havadurum

Deprem bölgesine yatırımlar sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında duyurduğu deprem bölgesindeki Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay'ın bazı ilçelerinde 11 yeni yerin sanayi alanı ilan edilmesine ilişkin ayrıntılar yayınlandı. Buna göre 2 bin 430 hektar büyüklüğünde, Hatay'ın Belen ve İskenderun ilçelerinde 2, Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Dulkadiroğlu ilçelerinde 2, Gaziantep'in Nizip ilçesinde 3, Oğuzeli ilçesinde 2, Araban ilçesindeki 2 alan olmak üzere 11 yeni yer sanayi sahası ilan edildi.

357

18 adet alan sanayi sahası ilan edildi
Düzenlemelerle deprem bölgesindeki esnafın ve sanayicinin yeniden ekonomik hayata dahil olabilmesi sağlanacak. Daha önceden ilan edilen 7 sanayi alanıyla birlikte, bugüne kadar toplam 3 bin 829,8 hektar büyüklüğünde 18 adet alan 'Sanayi Sahası' ilan edilmiş oldu.

Bölge, yatırımlarla canlandı
Deprem bölgesi için yapılan çalışmalar Bakanlık bünyesinde deprem bölgesinde, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 167 adet işyeri, 1160 adet geçici konut ve işyeri, Malatya 2. OSB'de 510 adet geçici konut ve işyeri, Kahramanmaraş Merkez Sanayi Sitesinde ilk etapta 182 adet işyerinin yerinde dönüşümü yapıldı. Kahramanmaraş Altın, Gümüş ve Kıymetli Maden İmalatçıları İhtisas Sanayi Sitesi 325 adet işyeri ve Kahramanmaraş Pazarcık Narlı Sanayi Sitesi 51 adet işyerinin güçlendirilmesi sağlandı. Antakya Merkez Sanayi Sitesinde ilk etapta 95 adet işyerinin yerinde dönüşümü, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde 76 adet mevcut işyerine ilave ara kat yapıldı. Osmaniye Bahçe Sanayi Sitesinde 78 adet işyerinin yerinde dönüşümü gerçekleştirildi.

İstihdam ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amaçlanıyor
"Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar" kapsamında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden önemli ölçüde etkilendiği tespit edilen belirli il ve ilçelerde gerçekleştirilecek yatırımlara daha avantajlı destekler sunularak bölgedeki istihdam ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Desteklenecek olan yatırım konuları Cazibe Merkezleri Programı'nın halihazırdaki uygulamasına göre daha geniş tutularak, olumsuz etkilerin tüm yönleriyle ve hızla telafi edilmesi hedefleniyor.

Yatırımlar alındı
Yapılan düzenlemenin kapsamına, asgari 1 milyon 500 bin lira sabit yatırım tutarındaki, yeni teşvik belgesi başvurusu kapsamında yapılacak olan yatırımlar, deprem nedeniyle hasar gören yatırımların yerine konulması amacıyla yapılacak yatırımlar ve "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" veya 2018/11201 sayılı "Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar" kapsamında yatırım süresi devam eden ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri kapsamındaki yatırımlar alındı.

Deprem bölgesindeki 11 il ve Sivas'ın Gürün ilçesinde yapımı devam eden yatırımlar için düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin süresi herhangi yeni talep alınmadan üç yıl süreyle uzatıldı.
(Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)
Paylaş