havadurum

Elon Musk’tan TEKNOFEST sürprizi Gelecek yıl TEKNOFEST için Türkiye’ye geliyor!

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda gelecek yıl TEKNOFEST’e bizzat katılmayı ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle beklediğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Musk’a teşekkür ederek, iş birliklerine hazır olduklarını belirtti.

1703

Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda gelecek yıl TEKNOFEST’e bizzat katılmayı ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle beklediğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Musk’a teşekkür ederek, iş birliklerine hazır olduklarını belirtti. Erdoğan, Musk’ı geçen hafta New York’ta kabul etmiş ve uzay programında iş birliği imkanlarından bahsetmişti. Ayrıca Tesla’nın ikinci Avrupa fabrikası için Türkiye’ye yatırım çağrısı yapmıştı. TEKNOFEST İzmir ise kapılarını açarak binlerce takım ve yarışmacıyı ağırlamaya başladı.

TEKNOFEST’ten görüntüler paylaştı

Elon Musk, X sosyal medya hesabından, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’e ilişkin bir paylaşımda bulundu. TEKNOFEST’ten görüntülerin yer aldığı bir videoyu paylaşan Musk, festival kapsamındaki yarışmalara katılan tüm takımları tebrik etti.

Erdoğan’a teşekkür etti

Musk, kendisini TEKNOFEST’e davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, “Gelecek yıl TEKNOFEST’e bizzat katılmayı ve Türkiye’deki yatırım fırsatlarını görüşmeyi dört gözle bekliyorum” ifadesini kullandı.

Erdoğan’dan karşılık geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Elon Musk’ın mesajını alıntı yaparak yaptığı paylaşımda, “Sevgili Elon Musk. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te gelecek yıl seni de görmekten büyük memnuniyet duyacağız. Kazan-kazan anlayışıyla gerçekleştireceğimiz iş birlikleriyle, ülkemize ve insanlığa birçok alanda büyük katkılar sunacağımıza inanıyorum. En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle…” dedi.

Uzay programında iş birliği imkanları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere geçen hafta gittiği New York’ta ikili görüşmeleri kapsamında Elon Musk’ı da kabul etmişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan kabule ilişkin yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile iş birliği imkanlarının doğabileceğini belirterek, Musk’ı TEKNOFEST’e davet etmişti.

Tesla’nın ikinci fabrikası için çağrı

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a Tesla’nın Avrupa’daki ikinci fabrikası için Türkiye’ye yatırım çağrısı yapmıştı5. Tesla’nın ilk Avrupa fabrikası Almanya’nın başkenti Berlin’de inşa ediliyor.

TEKNOFEST İzmir kapılarını açtı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir, kapılarını açtı6. 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında İzmir Fuar Alanında gerçekleştirilecek olan festivalde 35 farklı kategoride 5 bin 500 takım ve 20 bin yarışmacı yer alıyor7. Festivalde ayrıca Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları, SOLOTÜRK, Atak Helikopteri, F-16, F-4, C-130, C-160, KC-135R, E-7T, CN-235, T-129 ATAK, T-625 GÖKBEY, ANKA, AKSUNGUR, BAYRAKTAR TB2 ve KARAYEL gibi hava araçları gösteri uçuşu yapacak.

Paylaş