havadurum

Emeklilere şehirlerarası otobüs biletlerinde yüzde 20 indirim!

Emekliler şehirlerarası otobüs biletlerinde yüzde 20 indirimden faydalanabilecek. Resmi Gazetede yayımlanan hüküm ile emekli olduğunuzu belgeleyen tüm vatandaşlar bu haktan yararlanabilecek. Bu indirimden kimden faydalanabilir? İşte detaylar…

784

Son yıllarda ekonomik sıkıntıların artmasıyla birlikte emeklilerin bütçeleri de zorlanmaya başladı başladı. Resmi Gazetede yayımlanan bir hüküm ile şehir şehirlerarası otobüs biletlerinde emeklilere yüzde 20 indirim imkanı sağlandı.

Resmi Gazetede yayınlandı

Resmi Gazetede yayımlanan geçici maddede "Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanmak üzere; emekli olduğunu ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan/ispat eden Türk vatandaşları için, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde, 56’ncı maddenin ikinci fıkrasına göre Bakanlığa bildirilen/iletilen ücret tarifesi üzerinden yüzde 20 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 56’ncı maddenin on birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan miktar kadar uyarma verilir." denildi.

İndirim oranı ne kadar?

Şehirlerarası otobüs biletlerinde emeklilere uygulanacak indirim oranı yüzde 20'dir. Bu indirim, tüm otobüs firmalarında ve tüm seferlerde geçerlidir.

Kimler İndirime Hak Kazanacak?

Şehirlerarası otobüs biletlerinde yüzde 20 indirimden yararlanmak için emekli olduğunuzu belgeleyen resmi bir belgeye sahip olmanız gerekiyor.

İndirimden faydalanmak için gereken belgeler nelerdir?

  • Emekli kimlik kartı
  • SGK belgesi
  • Emeklilik maaşı dökümü

Emekliler bu indirimden nasıl faydalanabilir?

Emekli indiriminde faydalanmak için bilet satın alırken emekli olduğunuzu belgeleyen resmi belgeyi göstermeniz yeterlidir. Biletinizi internet üzerinden veya otobüs firmalarının satış ofislerinden satın alabilirsiniz.

(ATİLLA AKIN)
Paylaş