DOLAR 27.2133 %0.23
EURO 28.948 %-0.21
G.ALTIN 1683.3043 %0.18
BITCOIN 26060.9 %-1.66
ETHERIUM 1568.4616 %-1.38
BIST100 8239.3 %0.23
havadurum

Düşük kan şekeri tehdit oluşturabilir

Hipoglisemi yani düşük kan şekeri olarak bilinen sağlık durumuna ilişkin Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun bilgilendirmelerde bulundu.

259
Halk arasında düşük kan şekeri olarak bilinen hipoglisemi, tehlikeli ve önemsenmesi gereken bir sağlık durumu. Kan şekerinin aşırı düştüğü kişilerin genellikle diyabet hastaları olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, "Hastalığın nedeni, bu kişilerin diyabet tedavisi kapsamında kullandıkları ilaçların direkt olarak insülin hormonu içermesi veya bu hormonun etkinliğinin artırılmasıdır. Aşırı miktarda ilaç kullanımı, öğün atlama, normalden az miktarda yeme ya da uzun fiziksel aktivite yapma gibi nedenler de kişide hipoglisemi gelişimine neden olabilir" dedi.

"Birçok belirti ve bulgu var"

Hipoglisemine dair açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, kan şekerinin düşmesine her vücudun farklı şekilde tepki verebildiğinin altını çizerek; "Hipoglisemi ile ilişkili olarak ortaya çıkabilecek birçok belirti ve bulgu var. Sersemlik, aşırı açlık hissetme, baş ağrısı, kafa karışıklığı, konsantrasyon kaybı, terleme, titreme, bulanık görme, kişilik değişiklikleri, soluk görünümlü cilt, ani ortaya çıkan sinirlilik hali, kalp atışlarının hızlanması ve uyku problemleri gibi belirtiler görülebilir. Bazı kişilerde hipoglisemi gelişimi sonrasında herhangi bir belirti ortaya çıkmayabileceği için dikkatli olunmalı" diye konuştu.

"Hekimlerden yardım almaları önerilir"

Hipoglisemi belirtilerinin hissedildiği zaman diliminde kan şekeri düzeyinin tespit edilmesinin hipoglisemi tanısı için çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Tarkun; "Özellikle şeker hastalığı bulunan ve bu rahatsızlıkları için ilaç kullanan kişiler, kan şekeri düzeylerinin seyri konusunda bilinçli davranmalı. Sık olarak hipoglisemi şikayetinden yakınan kişilerin, sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden bu konuda yardım almaları önerilir. Hekimler hipoglisemiye tanısal yaklaşımda başvuranın kişinin tıbbı öyküsünü, beslenme alışkanlıklarını ve hipoglisemi ile ilişkili şikayetlerini değerlendirir" ifadelerini kullandı.

"Damar yoluyla şeker içeren solüsyonlar verilebilir"

Hipoglisemi komaya kadar ilerleyebilecek hayatı tehdit edici bir durum olması nedeniyle tanısı ve tedavisinin önemli bir tıbbi durum olduğunun altını çizen Prof. Dr. İlhan Tarkun; "Aşırı düşük kan şekeri tespit edilen kişilerde damar yoluyla şeker içeren solüsyonlar verilebilir. Ağızdan ilaç alabilecek hastalarda hızlı emilebilir, karbonhidrat kaynağı olan meyve suları gibi gıdalar verilmesi tedavinin ilk aşamasını oluşturur. Ağızdan beslenemeyen kişilerde ise kas içine glukagon enjeksiyonu yapılabilir. Hipogliseminin ilaç dışı kontrolü hastanın bilinçlendirilmesi ve çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri uygulaması ile gerçekleştirilebilir. Hipoglisemi hastalarının bu konuda çevresini uyarıcı bileklerden takması ve şikayetlerinin başlangıcında hemen tüketebilmesi için gerekli karbonhidrat kaynaklarını yanında taşıması önerilir. Çeşitli barlar, meyveler, meyve suları, çubuk kraker ve bisküviler bu düzeyde karbonhidrat içeriğine sahip atıştırmalıklar arasında yer alırlar" açıklamasında bulundu.
(Duygu Yılmaz)

Paylaş