DOLAR 28.9375 %-0.07
EURO 31.8108 %0.03
G.ALTIN 1902.6493 %0.04
BITCOIN 37841.79 %0.48
ETHERIUM 2036.02 %0.48
BIST100 8009.17 %0.03
havadurum

Fanta’nın sahibi kim? Fanta hangi ülkenin? Fanta nasıl ortaya çıktı?

Fanta’nın sahibi kim? Fanta hangi ülkenin? Fanta nasıl ortaya çıktı? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu makalede Fanta’nın tarihine bir göz atalım.

9793

Fanta, dünyanın en popüler gazoz markalarından biridir. Peki Fanta’nın sahibi kim? Fanta hangi ülkenin? Fanta nasıl ortaya çıktı? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu makalede Fanta’nın tarihine bir göz atalım.

Fanta’nın Kökeni: Nazi Almanyası’nda Bir Alternatif

Fanta, aslında Amerikan şirketi Coca-Cola’nın bir ürünüdür. Ancak Fanta’nın ortaya çıkışı, Coca-Cola ile Nazi Almanyası arasındaki bir ticaret ambargosuyla ilgilidir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri Nazi Almanyası’na karşı bir ticaret ambargosu uyguladı. Bu da Coca-Cola’nın Almanya’da üretim yapmak için ihtiyaç duyduğu şurubun ithalatını zorlaştırdı.

Bu durumda, Coca-Cola Deutschland’ın (Coca-Cola GmbH) başındaki Alman işadamı Max Keith, Alman piyasası için yeni bir ürün yaratmaya karar verdi. Sadece Almanya’da o zaman mevcut olan malzemeleri kullanarak, şeker pancarı, peynir altı suyu ve elma posası gibi pek de lezzetli olmayan bileşenlerden oluşan bir gazoz üretti.

Ürünün adı ise bir beyin fırtınası sonucunda ortaya çıktı. Keith, ekibine “hayal güçlerini kullanmalarını” (Almanca’da “Fantasie”) söylediğinde, satış elemanlarından Joe Knipp “Fanta!” diye cevap verdi.

Savaş boyunca, Coca-Cola’nın Alman fabrikası Amerika’nın savaşa girmesiyle merkezden kopmuştu. Savaştan sonra, Coca-Cola Şirketi fabrikayı, formülü ve yeni Fanta ürününün markalarını -ve savaş sırasında elde edilen kârları- geri aldı.

1943 yılında sadece Almanya’da 3 milyon kasa Fanta satıldı. Birçok şişe içecek olarak tüketilmedi, aksine şekerin ciddi şekilde kısıtlandığı dönemde çorba ve yahni gibi yemeklere tat ve lezzet katmak için kullanıldı.

Fanta’nın Gelişimi: Portakal Aromalı Bir İtalyan Formülü

Fanta Klassik (“klasik”), 2015 yılında içeceğin 75. yıl dönümü nedeniyle Almanya’da satışa sunuldu. Fanta portakal Meksika’dan.

Fanta üretimi 1949 yılında durduruldu. Ancak 1955 yılında Napoli’de SNIBEG fabrikasında (Società Napoletana Imbottigliamento Bevande Gassate), Kont Ermelino Matarazzo di Licosa’nın müdahalesi sayesinde portakallarla formüle edilen Fanta ilk kez üretildi ve bugün bildiğimiz ürün ortaya çıktı.

Bu formül o kadar başarılı oldu ki, Coca-Cola Şirketi 1958 yılında Fanta’yı yeniden piyasaya sürdü ve dünya çapında yaygınlaştırdı. Bugün dünyada 200’den fazla Fanta çeşidi bulunmaktadır.

Fanta’nın Sahibi: The Coca-Cola Company

Fanta’nın sahibi kim sorusunun cevabı ise oldukça basit: The Coca-Cola Company. Fanta, The Coca-Cola Company tarafından üretilmekte olması nedeniyle Fanta Amerikan malıdır. Ancak Fanta’nın kökeni Almanya’dadır ve formülü İtalya’da geliştirilmiştir.

Fanta, Türkiye’de de oldukça popüler bir gazoz markasıdır. Fanta, 1962 yılında Türkiye’ye giriş yaptı ve ilk olarak portakal aromalı olarak satıldı. Daha sonra elma, mandalina, ananas, limon, çilek, şeftali, kola ve karışık meyve gibi farklı aromalar da eklendi.

Fanta, aynı zamanda Türkiye’de gençlerin eğlencesine katkıda bulunan bir marka olarak da bilinir. Fanta Fest adlı müzik festivali, 2001 yılından beri farklı şehirlerde düzenlenmektedir. Fanta Fest, Türkiye’nin sevilen sanatçıları Edis ve Gazapizm ile beraber bu yıl da katılımcılarına müzik, eğlence ve sürprizler sunuyor.

(Haber Merkezi)

Paylaş