havadurum

Dünyanın En İyi Üniversitesi Hangisi? Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2024: Türkiye’den Hangileri Listeye Girdi?

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi? Times Higher Education sıralamasına göre hangi üniversiteler zirvede? İşte detaylar…

957

Dünyanın en iyi üniversiteleri her yıl Times Higher Education tarafından yayımlanan sıralamaya göre belirleniyor. Peki, bu yıl hangi üniversiteler zirveye yerleşti? Türkiye’den hangi üniversiteler listeye girebildi? İşte merak edilen soruların cevapları…

Dünyanın En İyi Üniversitesi Hangisi?

Times Higher Education, her yıl dünyanın en iyi üniversitelerini eğitim kalitesi, araştırma performansı, uluslararası çeşitlilik ve finansal sürdürülebilirlik gibi 13 farklı kriteri dikkate alarak sıralıyor. Bu yılki sıralamada 1032 üniversite yer aldı. İşte dünyanın en iyi üniversiteleri 2024 sıralamasının ilk 10’u:

 1. University of Oxford (İngiltere): Dünyanın en eski üniversitesi olan Oxford, 6 yıldır üst üste birinci sırada yer alıyor. Oxford, eğitim ve araştırma kalitesi, uluslararası itibarı ve mezunlarının başarısıyla öne çıkıyor.
 2. California Institute of Technology (ABD): Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Caltech, geçen yıla göre bir sıra yükselerek ikinci oldu. Caltech, Nobel Ödülü kazanan 39 akademisyen ve 73 mezun ile biliniyor.
 3. Harvard University (ABD): Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Harvard, geçen yıla göre bir sıra düşerek üçüncü oldu. Harvard, eğitim, araştırma ve inovasyon alanlarında mükemmelliğiyle tanınıyor. Harvard’ın mezunları arasında 8 ABD başkanı, 62 milyarder ve 359 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor.
 4. Stanford University (ABD): Silikon Vadisi’nin kalbinde yer alan Stanford, geçen yıla göre bir sıra düşerek dördüncü oldu. Stanford, girişimcilik, teknoloji ve araştırma alanlarında lider bir üniversite olarak biliniyor. Stanford’ın mezunları arasında Google, Netflix, Instagram, WhatsApp gibi dev şirketlerin kurucuları ve yöneticileri var.
 5. University of Cambridge (İngiltere): Oxford ile birlikte İngiltere’nin en eski ve en prestijli üniversitesi olan Cambridge, geçen yıla göre bir sıra yükselerek beşinci oldu. Cambridge, eğitim, araştırma ve kültür alanlarında dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Cambridge’in mezunları arasında Isaac Newton, Charles Darwin, Stephen Hawking gibi bilim insanları ve 120 Nobel Ödülü sahibi var.
 6. Massachusetts Institute of Technology (ABD): Teknoloji ve inovasyon alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olan MIT, geçen yıla göre bir sıra yükselerek beşinci oldu. MIT, eğitim, araştırma ve girişimcilik alanlarında mükemmelliğiyle tanınıyor. MIT’in mezunları arasında 97 Nobel Ödülü sahibi, 26 Turing Ödülü sahibi ve 41 astronot bulunuyor.
 7. Princeton University (ABD): ABD’nin en eski üniversitelerinden biri olan Princeton, geçen yıla göre aynı sırada kalarak yedinci oldu. Princeton, eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk alanlarında örnek bir üniversite olarak biliniyor. Princeton’ın mezunları arasında Albert Einstein, John F. Kennedy, Jeff Bezos gibi isimler var.
 8. University of California Berkeley (ABD): Kaliforniya Üniversitesi’nin en büyük ve en eski kampüsü olan Berkeley, geçen yıla göre bir sıra yükselerek sekizinci oldu. Berkeley, eğitim, araştırma ve sosyal aktivizm alanlarında öne çıkıyor. Berkeley’in mezunları arasında 110 Nobel Ödülü sahibi, 25 Turing Ödülü sahibi ve 20 Akademi Ödülü sahibi bulunuyor.
 9. Yale University (ABD): ABD’nin en eski üçüncü üniversitesi olan Yale, geçen yıla göre bir sıra yükselerek dokuzuncu oldu. Yale, eğitim, araştırma ve kültür alanlarında mükemmelliğiyle tanınıyor. Yale’in mezunları arasında 5 ABD başkanı, 19 Yüksek Mahkeme yargıcı ve 62 Nobel Ödülü sahibi bulunuyor.
 10. The University of Chicago (ABD): ABD’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Chicago, geçen yıla göre bir sıra yükselerek onuncu oldu. Chicago, eğitim, araştırma ve inovasyon alanlarında öne çıkıyor. Chicago’nun mezunları arasında 100 Nobel Ödülü sahibi, 18 Fields Madalyası sahibi ve 9 Pulitzer Ödülü sahibi bulunuyor.

Türkiye’den Hangi Üniversiteler Listeye Girdi?

Times Higher Education 2024 sıralamasında Türkiye’den 29 üniversite yer aldı. Türkiye’nin en iyi üniversitesi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 336. sırada yer aldı. ODTÜ’yi 362. sırada Koç Üniversitesi, 384. sırada İstanbul Teknik Üniversitesi, 434. sırada Sabancı Üniversitesi ve 437. sırada Boğaziçi Üniversitesi takip etti. Türkiye’den listeye giren diğer üniversiteler şöyle:

 • Bilkent Üniversitesi – 485.
 • Ankara Üniversitesi – 527.
 • Hacettepe Üniversitesi – 549.
 • İstanbul Üniversitesi – 555.
 • Gazi Üniversitesi – 653.
 • Ege Üniversitesi – 741.
 • Yıldız Teknik Üniversitesi – 742.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi – 779.
 • Erciyes Üniversitesi – 808.
 • Marmara Üniversitesi – 877.

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması nasıl yapılıyor?

Times Higher Education, dünyanın en iyi üniversitelerini eğitim kalitesi, araştırma performansı, uluslararası çeşitlilik ve finansal sürdürülebilirlik gibi 13 farklı kriteri dikkate alarak sıralıyor. Bu kriterlerin ağırlıkları şöyle: eğitim (%30), araştırma (%30), atıflar (%30), uluslararası görünürlük (%7.5) ve gelir (%2.5).

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş