımsız ve demokratik Türkiye mücadelesinin sembolü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Tezgâhta çalışan işçilerden ders başındaki öğrencilere, tarlasını sulayan köylülerden doktorlara, mimarlardan mühendislere, emeklilerden diplomalı işsizlere kadar milyonlarca yürek, bulundukları her yerde 6 Mayıs’ın anısıyla mücadele kararlılığını tazeleyecek. Denizlerin avukatı Halit Çelenk’i de özlemle ve saygıyla anıyoruz. Denizler, tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir Türkiye mücadelesinin sembolü oldular. İdama yürürken ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye’, ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi’, ‘Kahrolsun Emperyalizm’ dediler. Onlar bağımsızlık, demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelemizde yaşıyorlar. Onları idam edenler hatırlanmazken, Denizler yeni doğan yüz binlerce çocuğun isminde, gençliğin gelecek mücadelesinde, işçi sınıfının iş, ekmek, özgürlük mücadelesinde yaşıyorlar, yaşamaya devam edecekler” ifadelerine yer verdi.

“6 Mayıslar, ülkenin bedbaht tablodan kurtulması için mücadele çağrısıdır”

“Halk yüksek enflasyon ve zam dalgası karşısında derin yoksullaşma yaşıyor. Ekonomik büyüme sadece zengin sınıflara mahsus. 6 Mayıslar, ülkenin bu bedbaht tablodan kurtulması için mücadele çağrısıdır. Denizler halktır ve onları kimse halktan koparamaz” sözlerine dikkat çekilen açıklamada, “Dünya ve Türkiye pandemi, ekonomik kriz ve emperyalist savaş kıskacına girerken kapitalizm, halklara daha fazla acı reçete, daha fazla kan ve gözyaşını reva görüyor. Emperyalizm tüm gerici değerleri göreve çağırırken, bizler dünyanın işçileri, emekçileri ve ezilen halkları olarak tüm devrimci değerleri yeniden kuşanmak zorundayız. Devrimci tarihimizin kilometre taşlarından olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, bu mücadelede her daim bize güç verecektir. Gün, emperyalizme ve tek adam yönetimine karşı birleşik emek cephesini ve demokrasi güçlerinin birliğini sağlama günüdür. Gün, restorasyoncu hayallere kapılmadan, halkın gerçek egemenliğine dayanan demokratik bir anayasa ve kurucu bir meclis için devrimci demokratik mücadeleyi yükseltme günüdür. Gün, ekonomik krizi halkın sırtına vurup, halkın ekmeğini her gün küçülten, adalet terazisini tamamen bozan en temel hakları gasp edip kendisi ve çevresi sarayda lüks ve şatafat içinde yaşayanlardan hesap sorma günüdür” denildi.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş