havadurum

ÇTB Başkanı Deniz; “TOBB'un başarılarıyla gurur duyuyoruz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 80. Mali Genel Kurul Toplantısı, TOBB ETÜ’de gerçekleştirildi. Düzenlenen Genel Kurula, Çanakkale Ticaret Borsası heyeti üyeleri katıldı.

938

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 80. Mali Genel Kurul Toplantısı, TOBB ETÜ’de düzenlendi. Genel Kurul Başkanlığını Gürsel Baran’ın yaptığı Genel Kurul’a, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Konsey Başkanları ile TOBB Delegeleri katıldı. Genel Kurula, Çanakkale Ticaret Borsasını temsilen Meclis Başkanı Birol Çetin, Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Genel Kurul Delegesi Abdullah Deniz, TOBB Delegesi Sinan Yücel, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Emrah Kuru ve Genel Sekreter Sevcan Elver’den oluşan ÇTB heyeti katılım sağladı.

İş dünyasının gündemine yer verildi

Düzenlenen toplantıda, Hesapları İnceleme Komisyonu, Mevzuat Komisyonu, Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu, Dilekleri İnceleme Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Dış İlişkiler Komisyonu, Vergi Komisyonu, Ekonomi Politikası Komisyonu ve Basın ve Yayın Komisyonu sunumları düzenlendi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul konuşmasında yıl boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetlere ve iş dünyasının gündemindeki birçok konuya yer verdi.

“Günler , haftalar süren işlemleri 2 saat içinde tamamlanır hale getirdik”

Türkiye’nin genel ve yerel seçimleri, kendine yakışır bir demokratik olgunlukla, sükûnet ve suhuletle tamamlayarak, bu süreci geride bıraktığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz dönemin, ekonomideki sorunların çözülmesi ve yapısal reform ateşinin yeniden canlanması için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu şu konuşmasında; “Cumhurbaşkanımızın ve ekonomi yönetiminin, son dönemdeki adımları ve açıklamaları da ümit verici. İnşallah bu zorlu süreci de başarıyla geride bırakacağız. Daha güçlü ve daha rekabetçi bir ekonomik yapı kuracağız. Geride bıraktığımız dönemde pek çok projeyi hayata geçirdik. Hamdolsun sizlerle birlikte, ilklere imza atan bir kurum haline geldik. Ticaret Sicil işlemlerinde dijital dönüşümü sağladık. Eskiden günler, haftalar süren işlemleri, 2 saat içinde tamamlanır hale getirdik” ifadelerine yer verdi.

“Tarımda bir ilki ülkemize kazandırdık”

Konuşmasında, Ticaret Borsalarıyla ve Ticaret Odaları ile birlikte yerel değerlerin daha çok görünür hale geldiğini söyleyen Başkan Hisarcıkoğlu “Tarımda bir ilki, Lisanslı Depoculuk sistemini ülkemize kazandırdık. Ticaret Borsalarımızla birlikte ülke sathına yayılmasını sağladık. Camiamızın bir diğer hayali olan, Ürün İhtisas Borsası TÜRİB’i faaliyete geçirdik. Ticaret Borsalarımız da, kurdukları ürün piyasası aracı kurumlarıyla, bu sistemi yatırımcılara ulaştırdı. Oda ve Borsalarımızla birlikte, yerel değerlerimizi ve lezzetlerimizi, Coğrafi İşaretlerle tescil ettirerek koruduk. İlk defa AB nezdinde coğrafi işaretli ürünlerimiz tescil olmaya başladı ve bu sayı 21'e ulaştı. 7'si ilan aşamasında bulunan, 51 başvurunun işlemleriyse devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin dış ticaret verilerine yer verildi

Türkiye’nin dış ticarette faaliyet raporuna yer veren Hisarcıkoğlu “Son bir yılda rekor sayıda 53 bin Sanayi Kapasite Raporu ve 15 bin yerli malı belgesi düzenleyerek, yurt içi üretime destek verdik. Dış ticarette de üyelerimizin işini kolaylaştırdık, maliyetlerinin düşmesini sağladık. Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi MEDOS’la, gerekli belgelere elektronik ortamda hızlıca ulaşma imkânı getirdik. İhracat Destek Ofislerimizle, 60 İl’de firmalarımızın yurtdışına açılmasına destek verdik. 94 bin TIR Karnesi düzenleyerek, yıllık 22 milyar Avro tutarında kefalet yükü üstlendik. Garantör olduğumuz TIR Karneleri sayesinde, ihracat taşıması yapan TIR’larımız, ülke gümrüklerinden hızla geçebildi. 137 Oda ve Borsamız ortaklığıyla kurduğumuz Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ), sadece ülkemizde değil, dünyada da bir ilke imza attı. ‘Yap-İşlet-Devret’ modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize ettik ve böylece lojistik maliyetlerini azalttık. Üyemize kazandırdık, devletimize kazandırdık, ülkemize kazandırdık” ifadelerini kullandı.

“Başka ülkelere de örnek gösterildik”

Türkiye’nin dış ülkelerde de bir örnek olduğunun altını çizen Başkan Hisarcıkoğlu “Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki en iyi kamu-özel sektör işbirliği projesi olarak seçildik ve başka ülkelere de örnek gösterildik. Bu modelimizi yurtdışına da ihraç ettik. İslam ülkelerinin kara gümrüklerini yenilemek üzerine, İslam Ticaret Odası’yla ortak bir girişim başlattık. Şikago’da açtığımız Ticaret Merkeziyle, üyelerimizin ABD pazarına erişimlerini kolaylaştırdık. Ticari anlaşmazlıkların hızlı ve kolay şekilde çözümü için Arabuluculuk sistemini ülkemize kazandırdık. Kurduğumuz TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezini, ülke çapında yaygınlaştırdık. 126 Oda ve Borsamızı da, arabuluculuk ve tahkim merkezi haline getirdik. Uluslararası ticaretteki anlaşmazlıklar için de arabuluculuk hizmeti vermeye başladık” sözlerine yer verdi.

“Bu gurur hepimizin”

Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “TOBB ETÜ’de, geleceğin girişimcilerini ve liderlerini yetiştirmeye devam ettik. Savunma sanayinden, yüksek teknolojiye birçok alanda ülkemize değer katan, dünyaya teknoloji ve bilgi ihraç eden bir üniversite haline geldik. Burada da ilklere imza attık. Dünyanın en büyük su türbin test tasarım merkezini açtık. Aselsan’la birlikte, ülkemizin ilk kuantum bilgisayar laboratuvarını kurduk. Türkiye’nin ilk Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü faaliyete geçirdik. İlk mezunlarını da geçen sene verdik. TOGG’un Teknoloji Araştırma Merkezi’ni de burada açtık. Geçen sene yurtiçi satışa başlayan TOGG, hamdolsun daha ilk senesinde gelen yüksek taleple, tüm üretimini sattı. Dünyadaki elektrikli araç üreticileri arasında, ilk senesinde rekor satış rakamına ulaştık. Allah nasip ederse seneye ihracata da başlayıp, bayrağımızı yurtdışında da dalgalandıracağız. Küresel aktivitemiz bununla da sınırlı kalmadı. Bayrağımız artık Dünya iş örgütlerinin zirvesinde de dalgalanıyor. Sizlerden aldığım güçle, Dünya Odalar Federasyonu seçiminde, diğer 5 adayın toplamından daha fazla oy alarak Başkanlığa seçildik. Bu başarı Türk iş dünyasının, bu gurur hepimizin” dedi.

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında bu başlıkların yanısıra, küresel gelişmeler, meslek eğitim, girişimciliği artıran projeler, dijital dönüşüm, yeşil dönüşüm ve iş dünyasının diğer konularına ilişkin bilgiler verdi.

“TOBB'un, her alanda ülkemizi üstün başarılarla temsil ettiğini görmekten onur duyuyoruz”

ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz TOBB 80.Mali Genel Kuruluna ilişkin konuşma gerçekleştirdi. Deniz konuşmasında “Çanakkale Ticaret Borsası olarak mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Birliğimizin 80. Genel Kurulu büyük bir birlik, beraberlik, saygı ve birliğimizin adına yaraşır şekilde gerçekleşmiştir. Hiç kuşkusuz bu ortamın yaratılmasında, en büyük pay Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan kaynaklanmaktadır. Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde TOBB'un, her alanda ülkemizi ve iş dünyamızı üstün başarılarla temsil ettiğini görmekten onur ve mutluluk duyuyoruz. Çatı kuruluşumuz TOBB’un Mali Genel Kurulunun Camiamıza ve Türk iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Bizler Oda ve Borsalar olarak Birliğimiz önderliğinde iş dünyamız için çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz ” sözlerine yer verdi.

(ATİLLA AKIN)
Paylaş