havadurum

Diyabetik Baklava ile bayramı tatlısız geçirmeyeceksiniz!

Diyabetik baklava ile bu Kurban Bayramı’nı tatlısız geçirmek zorunda kalmayacaksınız.

428

Vücudun insülin üretme veya kullanma yeteneğinde bozulmalara neden olan kronik bir hastalık olan diyabet, hem dünyada hem de ülkemizde pek çok kişiyi etkiliyor. Diyabet yönetiminde beslenmenin rolü, hastalığın kontrol altına alınması ve komplikasyonlarının önlenmesi açısından hayati öneme sahip.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Mustafa Oğuzhan Ercan tarafından, Kurban Bayramı'nın yaklaşması sebebiyle sürdürülebilir beslenme anlayışıyla diyabet hastalarına yönelik "diyabetik baklava" tarifi geliştirildi. Ercan, "Baklava, Türk mutfağının en tanınmış ve sevilen tatlılarından biridir. Tarihi Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan baklava, günümüzde hem Türkiye'de hem de dünyanın birçok yerinde Türk mutfağının önemli bir simgesi olarak kabul edilmektedir. Bayramlar, düğünler, doğum günleri ve diğer özel günlerde mutlaka yer alan bir tatlıdır. Özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında baklava yapmak ve ikram etmek, Türk kültürünün önemli bir geleneğidir. Bu nedenle diyabet gibi beslenme engeli olan insanlara bu tarifle yeni bir alternatif sunuyoruz" dedi.

Diyabetik Baklava Tarifi

Diyabetik Baklava Hamuru İçin Gerekli Malzemeler:

- 450 gram tam buğday unu

- 50 gram yumurta

- 200 gram yoğurt

- 100 mililitre zeytinyağı

- 120 mililitre su

- 15 mililitre üzüm sirkesi

- 10 mililitre elma suyu

- 5 gram baking soda

  • 5 gram tuz

Diyabetik Baklava İçin Gerekli İç Malzemeler:

- 400 gram toz kaman cevizi

- 200 gram klarife tereyağı

Diyabetik Baklava Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler:

- 800 mililitre elma suyu

- 800 mililitre portakal suyu

- 10 mililitre limon suyu

- 200 gram süzme çiçek balı

Yapılışı:

Şerbetin Hazırlanışı:

1. Şerbet için gerekli malzemelerin tamamını bir tencereye alın.

2. Tenceredeki malzemeleri ilk önce yüksek ateşte, kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 40 dakika boyunca kaynatın.

Baklavanın Hazırlanışı:

1. Geniş bir karıştırma kabında tam buğday unu, elma suyu, baking soda ve tuzu karıştırın.

2. Ortasını havuz şeklinde açarak yumurta, yoğurt, zeytinyağı, su ve sirkeyi ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırarak yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurun.

3. Hazırladığınız hamuru streç filmle sararak oda sıcaklığında 30 dakika dinlendirin.

4. Dinlenmiş hamuru 20 eşit parçaya bölün. Her bir parçayı yuvarlayarak küçük bezeler haline getirin. Bezeleri merdane veya oklava yardımıyla ince bir şekilde açın.

5. Yufkaların yarısını yağlanmış fırın tepsisine (25x35x4/600 gr ölçülerinde alüminyum baklava tepsisi tercih ediniz) serin. Her yufka katının üzerine erimiş tereyağını fırçayla sürün. Orta katmana geldiğinizde ince çekilmiş cevizi serpin. Kalan yufkaları da aynı şekilde üzerine sererek her katına tereyağı sürün.

6. Baklavayı istediğiniz şekilde kesin. Kestikten sonra önceden ısıtılmış 180 °C fırında altın rengini alana kadar (yaklaşık 30-40 dakika) pişirin.

7. Fırından çıkan sıcak baklavanın üzerine 80 °C şerbeti çorba kepçesiyle eşit şekilde dökün. Baklavanın şerbeti çekmesi için bir süre bekleyin (tercihen en az 2 saat). Şerbeti iyice çekmiş baklavayı dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

(HADİYE AYŞE İRİM)
Paylaş