DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Pratik Rehber

E-Devlet şifresi alma süreci hakkında pratik bilgiler! PTT veya online başvuru ile adım adım rehberimize göz atın, işlemleri kolayca öğrenin.

729

Dijitalleşen dünyada vatandaşlar için devlet hizmetlerine erişim artık daha hızlı ve pratik bir şekilde sağlanıyor. Bu noktada, Türkiye'nin öncü dijital platformlarından biri olan e-Devlet Kapısı, birçok resmi işlemi online olarak gerçekleştirme olanağı sunuyor. Ancak bu avantajlardan yararlanabilmek için öncelikle e-Devlet şifresi sahibi olmak gerekiyor. Eğer siz de e-Devlet şifresi almanın nasıl bir süreç olduğunu merak ediyorsanız, işte adım adım rehberimiz ile konuyu detaylarıyla ele alacağız. Hem PTT şubesinden yüz yüze başvuru seçeneğiyle hem de online platform üzerinden başvuru adımlarıyla, e-Devlet şifresi alma sürecini kolaylıkla anlamak mümkün. Detaylar yazımızda!

Nüfus Cüzdanı veya Yabancı Kimlik Numarası

Öncelikle e-Devlet şifresi alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız veya yabancı kimlik numarasını kullanmanız gerekmektedir.

PTT Şubesi veya İnternet Üzerinden Başvuru

E-Devlet şifresi almak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, PTT şubelerine bizzat başvurudur. İkincisi ise "e-Devlet Kapısı" resmi web sitesi üzerinden online olarak başvurudur.

PTT Şubesi ile Başvuru

En yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi ibraz ederek e-Devlet şifresi talebinde bulunabilirsiniz. Ücretli bir hizmettir ve size bir zarf içerisinde şifreniz verilecektir.

Online Başvuru

E-Devlet Kapısı'na (www.turkiye.gov.tr) girerek "Giriş Yap" butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada "Şifremi Unuttum" veya "Şifre Al" gibi seçenekleri kullanarak başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru için daha önce belirlediğiniz cep telefonu numarası veya e-Devlet şifresi olan bir yakınınızın kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulabilir.

Başvuru Sonrası İşlemler

Başvurunuz onaylandıktan sonra size bir geçici şifre verilecektir. Bu geçici şifre ile e-Devlet Kapısı'na giriş yapabilir ve kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Paylaş