havadurum

Dayanışma ruhunun altı çizildi

Kazdağı Ekofest'in engellenmesinin ardından, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'ne çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti ve vatandaşlar tarafından destekler ve dayanışma çağrıları gelmeye devam ediyor.

363

Kazdağı Ekofest, Darıdere Tabiat Parkı ve ardından Bayramiç`te de çeşitli nedenlerle yasaklandı. Yasakların ardından Bayramiç Kaymakamlığı önünde, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan tarafından bir basın açıklaması yapılarak festivalin iptaline ilişkin itirazlarını dile getirdi. Dernek Başkanı Doğan basın açıklamasının ardından, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu`na muhalefetten Bayramiç Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. Açıklamada bulunan diğer 25 kişinin de ifadeye çağırılacağı bildirildi. Doğan, Anayasal haklarının kullanmalarının engellendiğini söyleyerek baskıların karşısında yılmayacaklarını ifade etti.

Mücadele ruhu vurgulandı
Yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında programda yer alan müzik grupları, sanatçılar, siyasi partiler, Çanakkale ve Balıkesir Milletvekilleri, derneğin bileşeni olduğu Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu ve diğer çevre örgütleri de tepkilerini ortaya koydu. Yayınlanan mesajlarda yasaklara itirazlar edildi ve derneğe destek mesajları ile dayanışma ve birlikte mücadele ruhu ön plana çıktı.

Bir tepki de CHP`li Ceylan`dan
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Meclis Genel Kurulu`nda yaptığı konuşmasında "Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği`nin yağma ve talana karşı yaşamı savunan etkinliklerine bir yasak kararı daha getirilmiş. "Kazdağı Ekofestivali" yasaklanmış, doğamızı bizden korumaya kalkanlar aklını başına alsın. Talana izin vermeyeceğiz. " ifadelerine yer vererek, tepkisini ortaya koydu.

Milletvekili Aytekin`den destek mesajı
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin ise yayınladığı destek mesajında olaya ilişkin "Yıllardır yaşanabilir bir doğa, sömürüsüz bir ekosistem anlayışı çerçevesinde parçası olduğumuz Kazdağları`nda düzenlenen Ekofest, doğayı evi bilenlerin ortaklaşmasıyla büyüyerek devam ediyor. Kaderin cilvesi olsa gerek ki, doğayı korumayı canını korumaktan öte gören doğa severler bu yıl da "yangın çıkarma ihtimali" ile engellenmeye çalışıldı. Ekoloji savunusu, günümüzde yalnızca doğayı sürdürülebilirlik noktasında korumanın ötesinde bürokrasiden, rant odaklarından, hatta siyasilerden korumak noktasında da daha derin anlamlar taşıyor. " diye belirtti.

İklim Adaleti Koalisyonu; "Ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz"
İklim Adaleti Koalisyonu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek; "Darıdere ve Bayramiç`teki Ekofest yer izinlerinin üst üste iptal edilerek yasaklanmasının ardından derneğin Bayramiç Kaymakamlığı önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması nedeniyle savcılığın soruşturma başlatmasını kınıyoruz. Dünyada ve Türkiye`de sermayenin çıkarları için ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Ormansızlaşma ve orman bozulmasının asıl sorumlusunun iktidarın ekokırım politikaları ve uygulayıcısı orman işletmeleri olduğunu biliyoruz. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile her türlü dayanışma içindeyiz" sözleriyle destek mesajında bulundu.

Ekoloji Birliği; "Engellenmesini kınıyoruz"
Ekoloji Birliği tarafından destek mesajı yayınlanarak; "Haklarımızla Varız" temalı Kazdağı Ekofest`in "yasaklarımızla varız" anlamına gelen "bahane"den öteye geçmeyen inandırıcılıktan uzak gerekçelerle engellenmesini kınıyoruz. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yanında olduğumuzu, hep birlikte mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğimizi, yasaklara ve baskılara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz" diye belirtildi.

Praksis; "Son zamanlarda cadı avı moda oldu"
Gerçekleşmesi planlanan festivalde sahne alacak olan müzisyenlerden biri olan Praksis yayınladığı mesajda; "Son zamanlarda cadı avı moda oldu. Ekofest yasaklandı. Faşizm gücünü bizlerle sınıyor a dostlar. Yani payımıza düşen odur ki, festival yasaklarının olmadığı bir dünya için daha güçlü bir mücadele vermeliyiz. Her sahnede, her sokakta ekofest`te söylenecek sözü taşımak bizlere düşüyor. Şimdi yasaklayanlar endişelensin, her yer EkoFest her yer direniş" sözlerine yer verdi.

"Dayanışma duygularımızla selamlıyoruz"
Festival yasaklanmasaydı sahne alacak olan Delil Öncü ve Özgün Güzel de tepkilerini ortaya koyarak; "Müziğimiz ve haklarımızla var olmaya devam edeceğiz. Aynı gerekçe ile 2 kez yasaklanan Ekofest`te Anadolu`nun halk müziği geleneğinden eserleri icra etmek için sahnede olacaktık. Türküler tarih boyunca olduğu gibi bugün de engelleri aşıp dinleyicisine ulaşacak, yine sahnede olacağız. Kazdağı koruma Derneği ve başkanı Süheyla Doğan`ı dayanışma duygularımızla selamlıyoruz." diye belirttiler.

