DOLAR 28.9262 %0.09
EURO 31.2315 %-0.15
G.ALTIN 1885.8651 %0.59
BITCOIN 44037.1347 %0.61
ETHERIUM 2283.2399 %0.80
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

Ezine OSB ve ÇOMÜ'den uluslararası işbirliği

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile "Kaliteli Zeytin Üretimi İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği" projesinin açılış toplantısı yapıldı.

535

Çanakkale`nin Ezine ilçesinde "Kaliteli Zeytin Üretimi İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği" projesi ile beraber, Çanakkale ve ilçelerinde yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminin artırılması, sektördeki rekabet gücünün yükseltilmesini, hedef kitlenin istihdam edilebilirliklerini geliştirmesi, bölgesel kalkınmanın desteklenmesi düşüncesiyle 3 gün sürecek olan toplantılar başladı.

Portekizlere bölgenin doğal ürünleri tanıtıldı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile ÇOMÜ Ezine Meslek Yüksekokulu Yahya Çavuş Yerleşkesi`nde başlayan toplantının ilk gününde, önce Portekiz`den gelen akademisyenler ve öğretim üyeleriyle 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi gezildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü yaşanan olaylardan oluşan fotoğraflar sergisi, katılımcılara anlatıldı. Daha sonra yerleşkede yöre firmaları tarafından hazırlanan zeytin ve zeytinyağı ürünleri tanıtıldı. Portekiz`den gelen akademisyenler, bölgenin peynirini, zeytin ve zeytinyağını tattı. Ziyaretçilere Çanakkale`de yetişen ve üretilen peynir, zeytin ve zeytinyağı hakkında bilgiler verildi.

Serginin ardından, Avrupa Birliği Erasmus + Programı çerçevesinde ve Türkiye Ulusal Ajansı Destekli `Kaliteli Zeytin Üretimi İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği` projesinin açılış toplantısı başladı. Toplantıya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, Çanakkale İl Özel İdare Genel Sekreteri Celil Sezgin, daire müdürleri, zeytin üreticileri ve Portekiz`den gelen akademisyenler katıldı.

Türkiye`nin 326`ncı Organize Sanayi Bölgesi
Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, toplantıya katılan öğretim üyeleri ve öğrencilere OSB hakkında bilgiler vererek; "Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi 2016 yılının Aralık ayında Türkiye`nin 326`ncı Organize Sanayi Bölgesi olarak resmiyet kazandı. Yeşil OSB`ler arasında yer almak, gelişen teknolojilerden faydalanabilmek ve üreticilerimizin bilim ile aralarına köprü olabilmek için Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak üniversite ile işbirliğine ayrıca önem vermekteyiz. Üniversitelerdeki bilgi ve birikimin, yetişmiş insan gücü ve araştırma potansiyeliyle sanayi deneyiminin finansal gücünü birleştirerek, verimli ve sonuç olarak işbirlikleri oluşturmak, sınırlı kaynakların en doğru şekilde kullanılmasını sağlamak. Bilgi ve teknoloji transferi için ekosistemde kuvvetli bir koordinatör olarak çalışmaktır. Bu anlamda ÇOMÜ, Ezine Meslek Yüksekokulu ve Teknoparkla yapmış olduğumuz protokollerinde meyvelerini, sonuçlarını bir bir almaktayız" şeklinde konuştu.

Karadağ; "Ülkemizde 9 milyon dekarlık bir alanda zeytin üretimi yapılıyor"
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale`de zeytinciliğin önemine vurgu yaparak; "Zeytinciliğin yapıldığı ülkelerin yüzde 90`ının Akdeniz ülkeleri olarak değerlendiriyoruz. Dünyada 26 ülkede zeytincilik veya zeytin üretimi yapılmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 100 milyon dekarlık bir alanda zeytincilik yapılmaktadır. Yıllık 3 milyon ton civarında da bir zeytinyağı üretiminin olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde ise 9 milyon dekarlık bir alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında 230 bin ton civarında zeytinyağı üretimimiz olduğunu görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Erenoğlu; "Bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor"
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, bu tür iş birlikteliklerinin değerli olduğunu dile getirerek; " "Proje çerçevesinde zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle somut işbirliği yapılacak. Verilecek mesleki eğitimler çerçevesinde üreticilerimiz hem teorik, hem de pratik eğitimler alarak, sektörün aslında duyduğu ihtiyaçları uygun hale getirecekler. Hem üretici olarak, hem de üretilen ürün olarak. Proje sonunda ise Çanakkale çevresinde yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminin arttırılması, sektördeki rekabet gücünün yükseltilmesini, hedef kitlenin istihdam edilebilirliklerini geliştirmesi, bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor" diye konuştu.

Portekizlere zeytin hediye edildi
Konuşmaların ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu tarafından toplantıya katılan Portekizli akademisyenlere, katılım sertifikaları verildi. Ayrıca Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, yabancı misafirlerine zeytin ve zeytinyağı hediye etti. Etkinliğin öğleden sonraki programı Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleşti. OSB toplantı salonunda Portekizli akademisyenler ve Türk öğretim üyeleri zeytincilik anlamında deneyimlerini paylaştılar. Çanakkale yöresi zeytin firması yetkililerinin de katıldığı toplantı da akademisyenlerle çeşitli sorular soruldu. Firma yetkilileri merak ettikleri konularda bilgiler aldı.
(Gökhan Özkurnaz)

Paylaş