havadurum

ÇTB Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündem maddelerinin masaya yatırılmasıyla gerçekleştirildi.

703

ÇTB 2023 Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, 2023 Temmuz Ayı Meclis Kararı, Temmuz Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Temmuz Ayı Faaliyetleri, ÇTB Meclis Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda gerçekleştirilen faaliyetler masaya yatırıldı. Söz konusu toplantı, Meclis Başkan Vekili Halil Zahit Mert'in açılış konuşmasıyla başladı. Zahit Mert açılış konuşmasında: "Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Çanakkale Ticaret Borsası 2023 Ağustos Ayı olağan Meclis Toplantısı'na, hoş geldiniz. Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ağustos Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum. Meclis Toplantımızın Borsamız ve kentimiz için verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum." dedi.

Deniz; "KOBİ'lerimize destek vermeliyiz"

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz de toplantıda konuşanlar arasındaydı. Başkan Deniz, gerçekleştirilen ve yapılması planlanan projelere ilişkin; "İş dünyası olarak öngörülebilirlik istiyor, geleceğe dair yol haritası bekliyoruz. Reel sektör firmalarımız finansmana erişimde büyük zorluklar yaşıyor. KOBİ'lerimize destek vermeli, uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.

Başkan Deniz 16 Ağustos 2023 tarihinde Ankara'da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilgili bakanlar ile oda ve borsa başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası ile ilgili ve ilerleyen zamanda yapılacak çalışmalara ilişkin de bilgiler verdi.

Bakanlarla konuşuldu

Başkan Deniz Ankara'da gerçekleştirilen önemli isimlerin de katılım sağladığı Şura ile ilgili açıklamalarda bulunarak : "Biz de Borsa olarak komitelerimizden, sahadan gelen sorun ve çözüm önerilerini bu toplantıda direkt ilgili bakanlarımıza iletme fırsatı bulduk. Özellikle finansmana erişimde yaşanan sıkıntıları, vergi oranlarını, işletme sermayesine ihtiyacımız olduğunu, kredilere ulaşamadığımızı, maliyet enflasyonunu, ihracat ile ilgili problemlerimizi Sayın Bakanlarımıza ilettik. Bizi sabırla dinlediler. Sorunlarımızın ve çözüm önerilerimizin hepsinin farkındalar. Kendileri de aktardığımız konuların üzerinde canla, başla çalıştıklarını dile getirdiler. Ekonomide elbette bir takım zorluklar yaşıyoruz. Ama mücadeleden kesinlikle vazgeçmiyoruz. Biz, koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız. Allah'ın izniyle tüm sıkıntıları aşacak, yola devam edeceğiz. Ülkemizi daha güçlü, daha zengin, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz" dedi.

Toplantıda konuk isimler de yer aldı

Gerçekleştirilen toplantıya konuk olarak katılan isimler de vardı. Bu isimler arasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu İl Koordinatörü Hasan İskender ve TKDK Uzmanları yer aldı. Toplantıda Koordinatör Hasan İskender; IPARD II Programı kapsamında açıklanan 13'üncü Teklif Çağrısına ilişkin olarak Meclis Üyelerine bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Sunumda İskender, IPARD 2 programında yer alan sektörler, destek verilecek uygun harcama alanları ve proje başvuruları için önemli hususlara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Gündem maddeleri oylandı

ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin, Koordinatör İskender ve uzmanlara ÇTB Meclisine teşrifleri ve yeni teklif çağrısı bilgilendirmesi için teşekkürlerini sundu. Konuşmaların ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Sevcan Elver tarafından Ağustos Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirildi.

Zafer Bayramı Kutlandı

Başkan Çetin toplantının sonunda 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak; "30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'un 101. Yılını bir kez daha gururla anıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Aziz Milletimizin ve siz Değerli Meclisimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlu olsun" dedi.
(Atilla Akın)

Paylaş