DOLAR 28.9622 %-0.10
EURO 31.2145 %-0.04
G.ALTIN 1863.4408 %-0.17
BITCOIN 43681.3608 %-0.64
ETHERIUM 2348.6256 %-1.17
havadurum

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır? 2023 Yılında Ehliyet Almak İçin Ödemeniz Gereken Tüm Ücretler

Ehliyet almak için ödemeniz gereken ehliyet harcı, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı ne kadar? Ehliyet harcı nasıl yatırılır? Hangi bankalar veya kurumlar ehliyet harcı ödemesi alıyor? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ehliyet harcı ile ilgili tüm detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

1467

Ehliyet almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de ehliyet harcı nasıl yatırılır sorusudur. Ehliyet harcı, sürücü belgesi almak için ödenmesi gereken bir vergidir. Ehliyet harcı ödemesi yapmadan ehliyet alamazsınız. Peki ehliyet harcı nasıl yatırılır? Hangi bankalara veya kurumlara ödeme yapabilirsiniz? Ehliyet harcı ne kadar? Bu yazımızda ehliyet harcı ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ehliyet Harcı Nedir?

Ehliyet harcı, sürücü belgesi almak için devlete ödenmesi gereken bir vergidir. Ehliyet harcı, sürücü belgesinin sınıfına göre değişiklik gösterir. Örneğin B sınıfı ehliyet almak isteyen bir kişi, A2 sınıfı ehliyet almak isteyen bir kişiden daha fazla ehliyet harcı ödemek zorundadır. Ehliyet harcı, her yıl yeniden belirlenir ve Resmi Gazete’de yayınlanır.

2023 Yılında Ehliyet Harcı Ne Kadar?

2023 yılında ehliyet harcı, sürücü belgesinin sınıfına göre şu şekildedir:

 • A1, A2, F ve H sınıfı ehliyetler için 1.007 TL
 • B, BE, C1, C1E, D1 ve D1E sınıfı ehliyetler için 1.510 TL
 • A, C, CE, D ve DE sınıfı ehliyetler için 2.015 TL

Bu ücretler, sadece ehliyet harcını kapsamaktadır. Bunun yanında değerli kağıt bedeli ve vakıf payı da ödenmesi gereken diğer ücretlerdir.

Değerli Kağıt Bedeli Ne Kadar?

Değerli kağıt bedeli, sürücü belgesinin basılması için kullanılan kağıdın maliyetidir. Değerli kağıt bedeli, her yıl yeniden belirlenir ve Resmi Gazete’de yayınlanır. 2023 yılında değerli kağıt bedeli 125 TL’dir.

Vakıf Payı Ne Kadar?

Vakıf payı, sürücü belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Motorlu Taşıtlar Sürücüleri Sınava Giriş Vakfı’na ödenmesi gereken bir ücrettir. Vakıf payı, her yıl yeniden belirlenir ve Resmi Gazete’de yayınlanır. 2023 yılında vakıf payı 35 TL’dir.

Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır?

Ehliyet harcını yatırmanın birden fazla yolu vardır. Bunlar şunlardır:

 1. Vergi daireleri
 2. Anlaşmalı bankalar
 3. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi
 4. Anlaşmalı bankaların ATM’leri
 5. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemleri
 6. Vergi Daireleri

Ehliyet harcını vergi dairelerine yatırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın vergi dairesine gitmek ve gişeden ödeme yapmaktır. Ödeme makbuzunuzu saklamayı unutmayın.

Anlaşmalı Bankalar

Ehliyet harcını anlaşmalı bankalara da yatırabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar şunlardır:

 1. Ziraat Bankası
 2. Halkbank
 3. Vakıfbank
 4. Akbank
 5. Yapı Kredi Bankası
 6. Garanti Bankası
 7. İş Bankası
 8. Denizbank
 9. QNB Finansbank
 10. Türkiye Finans Katılım Bankası

Bu bankaların şubelerine giderek veya ATM’lerini kullanarak ehliyet harcı ödemesi yapabilirsiniz. Ödeme yaparken TC kimlik numaranızı, il plaka kodunuzu ve sürücü belgesi sınıfınızı girmeniz gerekecektir. Ödeme makbuzunuzu saklamayı unutmayın.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi

Ehliyet harcını internetten de ödeyebilirsiniz. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” bölümüne tıklayarak, “Sürücü Belgesi Harcı Ödeme” veya “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir. Ardından TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, iliniz ve vergi dairesiniz ile ilk kez sürücü belgesi alımı veya sürücü belgesi değiştirme seçeneklerinden size uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Son olarak kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Ödeme dekontunuzu saklamayı unutmayın.

Anlaşmalı Bankaların ATM’leri

Ehliyet harcını anlaşmalı bankaların ATM’lerinden de yatırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden birine gitmek ve şifrenizi girmektir. Ardından “Ödemeler” sekmesine tıklayarak, “Ehliyet ve Kimlik” ödemeleri sekmesine tıklayarak, paranızı yatırmanız gerekmektedir. Ödeme makbuzunuzu saklamayı unutmayın.

Anlaşmalı Bankaların İnternet Bankacılığı Sistemleri

Ehliyet harcını anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemlerinden de yatırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemlerine giriş yapmak ve “Ödemeler” sekmesine tıklayarak, “Ehliyet ve Kimlik” ödemeleri sekmesine tıklayarak, paranızı yatırmanız gerekmektedir. Ödeme dekontunuzu saklamayı unutmayın.

 • Ehliyet Harcını Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Ehliyet harcını yatırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şunlardır:
 • Ehliyet harcını yatırırken TC kimlik numaranızı, il plaka kodunuzu ve sürücü belgesi sınıfınızı doğru girdiğinizden emin olun.
 • Ehliyet harcını yatırırken değerli kağıt bedelini ve vakıf payını da yatırdığınızdan emin olun.
 • Ehliyet harcını yatırırken ödeme makbuzunu veya dekontunu saklayın. Bu belgeyi nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi alırken ibraz etmeniz gerekecektir.
 • Ehliyet harcını yatırırken son tarihi kaçırmayın. Ehliyet harcının son ödeme tarihi, sürücü kursundan aldığınız başarı belgesinin üzerinde yazmaktadır.(Saim Tunçman)
Paylaş