havadurum

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 2024 Güncel Yöntemler

E-Devlet şifresi, E-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için kullanılan bir güvenlik kodudur. Peki, e-Devlet şifresi nasıl alınır, hangi belgeler gerekiyor ve şifre ücreti ne kadar? İşte, 2023 yılında e-Devlet şifresi almak için bilmeniz gerekenler.

4276

E-Devlet Kapısı, kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmayı sağlayan bir platformdur. e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için, e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı yöntemlerinden birini kullanmak gerekiyor. Bu yöntemlerden en yaygın olanı, e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi, 4 haneli bir güvenlik kodudur. e-Devlet şifresi almak için, 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar, PTT şubelerine başvurabilirler. Ancak, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlar, internet üzerinden de şifre talebinde bulunabilirler. İşte, e-Devlet şifresi almak için yapmanız gerekenler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almak için, PTT şubelerine başvurmak gerekiyor. Başvuru için, T.C. kimlik numarasının yer aldığı bir fotoğraflı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış çalışma izin kartı) ibraz etmek yeterlidir. Başvuru sonucunda, size bir zarf içinde e-Devlet şifreniz verilecektir. e-Devlet şifresi almak için, 2023 yılı itibariyle 2 TL ücret ödemeniz gerekiyor. e-Devlet şifresi almak için, yurt dışında yaşıyorsanız, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı elçilik veya konsolosluklara başvurabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Yenilenir?

E-Devlet şifresi, güvenliğiniz için belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken bir kodtur. e-Devlet şifresini yenilemek için, e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra, “Şifre İşlemleri” menüsünden “Şifre Değiştir” seçeneğini kullanabilirsiniz. Yeni şifrenizi belirlerken, kolay tahmin edilemeyecek ve sadece sizin bildiğiniz bir şifre seçmeye dikkat edin. e-Devlet şifresini unuttuysanız veya kaybettiyseniz, yeni bir şifre almak için, yine PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Ancak, cep telefonu numaranızı e-Devlet Kapısı’na kaydedip, doğruladıysanız, şifre talebinde bulunmadan yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl İptal Edilir?

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için kullanılan bir yöntemdir. e-Devlet şifresini iptal etmek istiyorsanız, e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra, “Şifre İşlemleri” menüsünden “Şifre İptal Et” seçeneğini kullanabilirsiniz. Şifrenizi iptal ettikten sonra, e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı yöntemlerinden birini kullanmanız gerekecektir.

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı’na giriş yapmak için kullanılan bir güvenlik kodudur. e-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine başvurmak gerekiyor. Ancak 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlar, internet üzerinden de şifre talebinde bulunabiliyor. e-Devlet şifresi almak için, T.C. kimlik numarasının yer aldığı bir fotoğraflı kimlik belgesi ibraz etmek ve 2 TL ücret ödemek yeterlidir. e-Devlet şifresini yenilemek, unutmak veya iptal etmek için, e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak veya PTT şubelerine başvurarak işlem yapabilirsiniz.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş