DOLAR 31.1435 %0.14
EURO 33.8448 %0.10
G.ALTIN 2039.3303 %0.37
BITCOIN 56485.8505 %3.72
ETHERIUM 3246.3698 %1.92
havadurum

EKGYO Katılım Endeksine Uygun Mu? Emlak Konut Katılım Endeksi Durumu

Emlak Konut GYO’nun halka arzına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onay verdi. Ancak EKGYO’nun katılım endeksine uygun olmadığı ortaya çıktı. Peki, EKGYO halka arzı neden katılım endeksine uygun değil? İşte detaylar…

3636

Emlak Konut GYO, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketidir. 1953 yılında kurulan şirket, konut üretimi ve satışı yapmaktadır. Emlak Konut GYO, halka arz edilmek üzere SPK’ya başvurdu ve onay aldı. Ancak EKGYO’nun halka arzı, islami hassasiyeti olan yatırımcılar için uygun görülmedi. Çünkü EKGYO, katılım endeksine uygun olmayan bir şirket olarak belirlendi.

Katılım Endeksi Nedir?

Katılım endeksi, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan ve katılım finans ilkelerine uygun olan şirketleri içeren bir endekstir. Katılım endeksinde yer almak için şirketlerin belirli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bu kriterler arasında faizsizlik, borçluluk oranı, kâr payı dağıtımı, faaliyet alanı, sosyal sorumluluk gibi unsurlar bulunmaktadır.

Katılım endeksi, katılım bankaları, katılım sigortacılığı, katılım emeklilik ve katılım fonları gibi katılım finans kurumlarının yatırım kararlarında referans olmaktadır. Ayrıca katılım endeksi, katılım finans ilkelerine uygun yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcılar için de bir rehber niteliği taşımaktadır.

EKGYO nedir?

EKGYO, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin kısaltmasıdır. 1953 yılında kurulan şirket, konut üretimi yapan bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Faaliyet alanı inşaat ve gayrimenkuldür. Başkanı Ertan Yetim’dir. Şirket, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Portföyünde 1.000.000 metrekare üzerinde arsa, 100.000 adet konut ve 2.000.000 metrekare üzerinde ticari alan bulunmaktadır. Şirketin misyonu, kaliteli, güvenli ve uygun fiyatlı konutlar sunarak, insanların yaşam standartlarını yükseltmektir.

EKGYO Neden Katılım Endeksine Uygun Değil?

EKGYO, katılım endeksine uygun olmayan bir şirket olarak belirlenmesinin nedeni, faaliyet alanı ve borçluluk oranı ile ilgilidir. EKGYO, konut üretimi ve satışı yaparken, faizli kredi kullanmaktadır. Ayrıca EKGYO’nun borçluluk oranı da yüksektir. Bu nedenle EKGYO, katılım finans ilkelerine aykırı bir şirket olarak görülmektedir.

EKGYO’nun faaliyet alanı, katılım endeksinde yer alan şirketlerin faaliyet alanları ile de uyumlu değildir. Katılım endeksinde yer alan şirketler, genellikle sanayi, hizmet, teknoloji, enerji, gıda, sağlık gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir. EKGYO ise gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu sektör, katılım finans ilkelerine uygun olmayan bir sektör olarak kabul edilmektedir.

EKGYO halka arzına hangi bankalardan katılabilirsiniz?

EKGYO halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar, Garanti BBVA, İş Yatırım, Yapı Kredi, Akbank, Denizbank, Finansbank, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk, QNB Finansbank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım gibi bankaların internet şubeleri, mobil uygulamaları veya şubeleri aracılığıyla talep verebilirler. Talep vermek için, yatırımcıların bir yatırım hesabı açmaları ve halka arz şartlarını kabul etmeleri gerekmektedir. Talep veren yatırımcılar, halka arz fiyat aralığı içinde bir fiyat belirleyebilir veya fiyat belirlemeden sonra oluşacak fiyata katılmayı tercih edebilirler. Talep veren yatırımcılar, halka arz sonucunda kendilerine tahsis edilen payları, 23 Eylül 2023 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak olan EKGYO hisseleri olarak alacaklardır.

(Şerife Turhanlı)

Paylaş