havadurum

DSİ'nin Çanakkale'deki 21 Yıllık Mega Yatırımları!

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, yapılan yatırımların Çanakkale için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Çanakkale'ye 28 milyar 774 milyon TL değerinde 128 tesisi kazandırdık. Bu eserlerle Çanakkalelilerin refahını artırmaya devam edeceğiz" dedi.

1005

DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Çanakkale yatırımlarını açıkladı. DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Bizler maziden atiye uzanan, tarihini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Çanakkale’de 492 Bin 670 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk”

Çanakkale’ye yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında bilgi veren DSİ Genel Müdürü Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Çanakkale’de inşa ettiğimiz 29 sulama tesisi ile 492 Bin 670 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık” dedi.

“20 Baraj ve 9 Göletle Suyumuzu Çiftçimizle Buluşturduk”

Tarıma elverişli toprakları, dört mevsim üretime imkan sağlayan iklim yapısı ve çalışkan Çanakkalelilerin emekleriyle can bulan Cebelibereketin kıymetli arazileri, tarımsal üretim potansiyeli ile dikkat çekmeye devam ediyor. Çanakkale’nin kalkınması için son 21 yılda; 128 adet Tesis ile 28 Milyar 774 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Çanakkale’de son 21 yılda 20 baraj ve 9 gölet inşa ettik ve böylece 468 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık” sözlerine vurgu yaptı.

“24 bin 790 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz”

Çanakkaleli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Şu anda 7 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu tesislerin tamamlanması ile 24 bin 790 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

“Çanakkale’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 58 adet taşkın koruma tesisi ile Çanakkale şehir merkezi, 61 adet yerleşim yeri ve 39 bin 340 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır” sözlerine vurgu yapan Balta, “10 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Çanakkale’de 23 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır”

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Çanakkale’de toplam 101 bin 850 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Balta, “Çanakkale’de 23 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” sözlerine yer verdi.

“2,49 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize katkı sunuyoruz”

Çanakkale’de son 21 yılda 1 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 87,20 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Balta sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Kurulu gücü 2,49 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize katkı sunuyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Çanakkalelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle ‘Türkiye Yüzyılı’ idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş