DOLAR 31.4037 %0.11
EURO 34.0676 %0.02
G.ALTIN 2101.3702 %0.02
BITCOIN 63601.0404 %1.28
ETHERIUM 3477.6008 %0.21
havadurum

Enver Paşa imzalı belge, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'na bağışlandı

Enver Paşa'nın Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Mehmet Fazıl Çerkeş'in şehit olduğu haberini bildirdiği belge, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına teslim edildi.

1608

Çanakkale Muharebeleri esnasında 1881 doğumlu olup 23. Alay 1. Tabur 2. Bölükte görev alan Yüzbaşı Mehmet Fazıl Çerkeş muharebe alanında şehit düştü. Mehmet Fazıl Çerkeş'in şehit olduğunun haberi ise ailesine Enver Paşa tarafından ıslak imzalı bir belge ile bildirilmişti. O belgenin 108 yıl sonra yeniden bu topraklarda olduğu aktarıldı.

Mehmet Fazıl Çerkeş'in şehit haberinin belgesi dededen toruna kadar saklanmış ve bugüne kadar orijinalliğini koruduğu ifade edildi.

Mehmet Fazıl Çerkeş'in torunları Mehmet Fazıl Erüreten ve İlksen Turhanoğlu Enver Paşa imzalı belgeyi Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na teslim etmişti. Belgeyi teslim alan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; "Böylesine önemli, hatırası olan ve manevi değeri yüksek bu belgeyi bize güvenerek teslim eden Şehit Mehmet Fazıl Çerkeş'in torunlarına çok teşekkür ediyoruz. Bu topraklarda bağımsızlığımız için mücadele edip şehit düşen Yüzbaşımızın ailesine şehit olduğunun haberi Enver Paşa tarafından yazılan ve imzalanan belge ile verilmiştir ve bu belge 108 yıl sonra artık Yüzbaşımızın şehit düştüğü bu topraklarda sergilenecek. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak her zaman 'Sahip Çıkalım' diyoruz. Bunlar önemli eserler. Buraya gelen her eseri artık Tarihi Alana gelen bütün ziyaretçiler görebilecek. Bunun bilincinde olup bize güvenerek dedelerinin hatırasını teslim eden şehidimizin torunlarına çok teşekkür ediyorum." dedi.

Belgede "Alay 23. Tb 1. Bl. 2 mahdumunuz Yüzbaşı Fazıl Efendi Çerkeş, 28 Temmuz 331 tarihinde meydan muharebesinde bir Osman askerine yakışan kahramanlık ve fedakârlıkla şehit oldu. Dini celili islamın ve mukaddes vatanın müdafaası uğrunda hayatını feda edenlerin arkalarında bıraktıklarına düşen vazife, yeis ve futur değil fahrir ve sürurdur. Bütün arkadaşları gibi merhumun da kıymetli hatırası, yalnız sizin değil daha büyük ailesi olan ordunun kalbinde ebediyen saklı kalacağına ve intikamın düşmanlarımızdan alınacağına emin ve bununla müteselli olunuz. Muhterem şehidin bütün yakınları ve sevenleri için, Allah’tan ecir ve sabır tazarru ederek beyanı hürmet eylerim. Başkumandan Vekili Enver" yazdığı öğrenildi.

Eserin yakın zamanda Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde sergilenmek üzere hazır olacağı duyuruldu.

(Haber Merkezi)

Paylaş