havadurum

ÇTSO'da Afet Koordinasyon Komisyonu oluşturuluyor

350
Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis ve İlk Ortak Komite Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi`nde gerçekleşti. Toplantıda, Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulması planlanan afet koordinasyon komisyonu sunumunu gerçekleştirdi. Üye iş yerlerinin de dahil olacağı Afet Koordinasyon Komisyonu`nu "Farkındalık ve Eğitim Faaliyetleri Planlanması, ÇTSO AFET Acil Eylem Planı Hazırlanması, ÇTSO AFET Komisyonu Çalışma Takvimi Belirlenmesi" ana başlıklarından oluşacak. Komisyonda yer alacak isimlerin onaylanmasının ardından söz alan Meclis Başkanı Osman Okyay, bu komisyon kararının ne denli önemli olduğunu vurgulayarak, "Bizim firmamızda da bu eğitimleri almış 100`ü aşkın çalışanımız varmış. Depremden hemen sonra bölgeye gittiler ve çok faydalı oldular. Afete hazırlıklı olmak adına eğitimler organize edilerek isteyenlerin dahil olması sağlanabilir" dedi.
 
"Tüm Türkiye tek yürek oldu" 
Meclis Başkanı Okyay, Kahramanmaraş depremlerinde yaşamını yitirenleri anarak, "Depremden sonra tüm Türkiye tek yürek oldu ve deprem bölgesine koştu. İlk günlerdeki enkazdan can kurtarma çabası bugün şekil değiştirdi. Şu anda ülkemizdeki tüm duyarlı insanlar ve kurumlar, deprem nedeniyle mağdur olan insanlarımızın hayata yeniden sarılabilmeleri için onlara destek yarışında. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak temel ihtiyaçların karşılanması ve acıları elimizden geldiği kadar hafifletmek için, ilk andan itibaren tüm imkânlarımızı seferber ettik. Bu desteklerimizi, bölge yeniden ayağa kalkana kadar da devam ettirme kararlılığındayız. Bölgedeki insanların en acil ihtiyaçları, altına girebilecekleri birer çatı. İster konteynır ister deprem konutu ya da kalıcı konut olsun en yakın zamanda bir çatıya kavuşturulmaları çok elzem. Son olarak geçtiğimiz gün deprem bölgesinde yaşanan sel felaketi de bu konunun ne kadar öncelikli olduğunu bir kez daha gösterdi" dedi.
 
"Bölgedeki işsizlik sorunu yaşanıyor"
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin deprem bölgesine kalıcı konut yapma kampanyası başlattığını ifade eden Okyay, "Kampanyanın detayları çok yakında açıklanacak. Diğer yanda bölgedeki yıkılan işletmeler, üretimi duran tesisler nedeniyle çok ciddi bir işsizlik sorunu yaşanıyor. Depremzede vatandaşların yeniden hayatlarını kurabilmeleri için bir işe sahip olmaları şart. Depremzedelere iş imkânı için hem İŞKUR, hem de dernek, kurum ve firmalar kolları sıvadı. Bu konuda Çanakkaleli iş insanları olarak bizim de üzerimize düşen ciddi sorumluluklar olacak" diye belirtti. 
 
"Depremin ülkemizde bıraktığı derin iz, uzun yıllar boyunca silinmeyecek"
Okyay depremin ekonomik etkilerinin de yüksek oranda kendini göstereceğini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü, "Bu deprem felaketinin ülkemizde bıraktığı derin iz, uzun yıllar boyunca silinmeyecek. Toplumsal boyutunun yanı sıra konunun bir de ekonomik boyutu var. TÜRKONFED, ekonominin 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaşayacağı tahmininde bulunuyor. Dünya Bankası ise depremlerin 34, 2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığını ve yeniden inşa maliyetleri bu rakamın iki katına çıkabileceğini söylüyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı - TEPAV ise daha karamsar, depremlerin 5 yıllık kalkınma döneminde 150 milyar dolarlık maliyet yaratmasını bekliyor. Gerçekte bu faturanın ne tutarda gerçekleşeceğini, hep birlikte yaşayıp göreceğiz." 
 
"Enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz"
Okyay depremler nedeniyle enflasyonun yükseleceğini belirterek, "Depremin faturasını bugünden itibaren yaşamaya başlayacağız. Öncelikle enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz. Zaten bildiğiniz gibi ülkemizde son dönemde enflasyonist bir ortam vardı. Ocak 2023 itibarıyla 12 aylık enflasyon oranı yüzde 57, 68 idi. 2023 yılında enflasyonun, baz etkisiyle düşüşe geçeceği tahmin ediliyordu. Ancak şimdi, yapılacak harcamalar, milyarlarca dolar düzeyindeki üretim kaybı gibi nedenler, maalesef fiyatları artırıcı yönde etki yapacak. Bununla birlikte depremler nedeniyle ekonomik büyümenin de 1-2 puan aşağı çekileceği öngörülüyor. Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 5, 6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Son çeyrekteki büyüme oranı yüzde 3, 5 oldu. Bu büyümenin devam etmesi beklenirken şartlar değişti. Örneğin, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, son raporunda deprem felaketinin Türkiye`nin kısa vadeli ekonomik koşullarında etkili olmasının muhtemel olduğuna işaret etti. Fitch`e göre Türkiye ekonomisi, bu yıl yüzde 2, 5; gelecek yıl ise yüzde 3 büyüyecek. Kurumun daha önceki büyüme beklentisi, her iki yıl için de yüzde 2, 9 düzeyindeydi" sözlerine yer verdi.
 
"Başımızda bir doğal felaket olan kuraklık var"
Meclis Başkanı Okyay kuraklık sorununa dikkat çekerek, "Bir de tabii başımızda bir doğal felaket olan kuraklık var. Bu sene aldığımız yağışlar ciddi azalmış durumda, kentimizde su kullanımına önemli kısıtlamalar getirildi. Bizim de bu kısıtlara riayet etmemiz önemli. İnşallah bahar yağışları düzenli ve yoğun bir biçimde tüm yurdumuzda barajları su kaynaklarını doldurur, yoksa yaz ayları çok sıkıntılı geçecek gibi duruyor" dedi.
 
"Cumhuriyeti ilan eden birliktelik, bugün de en büyük ilham kaynağımız"
Okyay, Cumhuriyet`in kuruluşunun 100`üncü yılının önemine dikkat çekerek, "Şubattan bu yana yaşadığımız üzücü gelişmeler bir yana, aslında bu yıla büyük heyecanla başlamıştık. cumhuriyetimizin 100. Yılını büyük coşkuyla kutlayacaktık. Ne yazık ki, deprem, hayatını kaybedenler, yuvası yıkılanlar derken bu heyecanımız kesintiye uğradı. Şimdi cumhuriyetimizin 100. Yılında, ülkemizi derinden sarsan bu felaketin yaralarını sarmak için birbirimize sarılıyoruz. Bunu yaparken de bir asır öncesinde, Çanakkale ruhundan ilham alıyoruz. Milletimizi tarihi bir zafere götüren ve Cumhuriyeti ilan eden birliktelik, dayanışma ruhu, mücadele, bugün de en büyük ilham kaynağımız" diye belirtti.
 
Afet Koordinasyon Komisyonu onaylandı
Toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer`in Şubat ayında gündeme alınan ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulması planlanan afet koordinasyon komisyonu sunumu ile devam etti. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Armağan Aydeğer; "Geçtiğimiz meclis toplantısında, Odamız ile birlikte deprem konusunda Çanakkale için neler yapabiliriz, nasıl aksiyon alabiliriz diye konuşmuştuk. Bu çerçevede özellikle afet sonrasındaki ilk 72 saatin ne derece önemli olduğunu ifade etmiştik. Ben bir AKUT gönüllüsü ve bölgeye giden biri olarak söyleyebilirim ki, ilimizi etkileyecek olası bir felaket durumunda çevredeki iller de etkileneceğinden yardımların gelmesi bir zaman alabilir. Bölgemizin kendi becerisini bu anlamda geliştirmesi de kayıpların en aza indirilmesinde çok önemli bir durum arz etmektedir. Bu sebeple Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak binlerce üye iş yerimizin de dahil olacağı bir `Afet Komisyonu` oluşturulması konusunu gündeme almıştık. Bu fikri burada hep birlikte tartışalım ve önerileri de alalım istedik. Yaptığım ön çalışmayı sizlere sunuyorum. 3 Ana başlığımız var; Farkındalık ve Eğitim Faaliyetleri Planlanması, ÇTSO AFET Acil Eylem Planı Hazırlanması, ÇTSO AFET Komisyonu Çalışma Takvimi Belirlenmesi" sözlerine yer verdi. ÇTSO Afet Koordinasyon Komisyonu sunumundan sonra komisyonda yer alacak isimler önerildi ve onaylandı.
(Atilla Akın-Gökhan Özkurnaz) 
 
Paylaş