DOLAR 31.0921 %0.33
EURO 33.7226 %0.24
G.ALTIN 2024.5602 %0.37
BITCOIN 51058.2707 %-1.74
ETHERIUM 2941.4051 %-2.26
havadurum

Gazeteci Hrant Dink Çanakkale’de anıldı

Hrant’ın Arkadaşları; 19 Ocak 2007'de öldürülen Agos Gazetesi Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Çanakkale’de anma töreni düzenledi.

804

Hrant’ın Arkadaşları; Çanakkale’de Saat Kulesi Meydanında, ‘Bebekten katil yaratan karanlık devam ediyor’ yazılı dövizleri ve kırmızı karanfilleri ile bir araya geldi. Törene birçok kentlinin yanı sıra; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, CHP Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek ve partililer katılım sağladı.

Anma töreninde yapılan basın açıklamasını Hrant’ın Arkadaşları adına İnsan Hakları Savunucusu Esin Koman seslendirdi.

Arkadaşları Hrant Dink için bir araya geldiklerini kaydeden Koman, “17 yıl geçmesine rağmen adalet arayışımız sürdüğü için, tetikçi serbest bırakılıp, gerçek katiller saklansın istemediğimiz için buradayız. Çanakkale’de yaşayan halkların geçmişte bu meydanda toplandığı, Doğu illerine yola çıkarılıp zorla gönderildiği, sevdikleriyle son kez sarılıp, burada vedalaştığını bilenler bilir. Şahidimizdir yine saat kulesi, tarihçiler kaydını, vicdanlı insanlar sadece bunların yasını tutar. Ömürler geçer gider, kötücül anlar ise ortada kalakalır. Türkü olur, şiir olur, hikâyesi filme konu olur, gelir vakti saati, akıllarda mıh gibi çakılı durur. Çünkü sebat kelimesi İstanbul’da bir apartman isminden çok daha fazladır kimileri için. Doğduğu, sevdiği ülkesini, toprağını, buraya gömülmek isteyecek kadar sevenlerin, kendi vatanı bilenlerin, Türk olmasa da, insan evladı olduğu için bunu hak ettiğini bize gösterdiği için bizler buradayız, çünkü Hrant’ın arkadaşlarıyız.” dedi.

“Türkiye’de bir Ermeni olmanın ne demek olduğunu anlattı”

Açıklamayı seslendirmeye devam eden Koman, “Hrant Dink, devletin ve devletle aynı dalga boyunda düşünen, hisseden, refleks gösteren kesimlerin sinir uçlarına dokunan, harekete geçiren 1915 Ermeni Soykırımı’nın tanınması talebinde ısrarcı olmak yerine Türkiye’nin demokratikleşmesi gereğini savundu. O ilk kez topluma bir Ermeni olarak, Ermenilerin tarihsel ve bugünkü varlığını, yaşadıklarını, Türkiye’de bir Ermeni olmanın ne demek olduğunu anlattı, iki halk ve iki ülke arasında diyaloğu savundu, birbirimizi anlamamızı istedi, sürekli bunun için çağrı yaptı. Türkiye’de ilk olarak bir kişi televizyon ekranlarında bir Ermeni olarak konuştu, tüm açıklığıyla derdini anlattı.” şeklinde konuştu.

“Gazeteciliğine ihtiyaç duyuyoruz”

“Ah Ahparig, seni çok özlüyoruz.” diyerek Dink’i çok özlediklerini söyleyen Koman, “Gazeteciliğine, barış diline, kardeş fikrine bugünlerde daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Şu anda ne kadar çok arkadaşın mahpusta bir bilsen, o günlerde duyduğun güvercin tedirginliğini, şimdilerde daha iyi anlıyoruz. Hrant Dink insan hakları ve ırkçılık, ayrımcılık karşıtı mücadelemizin her zaman doğal bir destekçisi oldu. O, ırkçılık, nefret ve önyargının düşmanıydı, gerçeklerden, haktan, adaletten yana olanların dostuydu.” dedi.

“Kimlerin, bunu neden yaptığını öğrenmek istiyoruz”

Hrant Dink’in Eşi Rakel Dink’in suikastın ardından yaptığı yas konuşmasında; ‘Bebeklerden katiller yaratanların’ kim olduğunu öğrenmek istediğine dikkat çektiğini ifade eden Koman şunları kaydetti: “Yoksa medyanın önüne atılan, sözde kahramanlarla birlikte fotoğraf çektirme yarışına girişen devletin memurlarına emanet edilmiş tetikçileri değil, onlara silah verenlerin, tetiği çektirenlerin karanlığını aydınlatmak istiyoruz. Kimlerin, bunu neden yaptığını öğrenmek istiyoruz.”

“Hrant için adalet, herkes için adalettir”

Koman son olarak, “19 Ocak 2007 Cumartesi günü, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in, tetikçi Ogün Samast tarafından saat 15.00’te öldürüldüğü gün değildir sadece. Ötekileştirilmeye maruz bırakılanların, din, dil bir olmasa da kalben yurttaş olmamızın kıymetini bilmeyenlerin, 1915’le yüzleşemeyenlerin, yüzlercenin başına beyaz bere taktırıp gezdiren, kendilerini kapkara kafalarıyla karanlıklara saklayanların ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Hrant için adalet, herkes için adalettir, diyoruz. Seni unutmayacak, unutturmayacağız.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Film gösterimi yapıldı

Basın açıklamasının akabinde; Yalı Hanı’nın en üst katında Tuzla Ermeni Yetimhanesi’nin isimli belgesel izlendi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş