DOLAR 27.1479 %0.00
EURO 29.0073 %0.00
G.ALTIN 1680.291 %0.00
BITCOIN 26575.4573 %-0.08
ETHERIUM 1593.2711 %-0.02
BIST100 8039.18 %0.00
havadurum

Estonya vize istiyor mu?

Estonya vize istiyor mu? Estonya'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize süreci ve gerekli evraklar nelerdir? Estonya vizesi için başvuru nasıl yapılır? Seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmek önemli. Detayları öğrenin!

312
Estonya vize istiyor mu? Türk vatandaşlarının Estonya'ya seyahat etmek istediklerinde dikkate almaları gereken önemli ayrıntılar nelerdir? Estonya'ya seyahat için gerekli vize süreci nasıl işler? Hangi vize türü seyahat amacınıza uygun? Estonya vizesi için başvuru yaparken hangi evraklar talep edilir? Merah edilen her şeyi sizin için derledik. Estonya, Kuzey Avrupa'da bulunan ve Schengen bölgesine dahil olan bir ülkedir. Estonya'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, seyahat amacına göre farklı vize türlerine başvurabilirler. Bu yazıda, Estonya vizesi almak için gerekli şartlar, başvuru süreci, evrak listesi ve sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz.

Estonya Vize İstiyor mu?

Estonya'ya seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşları vize almaları gerekmektedir. Ancak Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vize almaları gerekmemektedir.

Estonya Vize Türleri

Estonya Cumhuriyeti ülkeye geliş amacına göre vize türlerini kategorize etmiştir. Vize türleri aşağıdaki gibidir;
Turistik Estonya Vizesi
Ticari/İş Estonya Vizesi
Diplomatik/Resmi Görüşmeler Estonya Vizesi
Aile/Arkadaş Ziyareti Estonya Vizesi

Transit Estonya Vizesi (B tipi)

Estonya vizesi, Schengen özellikli bir vizedir. Bu nedenle, Estonya vizesini tek girişli aldığınız takdirde bu Schengen bölgesinden ayrılmamak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine geçiş yapma hakkına sahip
olursunuz.

Estonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya vize başvurusu yapmak için öncelikle seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemeniz gerekmektedir. Ardından, Estonya Büyükelçiliği tarafından belirlenen gerekli evrakları hazırlamanız ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Estonya vize başvurusunu direkt Estonya Büyükelçiliğinden yapamıyor, elçiliğin yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinde vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinden öncelikle randevu almalısınız ardından başvuru işlemi gerçekleştikten sonra başvuruyu yapacak olan kişiye vize başvuru merkezlerince geri dönüş yapılır ve işlem tamamlanır. Ancak vize işlemlerinizin onaylandığına dair kararı Estonya Büyükelçiliği vermektedir.

Estonya Vizesi için Gerekli Evraklar

Estonya vizesi için gerekli evraklar seyahat amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak istenen evraklar şunlardır:

Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmekte ve pasaportun geçerlilik tarihi dönüşünüzden 3 ay sonrasını da kapsaması gerekir. Ayrıca pasaportta son 2 boş sayfanın bulunması şarttır.

Estonya Vize Başvuru Formu: İngilizce olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması şarttır.

Eski pasaportunuz varsa onların fotokopileri
Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi
Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerliliği olma şartı.
Otel veya uçak gibi rezervasyon evrakları
Son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu
Banka hesap bilgileri ve hareketleri ( Son3 aylık hesap dökümünün kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.)

Vizeye başvuran kişi 18 yaşından küçük olup yalnız seyahat edecekse ebeveynin noter tasdikli muvaffakatnamesinin alınması gerekmektedir.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Estonya vizesi başvurusu sonucu genellikle 15 iş günü içinde açıklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Bu nedenle, seyahat tarihinizden en az 1 ay önce vize başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir.

Estonya Ucuz Bir Ülke mi?

Estonya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşam maliyeti açısından orta seviyede bir ülkedir. Estonya'da para birimi Euro (€)'dur. Estonya'da ortalama bir yemek fiyatı 10-15 €, bir bira fiyatı 3-4 €, bir otobüs bileti fiyatı 1-2 € civarındadır. Estonya'ya seyahat etmek için bütçenizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir.
Paylaş