DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 61915.8806 %-1.78
ETHERIUM 3412.0119 %-1.07
havadurum

Eşofman mı Eşofman mı?

Eşofman, günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir kelimedir. Ancak bu kelimenin doğru yazımı konusunda pek çok tartışma yaşanmaktadır. Peki, "eşortman" mı "eşofman" mı?

1173

"Eşortman" ve "eşofman" kelimeleri, Türkçede uzun süredir karıştırılan kelimelerden biridir. Bu iki kelimenin doğru yazımı konusunda pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Türkçe dilinin incelikleri arasında yer alan ve sıkça karıştırılan kelimelerden biri olan "eşortman" ve "eşofman" kelimeleri, dil bilgisi kurallarına uygun kullanılmadığında birçok kişiyi şaşırtabiliyor. Peki, Türk Dil Kurumu bu konuda ne diyor? Hangisi doğru kullanım? Bu makalemizde, dilimizdeki bu tuhaf durumu biraz daha aydınlatarak, merak edilen sorulara net cevaplar vermeye çalışacağız.

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) güncel yazım kılavuzuna göre, bu kelimenin doğru yazımı "eşofman" şeklindedir. Diğer yazım şekilleri olan "eşortman" ve "aşofman" ise yanlıştır.

TDK'nın bu konudaki açıklaması şu şekildedir:

"Eşofman" kelimesinin kökeni, Farsça "eşof" ve Türkçe "man" kelimelerinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı, "spor kıyafeti"dir.
Merak edilen sorular

"Eşortman" ve "eşofman" kelimelerinin doğru yazımı konusunda pek çok soru alıyoruz. Bu soruların bazıları şunlardır:

Eşortman nasıl yazılır?
Eşofman nasıl yazılır?
Eşortman mı eşofman mı?
Eşortman yazımı?
Eşofman yazımı?


Bu sorulara cevap olarak, TDK'nın güncel yazım kılavuzuna göre doğru yazım şekli "eşofman" olduğunu belirtmek isteriz.

Paylaş