DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62158.2002 %-1.40
ETHERIUM 3428.7635 %-0.59
havadurum

ÇOMÜ ve Kuzey Çin Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Arasında Stratejik İş Birliği

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Kuzey Çin Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (North China Institute of Science and Technology) 5 kişilik bir akademik heyeti ağırlayarak önemli bir iş birliği protokolü imzaladı.

911

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Kuzey Çin Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile stratejik bir iş birliği için kapılarını açtı. Bu anlamlı ziyaret, Çin Halk Cumhuriyeti Acil Durum Yönetimi Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Kuzey Çin Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün 5 kişilik akademik heyeti tarafından gerçekleştirildi.

Protokol Görüşmeleri ve İş Birliği Alanları

Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu başkanlığında düzenlenen iş birliği toplantısına, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, Lisansüstü Eğitim Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Yılmaz Akgün, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Caymaz ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Yıldız katıldı. İki üniversite arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, afet önleme, risk azaltımı, sakınım becerileri eğitimi, müdahale, acil yardım ve arama-kurtarma alanlarında bilimsel araştırma iş birliği, akademik ve uygulamalı eğitimlere yönelik personel değişimi, uluslararası konferanslar ve projeler gerçekleştirme planları bulunuyor.

Rektör Erenoğlu'nun Değerlendirmesi

Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, iş birliği protokolünün imzalanmasına tanıklık etmekten büyük bir onur duyduklarını belirterek, "İki yükseköğretim kurumumuz, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen 2023-2024 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde bir araya geldi. Daha sonra afet eğitimi alanında detaylı görüşmeler yaparak bugünlere geldik. Bu protokol, iki üniversitemiz arasında afet eğitimi başta olmak üzere birçok alanda kaliteli eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin önünü açacak" dedi.

Geleceğe Yönelik Umut Verici Adımlar

Rektör Erenoğlu, "İki üniversitemiz eğitim ve araştırmada mükemmellik konusunda ortak bir kararlılığa sahiptir. Her ikimiz de doğal afetlerin getirdiği zorlukları ele alarak küresel topluluğa katkıda bulunmaya kararlıyız. Bu ortaklığın dünyada gerçek bir fark yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum. Doğal afetlerin getirdiği zorluklara çözüm bulmak için birlikte çalışırken, iki üniversitemizin geleceğinin neler getireceğini görmek beni heyecanlandırıyor. Bu işbirliğinin başarılı olacağına inanıyorum ve öğrencilerimize, öğretim üyelerimize ve topluluklarımıza getireceği birçok faydayı sabırsızlıkla bekliyorum" şeklinde konuştu.

Bu iş birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Kuzey Çin Bilim ve Teknoloji Enstitüsü arasında, afet yönetimi ve bilimsel araştırmalarda uluslararası düzeyde bir çığır açma potansiyeli taşıyor. İki üniversitenin ortaklığı, dünya genelinde artan doğal afet tehditlerine karşı etkili bir mücadelede önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

(Esra Güller)

Paylaş