havadurum

Fransız Sinemasının Büyüsü Çanakkale'de: Frankofon Film Festivali!

Frankofon Film Festivali, uzun bir aranın ardından geri dönüyor ve Türkiye'nin dört bir yanındaki sinemaseverlere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

1529

Uzun bir bekleyişin ardından, Frankofon Film Festivali heyecan verici bir edisyonla geri dönüyor. 21 Mart'tan 30 Nisan'a kadar devam edecek olan festival, Türkiye'nin dört bir yanındaki şehirlerde sinemaseverlere unutulmaz bir deneyim sunacak.

Geniş Film Seçkisi ve Temsil Edilen Ülkeler

Festival, 2024 seçkisiyle Fransızca sinemanın başyapıtlarını, etkileyici belgeselleri ve yenilikçi bağımsız filmleri bir araya getiriyor. Piyasa değeri 2 milyon TL'yi bulan uyuşturucu maddelerin ele geçirildiği operasyon, 12 şehirde düzenlenecek festivalin odak noktalarından biri olacak.

Festivalin Ev Sahipleri ve Ortaklar

Bu yılki ev sahibi şehirler arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Ayvalık, Diyarbakır, Gaziantep, Çanakkale, Lüleburgaz, Eskişehir ve Mersin bulunuyor. Festival, İsviçre, Belçika, Kanada, Lüksemburg ve Polonya Büyükelçilikleri ile ortaklaşa düzenlenirken, Uluslararası Frankofoni Örgütü üyesi veya gözlemci olan Fransızca konuşulan ülkelerin kültürlerini ve dilini tanıtmayı hedefliyor.

2024 İçin Yenilikler ve İşbirlikleri

 • Daha fazla film (12 uzun metraj, 4 kısa metraj) ve temsil edilen ülke (10 ülke).
 • Festival turuna ek şehirler eklendi: Adana, Ayvalık, Diyarbakır, Gaziantep, Çanakkale, Lüleburgaz, Eskişehir ve Mersin.
 • İstanbul'da Institut français ve Beyoğlu Sineması'nda paralel bir program düzenlendi.
 • Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile ortaklaşa üretilen festival afişi.
 • Gençleri sinemayla tanıştırmak için okul gruplarına yönelik gösterimler.
 • İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali ile işbirliği.

Frankofon Film Festivali, kültürel çeşitliliği destekleyen uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayan bu etkinlikle sinemaseverleri buluşturuyor. Institut français Türkiye'nin Görsel-işitsel Ataşesi Florent Signifredi, festivalin geniş izleyici kitlesine hitap eden zengin bir program sunduğunu belirterek, "Bu yılki programda Türkiye'de daha önce gösterilmemiş ödüllü filmler bulunuyor. Festival, Fransızca konuşulan dünyayı paylaşmak için keyifli bir fırsat sunuyor." dedi.

Başlıca Tarihler:

 • İstanbul (Institut Français): 21-30 Mart 2024
 • Ankara (Büyülü Fener, Kızılay): 21-29 Mart 2024
 • İzmir (Institut Français): 21-29 Mart 2024

  Frankofon Film Festivali, film tutkunları ve sinema meraklıları için kaçırılmayacak bir deneyim sunuyor.
(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş