havadurum

ÇOMÜSEM’de Yetkilendirilme Denetimi Gerçekleştirildi

ÇOMÜSEM’de Ulusal Yeterlilik Belgesi isteyenler için, için Yetkilendirilmiş Belgelendirme Birimi (YBB)tarafından yetkilendirme denetimi MYK Baş Denetçisi ve MYK Teknik Uzmanı tarafından gerçekleştirildi.

1414

ÇOMÜSEM’de Ulusal Yeterlilik Belgesi almak için Yetkilendirilmiş Belgelendirme Birimi (YBB)tarafından başvurusu yapılan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yetkilendirme Denetimi 25-26 Mart 2024 tarihlerinde MYK Baş Denetçisi ve MYK Teknik Uzmanı tarafından gerçekleştirildi.

Açılış programına kimler katıldı?

Denetim programının açılış toplantısında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, MYK Baş Denetçisi ve MYK Teknik Uzman ile RE-YOU Projesi ÇOMÜ Üst Yönetim Temsilcisi/Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, YBB Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Levent Özçağ, YBB Kalite Yönetim Temsilcisi Öğr. Gör. Remzi Mustafa Gençer, proje ekibinden Prof. Dr. İsmail Tarhan ve Arş. Gör. Ersin Orak katılım sağladı.

Laboratuvar ve sınav alanları tanıtıldı

Toplantının ardından ÇOMÜ Teknik Bilimler MYO’da bulunan RE-YOU Proje Laboratuvarları ve Sınav alanlarda incelemelerde bulunmak üzere MYK Denetçileri, YBB Birim çalışanları ve Proje görevlisi akademisyenler bir araya gelerek tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından, Fotovoltaik, Rüzgâr ve Biyogaz alanındaki proje kapsam uzmanları tarafından laboratuvar ve sınav alanlarının tanıtımı gerçekleşti.

Denetim ayrıntılı bir şekilde sürdü

Denetim aşamasında 2 gün boyunca; MYK Baş Denetçisi tarafından YBB’nin yapısal organizasyonu, işleyişi, sürdürülebilirliği, tarafsızlığı, gizlilik ve güvenliği, fiziki şartları, arşiv hizmetleri ve Kalite Yönetim Sistemi’nin mevzuatlara uygunluğu ile ilgili doküman ve kayıtlarının kontrolü ayrıntılı olarak gerçekleştirildi ve raporlandı.

Titizliğe önem verildi

MYK Uzman Denetçisi tarafından da eşgüdümlü olarak projede yer alan enerji alanındaki 3 alanda (Fotovoltaik, Rüzgâr, Biyogaz) teorik ve performans sınavlarına ait tüm süreç ve demo uygulamaları kayıt altına alındı, sınav dokümanları, uygulama ve karar verme aşamaları titizlikle incelendi. Dokümantasyonunun YBB Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Ömer Caner Memiş tarafından hazırlanan performans sınavlarında MYK Ulusal Yeterliliklerini sağlayan ve proje ekibinde yer alan akademisyenler Karar Verici, Sınav Yapıcı, Gözetmen olarak görev aldılar. 2 gün süren denetimin sonunda Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun makamında gerçekleştirilen kapanış toplantısında MYK Baş Denetçisi tarafından sunulan Sonuç Raporu YBB Sorumlusu Öğr. Gör Levent Özçağ tarafından imzalandı.

Yetkililere teşekkür edildi

Denetim süreci, yapılan çalışmalar, bulgu ve değerlendirmeler hakkında bilgiler aktaran MYK Baş Denetçisi ve Teknik Uzman önce Çanakkale, sonrasında da özellikle ÇOMÜ’ye olan ziyaretlerinde hem çalışma koşullarında sunulan imkanlar hem de kendilerine gösterilen misafirperverlik ve ilgiden duydukları memnuniyetten dolayı başta Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti.

Destekler devam edecek

Kendilerini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu denetimlerin üniversitemizin kalite politika ve hedeflerini hayata geçirme konusunda arz ettiği öneme vurgu yaparak, üst yönetim olarak sürekli yapılan iyileştirme çalışmaları ile süreçlerin takipçisi olduklarını, sürdürülebilirlik ve gerçek hedeflere ulaşma aşamasında gerekli her türlü düzenlemenin de destekçisi olduklarını vurgulayarak denetçilere teşekkür etti.

ÇOMÜ’ye kazançlarından bahsedildi

RE-YOU ÇOMÜ Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt da projenin ve YBB’nin ÇOMÜ’ye kazandırdığı prestij ve getirilerinin öneminden bahsetti. MYK akreditasyon belgesi ile yetkilendirilmenin tamamlanmasının ardından kurumumuzun kazanımlarının üst düzeyde olacağını ve üniversitemizin bu çalışmalarının her aşamasında daha iyi bir yapısal pozisyona erişildiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Kurt; MYK denetim ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Kapanış toplantısına çok sayıda kişi katıldı

Kapanış toplantısına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçay Köksal, MYK Baş Denetçisi, MYK Teknik Uzman, RE-YOU Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, YBB Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Levent Özçağ, YBB Kalite Yönetim Temsilcisi Öğr. Gör. Remzi Mustafa Gençer, YBB Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri Birim Sorumlusu Öğr. Gör. Ömer Caner Memiş, RE-YOU Proje ekibinden Prof. Dr. İsmail Tarhan ve Prof. Dr. Necati Kaya, Prof. Dr. Özgür Turay Kaymakçı, Araş. Gör. Dr. Çiğdem Öz Yaşar katıldı.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş