havadurum

Ezine'de bilim ve kültür buluşması

Ezine'de gerçekleşen "Bir Tutam Bilim Bir Dünya Şenlik 2024" projesi, bilim ve kültürün buluştuğu bir etkinlikle hayata geçiyor. Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel'in katılımıyla açılışı yapılan etkinlik, Çanakkale'nin çeşitli paydaşlarıyla ortaklaşa düzenlendi.

852

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Ezine Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen "Bir Tutam Bilim Bir Dünya Şenlik 2024" projesi, büyük ilgi gördü. TÜBİTAK 4007-Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında gerçekleşen proje, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de desteğiyle hayata geçirildi. Projenin açılışı, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Ergüven, proje ekibi ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. Toplamda 204 proje arasından seçilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 2 üniversite projesinden biri olan "Bir Tutam Bilim Bir Dünya Şenlik" projesi, 56 kişilik bir ekip ve 21 atölyeden oluşuyor.

Proje kapsamında, 9 akademisyen, 4 eğitmen, uzman arkeologlar ve iletişim uzmanları görev alıdı. 31 Mayıs-1-2 Haziran 2024 tarihleri arasında Ezine'de bulunan Millet Bahçesi'nde gerçekleştirilen etkinlik, 12 ay boyunca devam edecek. Projede, 5.000 çocuğa ulaşma hedefi belirlenirken, Bilim Şenliği Tutum Ölçeği ile 357 çocuğa ön test ve son test uygulanacak.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş