havadurum

ÇOMÜSEM’den sürdürülebilir yaklaşım için önemli adım!

ÇOMÜSEM, yenilenebilir enerji sektöründe akreditasyon ve belgelendirme faaliyetlerinde öncü konumunu güçlendiriyor.

973

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan denetimler sonucunda TS EN ISO/IEC 17024/2012 standardında Fotovoltaik Güç Sistemleri Personeli (Seviye 5), Rüzgar Güç Sistemleri Personeli (Seviye 5) ve Biyogaz Tesis Personeli (Seviye 5) kapsamlarında akredite edildi. Böylelikle bölgede ilgili kapsamlarda belgelendirme yapma hedefine bir adım daha yaklaştı.

“1000'e yakın meslek edindirme kursu açabileceğiz”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Satmaz TÜRKAK akreditasyonu almanın haklı gururunu yaşadığını belirtti. Satmaz, üniversitemizin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) olmak için de başvuruda bulunduğunu ve çok kısa bir süre içerisinde kente güzel haberi ileteceğini söyledi. MYK belgesini aldıktan sonra yaklaşık olarak 1000'e yakın meslek edindirme kursu açabileceklerini ifade etti. Satmaz, Merkez olarak üniversite ve sanayi işbirliklerine önem verdiklerini ve Çanakkale halkı için eğitimlere odaklandıklarını dile getirdi.

18-29 yaş arası 480 gence eğitim verilecek

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından yürütülen, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi’nin proje ortağı olarak yer aldığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında uygulanan ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse edilen “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” kısa adıyla RE-You Projesi kapsamında 18-29 yaş arası 480 gence, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmeleri için gerekli nitelikleri kazandıracak rüzgâr, fotovoltaik ve biyogaz olmak üzere 3 enerji sisteminin dahil olduğu yenilenebilir enerji alanlarında verilen eğitimlerinin ardından belgelendirmeleri yapılacak.

Bölgede kalite standartlarına uygun!

Türkiye’deki tek yetkili ulusal akreditasyon kurumu olan, EA (Avrupa Akreditasyon Birliği) ve ILAC (Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği) ile IAF’ın (Uluslararası Akreditasyon Forumu) her alanda tam üyesi olan TÜRKAK tarafından akreditasyonu tamamlanan ÇOMÜSEM Yetkilendirilmiş Belgelendirme Birimi; RE-YOU (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi) Projesi kapsamında oluşturduğu kalite yönetim sistemi ve sınav alanlarıyla TÜRKAK tarafından akredite edilmesinin ardından MYK değerlendirmesinin de tamamlanmasıyla bölgede kalite standartlarına uygun Fotovoltaik, Rüzgar ve Biyogaz güç sistemleri alanlarında sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmeye başlayacak.

Yetkin, güvenli, verimli ve sürdürülebilir!

Güney Marmara Bölgesi’nin sürdürülebilir kalkınması ve rekabet gücünün artırılması için nitelikli insan gücünü kullanarak ulusal ve uluslararası kaynakların etkili ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi yoluyla bölgenin potansiyelini ortaya çıkarmak ve paydaşların kalkınma girişimlerini örgütlemek ve desteklemek misyonu ile yürütülen projenin kapasite geliştirme ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirileceği iki üniversiteden biri olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Sürekli Eğitim Merkezi Yetkilendirilmiş Belgelendirme Birimi elde ettiği akreditasyonlar sayesinde yasal mevzuatlar ve uluslararası standartlara uygun olarak belgelendirme faaliyetlerini yetkin, güvenli, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yürütecek.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş