DOLAR 28.9318 %0.06
EURO 31.2238 %0.25
G.ALTIN 1887.0837 %0.19
BITCOIN 43965.83 %0.33
ETHERIUM 2248.2894 %-0.22
BIST100 7855.06 %0.07
havadurum

Eris varyantı nedir? Bakan Koca’dan son dakika açıklaması

Koronavirüsün yeni varyantı Eris, Türkiye’de de görülmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı ile ilgili son durumu paylaştı. Peki, Eris varyantı ne kadar tehlikeli? Yeni bir aşı programı gerekiyor mu? İşte detaylar...

2712

Eris varyantı, koronavirüsün yeni bir mutasyonu olarak ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı ile ilgili son durumu paylaştı. Bakan Koca, Eris varyantının hasta etme gücünün düşük olduğunu, yeni bir aşı programına ihtiyaç olmadığını ve hastaneye yatış oranlarının düşük olduğunu söyledi. Korunmak için ise hasta olanların izole olması, riskli kişilerin kendilerini koruması ve maske kullanması gerektiğini belirtti. Eris varyantı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Eris varyantının hasta etme gücü düşük

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, daha önce Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıkladığı Eris varyantı ile ilgili son durumu paylaştı. Eris varyantının hasta etme gücünün düşük, fakat bulaşıcılığının yüksek olduğunu ifade eden Koca şunları kaydetti: “Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiç bir durum yok.”

Yeni bir aşı programına ihtiyaç yok

Bazı ülkelerin yeni varyanta karşı özel aşı geliştirdikleri ve yeni aşılama programları başlattıklarına yönelik açıklamaların hatırlatılması üzerine Bakan Koca, Türkiye’de böyle bir aşılama programının söz konusu olmadığını belirtti. Koca, şöyle devam etti: “Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Biz kendi programımızı uyguluyoruz ve şu an kesinlikle Covid-19 için yeni bir aşı programı uygulamayı düşünmüyoruz. Bu kadar net”

Hasta sayısı arttı ama hastaneye yatış oranları düşük

Sağlık Bakanı Koca, hasta sayısında bir artış olup olmadığına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Covid-19, nezle ve grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönüşmüş durumda. Bu beklediğimiz bir seyirdi. Paniğe gerek yok.” dedi.

Korunmak için ne yapmalıyız?

Korunmak için neler yapılacağı sorusuna yanıt veren Bakan Koca "Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Dolayısıyla korunmak için ne yapmamız gerekiyor? Artık tüm vatandaşlarımız biliyor, hasta olanların kendilerini izole etmelerini, topluma çıkmamalarını, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durmasını, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz" ifadelerine yer verdi.

(Saim Tunçman)

Paylaş