DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43831.2503 %-1.23
ETHERIUM 2357.0549 %-0.41
havadurum

"Emekçiler krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor"

DİSK/Genel-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Çanakkale Belediyesi işçileri, maaşlarda yapılan artışların yetersiz olduğunu ve yeniden düzenleme yapılması gerektiği talebinde bulundular. Düşük ücret ve zorlu iş şartları altında çalışan işçilerin sesine kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan DİSK/Genel-İş Sendikası Çanakkale Şubesi Şube Başkanı Serkan Keskin; "696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır" dedi.

552
DİSK/Genel-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Çanakkale Belediyesi ile Çan ve Bayramiç Belediyelerinde çalışan işçiler, ekonomik kriz ve alım gücünün düşmesiyle beraber maaşlara yapılan zamların yeterli olmadığına tepki göstererek, meydanlara çıktılar. Çanakkale Belediyesi'nde çalışan işçiler, Cumhuriyet Meydanı'nda, ekonomik krizle beraber, zorlu iş şartlarını göz önünde bulundurarak, adaletli bir gelir dağılımı talebi için toplandılar. Bu süreçte, hak ettikleri ücretler için mücadele edeceklerini belirten DİSK/Genel-İş Sendikası Çanakkale Şubesi Şube Başkanı Serkan Keskin; "Ülkemizdeki ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor. İşçilerin ve emekçilerin geçim sorunları ise buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor" şeklinde konuştu.

Muharrem Erkek'ten işçilere destek
Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Çanakkale Belediyesi işçileri, maaşlara uygulanan zamlara ilişkin taleplerini dile getirdi. Gerçekleşen eyleme, CHP'nin önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erdal Gezen, KESK Çanakkale Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Barın, Siyasi Parti Temsilciler ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği eylemde, 'Dövizi kontrol altına aldık' söylemini hatırlatan DİSK/Genel-İş Sendikası Çanakkale Şubesi Şube Başkanı Serkan Keskin; "Dövizi kontrol altına aldık, enflasyon düşüyor söylemlerinin boş bir laftan ibaret olduğunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Döviz tarihi rekorlar kırarken, enflasyon ise yalnızca TÜİK sepetinde düşüyor. Çarşıda, pazarda, markette ise zamlar hız kesmeden devam ediyor. Hayat pahalılığı artıyor, alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İşçiler ve emekçiler sebebi olmadıkları bir krizin tüm yükünü çekmeye mecbur bırakılıyor. İktidar, ekonomi yönetiminde 'rasyonel politikalara' dönmek adına yine finans ve sermaye çevrelerini önceleyen bir politikayı hayata geçirmeye koyuluyor" ifadelerini kullandı.

"Sendikal haklar için adım atılmıyor"
Belediye işçilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Keskin; "İşçi sınıfı ve emekçilerin temel talepleri olan gelir dağılımdaki adaletinin sağlanması, vergide adaletin gerçekleşmesi, insanca yaşanabilir bir ücretin sağlanması, sendikal hak ve özgürlüklerin genişletilmesi gibi konularda ne yazık ki bir adım atılmıyor. Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında en düşük işçi ücretinin net 20 bin TL'nin üzerine çıktığı, en düşük memur maaşının ise net 22 bin TL seviyesine geldiği bir ortamda tüm belediye işçilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılması artık kaçınılmazdır" diye konuştu.

"Yüzbinlerce belediye işçisinin sesine kulak verin"
Belediye yönetimlerinin ilk önce kendi çalışanlarından sorumlu olduğunu hatırlatan Başkan Keskin; "Sendikamız DİSK/Genel İş, siyasal iktidarın ve belediye işverenlerinin işçilere reva gördükleri düşük ücret dayatmasını kırmaya kararlıdır. Bugünden itibaren örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde insanca yaşayacak bir ücret için mücadelemizi yükselteceğimizi herkese ilan ediyoruz. Tüm belediye işverenlerine çağrı yapıyoruz! Belediye yönetimleri her şeyden önce kendi çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır. Ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan yüzbinlerce belediye işçisinin sesine kulak verin. Tercihlerinizi ve önceliklerinizi işçilerin yaşam koşullarını iyileştirmekten yana kullanın. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam eden işyerlerinde işçilerin taleplerini karşılayacak insanca yaşayacak bir ücret düzeyi için gereken adımları atın" ifadelerini kullandı.

"Belediye işçileri olarak sesimizi yükseltelim"
Siyasilere çağrıda bulunan Başkan Keskin 696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılığı vurgulayarak; "Siyasal iktidara ve Meclisteki tüm siyasi parti gruplarına çağrı yapıyoruz! 696 sayılı KHK ile belediye işçilerine yapılan ayrımcılık derhal kaldırılmalıdır. Belediye şirket işçileri de kadroya geçirilmeli, yıllardır mahrum bırakılan 52 günlük ilave tediye hakkı bir an evvel verilmelidir. Belediyelerin önemli bir bölümünde var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırmak için belediye gelirlerinin arttırılması, İller Bankası paylarında kesinti yapılmaması, merkezi bütçeden belediyelere işçi ücretlerine ilişkin pay aktarılması, personel giderlerine ilişkin getirilen bütçe sınırlamalarının kaldırılması gibi bir dizi düzenlemeler bir an evvel hayata geçirilmelidir. Ayrıca kıdem tazminat tavanı uygulaması, işçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Son memur maaş uygulamasından doğacak, düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz. Talebimiz eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücrettir. Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir. Tüm belediye işçilerini 4 ana talebimiz etrafında mücadele etmeye çağırıyoruz. İnsanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretler iyileştirilmelidir! Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır! Kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir! Vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir! Belediye işçileri olarak sesimizi yükseltelim. Taleplerimiz için hep birlikte mücadele edelim ve kazanalım. Yaşasın DİSK yaşasın Genel-İş" dedi.
(Seçkin Sağlam)
Paylaş