DOLAR 27.2115 %0.23
EURO 28.9301 %-0.27
G.ALTIN 1683.2591 %0.18
BITCOIN 26033.02 %-1.77
ETHERIUM 1568.2552 %-1.39
BIST100 8248.28 %0.23
havadurum

FFP Nedir? UEFA’nın Finansal Fair Play Kuralları Nelerdir?

UEFA, Avrupa futbolunun mali durumunu iyileştirmek için 2011 yılında Finansal Fair Play (FFP) adıyla bir uygulama başlattı. Bu uygulama, UEFA turnuvalarına katılan kulüplerin gelir-gider dengesini, borçlarını ve mali disiplinlerini denetliyor. Peki, FFP nedir? FFP kuralları nelerdir? FFP’ye uymayan kulüpleri ne gibi cezalar bekliyor? İşte, FFP ile ilgili merak edilenler…

326

UEFA, Avrupa futbolunun mali durumunu iyileştirmek için 2011 yılında Finansal Fair Play (FFP) adıyla bir uygulama başlattı. Bu uygulama, UEFA turnuvalarına katılan kulüplerin gelir-gider dengesini, borçlarını ve mali disiplinlerini denetliyor. FFP, ilk olarak 2010 yılında kabul edildi ve 2013 yılından itibaren tam olarak uygulanmaya başladı1. FFP’nin amacı, kulüplerin sürdürülebilir bir mali yapıya sahip olmalarını, rekabet güçlerini arttırmalarını ve Avrupa futbolunun kalitesini yükseltmelerini sağlamak.

FFP Kuralları Nelerdir?

FFP’nin temel kuralı, kulüplerin gelirlerinden daha fazla harcama yapmamalarıdır. Başka bir deyişle, kulüplerin başa baş noktasını yakalamaları veya zarar etmemeleri gerekiyor. Kulüplerin gelirleri, bilet satışları, yayın hakları, sponsorluklar, reklamlar, lisanslı ürünler ve oyuncu satışları gibi kalemlerden oluşuyor. Kulüplerin giderleri ise oyuncu alımları, maaşlar, vergiler, primler, tesis masrafları ve borç faizleri gibi kalemlerden oluşuyor.

FFP’ye göre, kulüpler değerlendirme periyodunda (3 yıl) kazandıklarından 5 milyon avro kadar fazlasını harcayabilirler. Ancak, kulüp sahibi veya ilişkili başka biri tarafından doğrudan bir katkı/ödemeyle karşılanıyorsa bu seviye belli bir limitle aşılabilir. Bu limitler şöyledir:

 • 2013/14 ve 2014/15 değerlendirme periyotları için 45 milyon avro
 • 2015/16, 2016/17 ve 2017/18 değerlendirme periyotları için 30 milyon avro
 • 2018/19 ve sonrası için henüz belirlenmedi

FFP’ye göre ayrıca, kulüplerin hiçbir futbolcu, kulüp ya da yasal otoriteye vadesi geçmiş borcu bulunmamalıdır. Kulüplerin öz sermayesi eksiye düşmemeli veya düşük olmamalıdır. Kulüplerin sahiplik yapısı ve finansman kaynakları şeffaf olmalıdır.

FFP’ye Uymayan Kulüplere Ne Olur?

FFP’ye uymayan kulüplere UEFA tarafından çeşitli cezalar verilebilir. Bu cezalar şunlardır:

 • Uyarı
 • Kınama
 • Para cezası
 • Puan düşürme
 • UEFA gelirlerine el konulması
 • UEFA organizasyonlarında kadro kısıtlaması
 • Transfer yasağı
 • Avrupa kupalarından men

UEFA, inceleme altına aldığı kulüplerle anlaşma yaparak cezaların hafifletilmesini veya ertelenmesini sağlayabilir. Bu anlaşmalar, kulüplerin belirli bir süre içinde mali durumlarını düzeltmelerini ve FFP kurallarına uymalarını içerir. Anlaşmaya uymayan kulüpler, daha ağır cezalarla karşılaşabilir.

FFP, UEFA’nın Avrupa futbolunun mali durumunu iyileştirmek için başlattığı bir uygulamadır. FFP, kulüplerin gelir-gider dengesini, borçlarını ve mali disiplinlerini denetler. FFP’ye uymayan kulüpler, çeşitli cezalar alabilir. FFP’nin amacı, kulüplerin sürdürülebilir bir mali yapıya sahip olmalarını, rekabet güçlerini arttırmalarını ve Avrupa futbolunun kalitesini yükseltmelerini sağlamaktır.

Esra Güller

Paylaş