DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43794.3504 %-0.44
ETHERIUM 2344.3279 %-0.40
havadurum

Estetit Son Nokta! Ses Estetiği ile Hayal Ettiğiniz Sese Ulaşabilirsiniz

Estetikte son nokra! Ses estetiğinde Ses, kişinin kendini ifade etme ve iletişim kurma yolunda en önemli araçlardan biridir. Ancak bazen ses tonumuz, fiziksel özelliklerimize uygun olmayabilir. İşte bu noktada ses estetiği devreye girer.

1217

Ses, iletişimde en önemli araçlardan biri olup kişinin kendine özgü bir ifadesini yansıtır. Ancak ses tonu, bazen kişinin fiziksel özellikleri ile uyumsuz olabilir. Bu durum, bireylerin sosyal yaşamlarını ve özgüvenlerini olumsuz etkileyebilir. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Burak Aşık, ses estetiği hakkında bilgi veriyor.

Fiziksel Görünüme Uygun Ses Tonu Önemlidir

Ses, kişinin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel yapısına uygun olmalıdır, çünkü sosyal ve kişisel algıda önemli bir rol oynar. Ses estetiği, kişinin genel özelliklerine uyumlu bir ses elde etmek için cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemleri içerir. Örneğin, kalın sesli bir kadın sesi inceltme ameliyatıyla daha ince bir sese sahip olabilirken, ince sesli bir erkek, ses kalınlaştırma ameliyatı ile daha kalın bir ses tonuna sahip olabilir.

Ses estetiği, hormonal ilaçlar veya hormonal hastalıklar nedeniyle sesi fiziksel yapısı ile uyumsuz olanlar, ses tellerinde sorun yaşayanlar (kordektomi) ve cinsiyet değişikliği isteyenler gibi farklı nedenlerle başvuranlar arasında yaygındır.

Ameliyat, Küçük Bir Kesi ile veya Endoskopik Müdahale ile Yapılır

Ses estetiği operasyonu, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilir. Operasyon öncesinde hastanın ses telleri incelenir ve ses analizi yapılır. Gerekirse ses kaydı alınır ve kişiye uygun frekans belirlenir. Operasyondan önce, hastaya ses hijyeni ve ses kullanımı hakkında bilgi verilir. Sigara, alkol ve gazlı içeceklerin kesilmesi istenebilir.

Ameliyat, boyundan yapılan küçük bir kesi veya ağızdan endoskopik müdahale tekniği ile gerçekleştirilir. Uzman hekim, ses tellerine ulaşarak gerginlik, uzunluk ve kütle düzenlemesi yapar. Gerektiğinde ses terapisti ile ses egzersizleri yaparak ses telleri ve gırtlak kaslarını güçlendirebilir.

Hasta Hızla İyileşir

Ses estetiği ameliyatları genellikle hastanede uzun süreli yatış gerektirmez. Lokal anestezinin tercih edildiği ameliyatlarda hasta değişiklikleri duyar ve yeni ses tonunu hekimle birlikte seçebilir. İyileşme sürecinde hafif değişiklikler ve sınırlamalar olabilir. Ses kalınlaştırma operasyonu sonrasında hasta hemen konuşabilirken, ses inceltme operasyonları sonucun tam olarak ortaya çıkması 6 ila 12 ay sürebilir.

Ameliyat sonrası bazı riskler bulunur, ancak deneyimli uzmanlar tarafından yapıldığında başarı oranı yüksektir. Doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek, ses tellerini rahatsız edecek davranışlardan kaçınmak ve vücudu zorlamamak önemlidir. Ses estetiği, bu alanda deneyime sahip uzmanlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılmalıdır.(Nilay Günay)

Paylaş