Kaptan; "Yaşasın Sanat!"
Telin Dili Olsa şiirli konser etkinliğinde destek mesajında bulunan Kaptan; "Şiir, yasağı tanımış olsaydı eğer Bursa Cezaevleri`nden, Sansaryan Hanlar`dan, Metrisler`den, alanlardan, meydanlardan süzülüp gelir miydi hiç?! Her yerde şiirler özgür-eşit-yaşanabilir bir dünya için okunacak. Yaşasın Hayat! Yaşasın Sanat! Kahrolsun Faşizm!" şeklinde konuştu.

Ayfer Göl; "Sonuna kadar bir aradayız"
Yasaklanan festivalin konuşmacılarından biri olan Ayfer Göl, yasaklarla dolu bir ülkede çocukların yetişmesinin olanaksız olduğunu vurgulayarak; "Çocuk haklarını konuşacağımız, çocuk oyun alanları kurup doğada bir kaç gün özgürce oynamaktı niyetimiz. Var olma alanlarımızın bu denli daraltılması, haklarımızı konuşmanın sorun sayıldığı bir yerde özgür ve yaratıcı düşünceye sahip çocukların yetişmesi olanaksızdır. Bu şartlarda hasbelkader yetişenlerin de başka ülkelere kaçması kaçınılmaz. Öz vatanımızda var olma mücadelesi ise bunun adı, sonuna kadar bir aradayız. Her yer Ekofest, her yer direniş" ifadelerini kullandı.

Kamil Yavuz; "Bu çizme hırsıdır"
Festivalde sahne alacak olan Karikatür Çizeri ve Egitmeni Kamil Yavuz, yasaklanan festivallerinin kendilerine kuvvet verdiğinin altını çizerek; "Festivalleri yasaklayan hangi kurum-kuruluş, kim olursa olsun bize çizme kuvveti verir. Üzgünüz fakat bir o kadar da hırslıyız. Bu çizme hırsıdır. Bundan korkulur işte... Basit bir ağaçla başlayan ilk atölye çalışmamızda, ağaç karikatürde dile gelip " Sayın Vali, yanlışınız var, ormanları yok edenler çevreciler değildir. Dozerleriyle, kamyonlarıyla sondaj makineleri ve siyanürleriyle çalışan Maden firmalarıdır." dedi. Ve bunu karikatürize ettik... Ağaçtan düşen saksı keşke fikir verse... " diye konuştu.

Mustafa Köz; "Özgürlükçü bir ruhu kim teslim alabilir ki?"
Şiir atölyesi yürütücüsü Mustafa Köz, mücadeleye devam ettiklerini, yılmadıklarını belirterek; "Korku içinde yaşayanlar, asla özgür değildir." diyor Horatius Mektuplar 1. kitapta. Korkuyorlar ve asla özgür değiller çünkü baskıcı iktidarları yasalar ve korkular köleleştirir. Bizi de köleleştirmek istiyorlar ama biz ne köleyiz ne boyun eğici... Korkmuyoruz, korkmayacağız. Ne diyordu Nazım Usta? "Mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta" Özgürlükçü bir ruhu kim teslim alabilir ki? Mücadeleye devam!" sözlerini kullandı.

Sol Parti Edremit İlçe Başkanlığı; "İnsan hakları suçudur"
Sol Parti Edremit İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, gerçekleşen olayların insan hakları suçu olduğunu vurgulanarak; "Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği`nin Darıdere ve Bayramiç`teki yer izinlerinin iptal edilmesi, derneğin yapmış olduğu basın açıklamasına soruşturma açılması kabul edilemez bir insan hakları suçudur. Kınıyoruz. Dayanışmamızı sürdüreceğiz." sözlerine yer verildi.

Burhan Gümüş; "Dayanışmamızı sürdüreceğiz"
Gökkuşağı Dergisi`nden Burhan Gümüş, dernekle olan dayanışmalarını sürdüreceklerini belirterek; "Ekofest 2023`ün önce Darıdere`de, sonra Bayramic-Hacı Kayyum`da sözde yangın tehlikesi bahanesiyle, yasakcı zihniyetle yaptırılmaması, derneğin Bayramiç Kaymakamlığı önünde durumun Basın açıklamasıyla kamu oyuna duyurulmasına soruşturma açılmasını kınayarak, dernekle dayanışmamızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Metin Çalışkan; "Tabiatıma, suyuma doğal dokunma"
Balıkesir Körfez Dersimlileri Derneği`nden Metin Çalışkan, gerçekleşen yasakların, akıllarına Dersim Munzur`da yapılan yasakları getirdiğini ifade ederek; "Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneğinin Darıdere`de düzenleyeceği Festival ve basın açıklamasına soruşturma açılması bize Dersim Munzurda yapılan yasakları akla getirdi. Bu vesileyle yapılan yasakları şiddetle kınıyor Kazdağı Derneğinin her koşulda yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tabiatıma, suyuma doğal zenginliklerime dokunma. Bu bir insanlık suçudur" diye konuştu.

Başkan Doğan; "Birlikte daha güçlüyüz"
Polen Ekoloji Kolektifi, Yeşil Sol Parti Çankaya, MUÇEP, Çanakkale İHD, Malatya Çevre Platformu (Mal-Çep), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Kazdağları Kardeşliği de yayınladıkları mesajlarla yasakları kınadıklarını belirterek, dernekle dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler. Dayanışma ruhunun ve destek mesajlarının bu süreçte kendilerine güç verdiğini söyleyen Dernek Başkanı Doğan, "Yasaklara tepkisini gösteren, derneğimize destek mesajları gönderen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Birlikte daha güçlüyüz. Yasaklar ve engellemeler bizi yıldıramaz, boyun eğmeyeceğiz. Mücadelemiz devam edecek" dedi.
(Seçkin Sağlam)

Paylaş