havadurum

Erkek Türkan Saylan’ı andı

Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, 15 yıl önce bugün vefat eden Prof. Dr. Türkan Saylan için bir anma mesajı yayımladı.

897

15 yıl önce bugün hayata gözlerini kapayan Prof. Dr. Türkan Saylan için Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek bir anma mesajı yayınladı. Erkek; “Çağdaş Türk kadınını en iyi temsil eden isimlerden biri olan Prof. Dr. Türkan Saylan, özellikle sağlık ve eğitim alanlarında ülkemize hem şifa hem de umut ışığı olmuştur. Kendi döneminde hekimlerin dahi uzak durmaya çalıştığı ve hastalıklarının yanında dışlanmışlıkla da mücadele eden lepra (halk arasında bilinen adıyla cüzzam) hastalarının sağlığı için uzun yıllarını harcayan Saylan, bununla birlikte özellikle kız çocukları için de umut olmuş, eğitimde fırsat eşitliği için büyük mücadele vermiştir.

Cüzzamla Savaş Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruculuğunu yapan, çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ödüle layık görülen Saylan, 7’den 70’e pek çok kişinin hayatına dokunarak iz bırakmış ülkemizin çağdaş, aydın ve bilim önderlerinden birisidir. Yaşamı boyunca eğitimini, bilgisini ve ilgisini başkalarına aktarmaktan geri durmayan, sayısız kişiye yardım eli uzatan, Atatürk ilke ve devrimlerinin yolundan giden Prof. Dr. Türkan Saylan’ı aramızdan ayrılışının 15. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş