havadurum

Evde Şakayık Bakımı Nasıl Yapılır? İşte Püf Noktaları!

Evde şakayık bakımı nasıl yapılır sorusu, bu güzel çiçeği yetiştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri. Şakayık, hem görünümü hem de kokusuyla bahçelerin ve balkonların vazgeçilmez süs bitkilerinden biri. Peki, şakayık bakımı nasıl yapılır? Şakayık çiçeği nasıl yetiştirilir? Şakayık ekimi ne zaman yapılır? Şakayık çiçeği nasıl sulanır? Şakayık çiçeği nasıl budanır? Şakayık çiçeği nasıl çoğaltılır? İşte evde şakayık bakımı ile ilgili tüm detaylar!

458

Evde Şakayık Bakımı Nasıl Yapılır?

Şakayık, şakayıkgiller familyasından gelen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çoğunlukla pembe, beyaz, sarı ve kırmızı renklerde çiçek açan şakayık, katmerli ve kabarık yapraklarıyla dikkat çeker. Şakayık, ılıman iklimleri seven, dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Şakayık bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Şakayık Ekimi

Şakayık ekimi için tohum yerine, yumrulu ve aşılanmış fideleri tercih etmek daha kolaydır. Tohumdan yetiştirmek de mümkündür ancak daha uzun ve zahmetli bir süreçtir. Şakayık yumrularını aynı saksıya koymamaya ve çok fazla yan yana durmamalarına dikkat edin. Toprağınız torf bakımından zengin olmalıdır. Toprağa ekstra gübre karıştırabilirsiniz. Şakayık bitkisini konumlandırdıktan sonra, sık sık yerini değiştirmeyin. Şakayık ekimi için en uygun zaman, sonbahar aylarıdır.

Şakayık Sulaması

Şakayık çiçekleri, suya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Hatta aşırı sulama yapmak, şakayık çiçeği için bazı sorunlara da yol açar. Bu nedenle sulama rutinine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Eğer yaz mevsiminde sulama yapacaksanız, toprağın ihtiyacına göre sulama yapmanızda fayda var. Bunun için de parmaklarınızla toprağı kontrol edebilir ve nemini kaybettiğinde sulama yapabilirsiniz. Yine de bir sulama rutinine oturtmak istiyorsanız, 3-4 günde bir olacak şekilde bir rutin oluşturabilirsiniz. Şakayık, kış uykusuna yatan bitkilerdendir. Bu nedenle açmaya başladıkları andan itibaren sulama yapmanız gerekir. Ancak uykuya daldıkları süre boyunca, toprakları çok kurumadıkça sulama yapmanıza gerek yoktur. Nemli toprağı seven şakayık çiçeklerinin saksı ve toprak drenajının iyi olması gerekir. Eğer drenaj seviyesi iyi değilse, çok fazla sulama yapmamanızı öneririz.

Şakayık Gübrelemesi

Şakayık çiçekleri, gübrelemeyi çok seven bitkilerdir. Özellikle çiçek açma dönemlerinde, bitkinin besin ihtiyacı artar. Bu nedenle şakayık gübrelemesi yaparken, çiçek açma dönemine göre ayarlamak gerekir. Şakayık gübrelemesi için en uygun zaman, ilkbahar aylarıdır. Bu dönemde bitkiye, fosfor ve potasyum bakımından zengin bir gübre vermek, çiçeklenmesini destekler. Gübrelemeyi 15-20 günde bir yapabilirsiniz. Yaz aylarında ise, bitkiye azotlu gübre vermek, yaprak gelişimini sağlar. Gübrelemeyi 10-15 günde bir yapabilirsiniz. Sonbahar aylarında ise, bitkiye organik gübre vermek, kışa hazırlanmasına yardımcı olur. Gübrelemeyi ayda bir yapabilirsiniz. Kış aylarında ise, bitkiye hiç gübre vermemeniz gerekir.

Şakayık Budaması

Şakayık budaması, bitkinin sağlıklı ve güzel görünmesi için önemli bir işlemdir. Şakayık budaması yaparken, bitkinin çiçeklenme dönemine göre hareket etmek gerekir. Şakayık budaması için en uygun zaman, sonbahar aylarıdır. Bu dönemde bitkinin çiçekleri ve yaprakları kurumuş olur. Bu kurumuş kısımları keserek, bitkiyi kışa hazırlamak gerekir. Budama yaparken, bitkinin köklerine zarar vermemeye dikkat edin. Budama yaparken, bitkinin yarısından fazlasını kesmemeye çalışın. Budama yaparken, keskin ve temiz bir makas kullanın. Budama yaptıktan sonra, bitkiyi sulamayın ve güneşe maruz bırakmayın.

Şakayık Çoğaltması

Şakayık çoğaltması, bitkinin çoğalmasını sağlayan bir yöntemdir. Şakayık çoğaltması yaparken, bitkinin yumrularını kullanmak gerekir. Şakayık çoğaltması için en uygun zaman, sonbahar aylarıdır. Bu dönemde bitkinin çiçekleri ve yaprakları kurumuş olur. Bu kurumuş kısımları keserek, bitkiyi köklerine kadar kazmak gerekir. Kazdığınız bitkinin yumrularını, 3-4 parçaya bölerek, yeni saksılara dikin. Diktiğiniz yumruların üzerini toprakla örtün. Yumruların üzerine su vermeyin. Yumruların üzerini kuru yapraklarla kaplayarak, kışa hazırlayın. İlkbaharda yumruların üzerindeki yaprakları kaldırın. Yumruların üzerine su vermeye başlayın. Yumruların çimlenmesini ve çiçek açmasını bekleyin.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş