havadurum

Gastronomi yolunda Çanakkale

500
Çanakkale`nin gastronomi turizminin geliştirilmesini amaçlayan paydaşlar, Eceabat İlçesinde ziyaretler gerçekleştirdiler. Eceabat Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen programda paydaşlar öncelikle Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli`yi makamında ziyaret ederek ilçenin markalaşma çalışmaları ile ilgili olarak istişarelerde bulundular. Eceabat Belediye Başkanı Sami Zileli ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Belediye Meclis Üyesi Timur Koşal, Belediye Meclis Üyesi Beşir Erdinç Tursun, Maydos Restaurant Sahibi Hanifi Aras, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Boz, ÇOMÜ Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yrd. Öğr. Gör. Adnan Şimşek, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ramazan Eren, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, Çanakkale Gastronomi Derneği Başkanı Kubilay Özben, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gizem Yıllar Adalı, Human 17 Derneği Başkanı Naci Hasan Efendi yer aldı. 
Kültürel miras katkıları görüşüldü
Daha sonra paydaşlar ilçenin bağcılık sektöründe önemli markaları olan Suvla, Asmadan Bağcılık ve Şarapçılık, Maydos Restaurant, Hotel Caeli & Caeli Winery firmalarını ziyaret ederek firma yetkililerinden çalışmaları ile ilgili bilgiler aldılar. Ziyarette ayrıca Gelibolu Yarımadası`nın Çanakkale Boğazı`na bakan tarafında, Eceabat İlçesi içinde yer alan Maydos Kale olarak da bilinen Maydos Kilisetepe Höyüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Eceabat Kaymakamlığı ve Tarihî Alan Başkanlığı işbirliğiyle Kilitbahir Köyü`nün mevcut tarihî ve doğal dokusunu değerlendirerek ilçeye yeni bir turizm ürünü kazandırabilmek ve kültürel mirasın hem gelecek nesillere aktarılması hem de yerel halk için sosyo-ekonomik katkıya dönüştürülebilmesi amacı ile tasarlanan Kilitbahir Seyir Terası ziyaretleri gerçekleştirildi.
"Turizm gelişecek"
Ziyaretler ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, "Gün geçtikçe önem kazanan gastronomi turizmi kapsamında yöresel yiyeceklerin ziyaretçilerin destinasyon tercihinde önemli bir paya sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle gastronomi turizminin Çanakkale`mizde geliştirilmesi ve yeni destinasyonların oluşması önem arz etmektedir. Bunun için sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve akademik camianın içinde bulunduğu paydaşlarımız ile ilçe ziyaretlerimizi sürdürerek sinerji oluşturmaktayız. Bugün de paydaşlarımız ile Eceabat Belediye Başkanımız ev sahipliğinde İlçemizin özellikle gastronomi konusundaki değerleriyle alakalı ve bunların yanında tabii ki, muhteşem tarihi ve doğasıyla alakalı bir gezinti yapma imkânı bulduk. Eceabat Belediye Başkanımıza ve firmalarımızın yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi. Başkan Üzen ziyaretlerde hem tarım hem gastronomi sektörüne hizmet edecek, bölgenin nitelikli turizm potansiyelinin gelişimine katkı sağlanması ve sürdürülebilir tarımsal üretimi teşvik ederek kırsal kalkınmanın desteklenmesi hedefiyle üretimden markalaşmaya, eğitimden tanıtım faaliyetlerine kadar çok geniş bir konseptte yapılacak çalışmalara ilişkin istişarelerde bulunulduğunu ifade etti.
(Atilla Akın).
Paylaş