havadurum

Demirbaş "1 Ekim'de memurların yaralarını saralım"

678

 Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklama, Truva Atı önünde Kamu Sen İl Temsilciliği üyelerinin katılımıyla yapıldı. Memurların 2 yıllık geleceğini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini belitten Demirbaş;” 4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1.032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldığını söyledi. Hükümete, “Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?” Sorusunu yönelten Demirbaş; “Biz, “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz, refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, ‘esarete devam’ dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak demektir” dedi.   Sendikalara çağrı yapan Demirbaş; “1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır” dedi.

 
“Bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz”
Demirbaş; “Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir.  Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu.  4 kişilik ailenin vazgeçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1.032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira.  Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6, elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi yerle bir olmuş… Hem resmi rakamlar, hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor.  Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için yüzde 8,2; 2021’in tamamı için yüzde 6,1…  Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen yüzde 16,65.  Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz. Sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 4’lük zam; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek.  Bu ne anlama geliyor?  Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor.  Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük.  Memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.  Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz. Yüzde 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.   Kamu işvereni tarafından da yüzde 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz” dedi.
  
“Biz, refah istedik; onlar sefalet önerdi”
Hükümete, ‘hedefiniz, amacınız nedir?’ sorusunu yönelten Demirbaş; “Enflasyon hedefinin yüzde 9,8 olduğu yerde memura yüzde 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?   Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vazgeçin” dedik.  Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar.  Biz, “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler. Biz, refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “Esarete devam” dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak demektir.  Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demektir.  Değerli kamu çalışanları,   Buradan bir kere daha ilan ediyoruz: Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! En başından beri pazarlıkların ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini belirttik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor.  Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani ve ahlaki değildir.   Yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden 20 gün boyunca neden kaçınmaktadır? Biz, toplu sözleşmenin başından beri bütün sorunların masaya getirilip müzakere edilmesi için mücadele ediyoruz.  20 gündür, masayı verimli kullanmayıp pazarlıkları heba edenlerin, iki günde ne yapabilecekleri soru işaretidir” dedi.
    
“Bu teklifi yok sayıyoruz”
Sendikalara çağrıda bulunan Demirbaş; “Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken sözleşmeliler, vergi dilimleri, yardımcı hizmetliler, ek gösterge, bayram ikramiyesi gibi az önce ifade edilen konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz.  Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu sayılan konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işvereni tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. “Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kez olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” dedi. 
(Yusuf Sonkurt)
Paylaş