DOLAR 28.8867 %-0.25
EURO 31.6884 %-0.35
G.ALTIN 1898.3821 %-0.19
BITCOIN 37800.93 %0.37
ETHERIUM 2035.2389 %0.44
BIST100 8013.98 %-0.25
havadurum

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 895,7 Milyon Euro’luk Kredi Desteği!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ile 895,7 milyon euro tutarında iki kredi anlaşması imzaladı. Bu krediler, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve su verimliliği projelerine finansman desteği sağlayacak. Bu krediler, Türkiye’nin cari açık ve dışa bağımlılığını azaltmak için önemli bir adım olarak görülüyor.

1323

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile 895,7 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Bu kredi, yenilenebilir enerji ve su verimliliği projelerine yönelik finansman sağlayacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ile önemli bir iş birliğine imza attı. Bakanlık, Dünya Bankası ile toplam tutarı 895,7 milyon euro olan iki kredi anlaşması imzaladığını açıkladı1. Bu krediler, Türkiye’nin cari açık ve dışa bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerji ve su verimliliği projelerine yönelik finansman sağlayacak.

Kredilerin Detayları

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, imzalanan kredilerden ilki, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası AŞ tarafından uygulanacak “Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi” kapsamında 500 milyon euro tutarında. Bu proje, kamu binaları ve belediyelerde yenilenebilir enerji üretimini artırmayı ve enerji verimliliğini sağlamayı amaçlıyor.

İkinci kredi ise, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankası AŞ tarafından uygulanacak “Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi” için 395,75 milyon euro tutarında. Bu proje, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini ve kullanımını desteklemeyi hedefliyor.

Bu kredilerin 570,75 milyon eurosu tahsisli, 325 milyon eurosu ise Hazine garantili olarak sağlanacak. Kredilerin geri ödeme süresi 25 yıl olacak2.

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye Olan Destekleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile imzalanan kredi anlaşmalarının önemine değinerek, şunları söyledi:

“Yenilenebilir enerji yatırımlarının gelecek 10 yıla yayılması yerine 3 yılda gerçekleştirilmesi halinde cari açık ve dışa bağımlılığın azalacağına inanıyoruz. Bu nedenle finansman kaynağı konusunda Dünya Bankası önemli bir paydaş. Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 35 milyar dolarlık destek vermeyi planladığını biliyoruz. Bu kaynak, deprem bölgesinin rehabilitasyonu ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere reel sektörün yeni yatırımlarında kullanılabilecek.”

Şimşek, Dünya Bankası ile imzalanan yeni anlaşmalarla birlikte bankadan sağlanan finansman tutarının yaklaşık 3,2 milyar dolara ulaştığını da belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ile 895,7 milyon euro tutarında iki kredi anlaşması imzalayarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve su verimliliği projelerine finansman desteği sağladı. Bu krediler, Türkiye’nin cari açık ve dışa bağımlılığını azaltmak için önemli bir adım olarak görülüyor. Ayrıca, Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 35 milyar dolarlık destek vermeyi planladığı da biliniyor. Bu destek, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak.

Yunus Erzincanlı

Paylaş