DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43831.2503 %-1.23
ETHERIUM 2357.0549 %-0.41
havadurum

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden Memur Maaşına Zam Müjdesi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarının enflasyonun üzerinde artırılacağını duyurdu. Peki memur maaşı ne kadar olacak? Zam oranları ne zaman yürürlüğe girecek? İşte Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden memur maaşına zam müjdesi ve detaylar…

966

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarını belirledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarına 2023 yılı için yüzde 20 zam yapılacağını duyurdu. Bu zamla birlikte en düşük memur maaşı 22 bin liraya, en düşük emekli maaşı ise 15 bin liraya yükselecek. Zamlar Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarına 2023 yılı için yüzde 20 zam yapılacağını açıkladı. Erdoğan, “Memurlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünü korumak için maaşlarına 2023 yılında yüzde 20 oranında zam yapacağız. Bu zamla birlikte en düşük memur maaşı 22 bin liraya, en düşük emekli maaşı ise 15 bin liraya yükselecek” dedi.

Erdoğan, zam oranlarının enflasyonun üzerinde olduğunu belirterek, “Bu oranlar, 2023 yılı için öngörülen enflasyonun yaklaşık 5 puan üzerindedir. Böylece memurlarımızın ve emeklilerimizin reel gelirleri artacaktır. Ayrıca bu zamların yanında aile yardımı, çocuk yardımı, ek ödeme gibi sosyal haklarda da iyileştirmeler yapacağız” diye konuştu.

Zam Oranları Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zam oranlarının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda da bilgi verdi. Erdoğan, “Zam oranlarını Meclis’e sunacağımız bütçe kanunu tasarısıyla birlikte belirleyeceğiz. Bütçe kanunu tasarısının Meclis’ten geçmesinin ardından zamlar Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayacaktır” dedi.

Erdoğan, zamların bütçeye etkisini de değerlendirdi. Erdoğan, “Zamların bütçeye ilave yükü yaklaşık 200 milyar lira olacaktır. Bu yükü karşılamak için vergi gelirlerimizi artırmak ve harcamalarımızı kısma konusunda daha hassas olmak zorundayız. Ancak bu şekilde bütçe disiplinini koruyabilir ve ekonomik istikrarı sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Paylaş