havadurum

ÇOMÜ, Tazelenme Üniversitesi ile yaşlılara umut olacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında Tazelenme Üniversitesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

362

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları kapsamında protokol imzalandı. Protokol, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şube Müdürü Bülent Karakuş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Ömüt, Türk Anneler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Belgin Akpınar ve beraberindeki heyetin katılımıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senato salonunda düzenlendi.

Protokol imza töreninde Rektör Erenoğlu, yaş almış insanların yaşamları boyunca edindikleri tecrübeler ve bilgilerin paha biçilemez bir hazine olduğunun önemine yer verirken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde açılacak olan Tazelenme Üniversitesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“ÇOMÜ olarak Tazelenme Üniversitesi’nin ülkemiz için önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum”

Düzenlenen protokol konusunda konuşan Rektör Erenoğlu, “Birçok yaşlımız emekli olduktan sonra sosyal hayattan kopmakta ve yalnızlık duygusuyla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Tazelenme Üniversitesi, bu soruna çözüm üretmek için hayata geçirilen bir projedir. Tazelenme Üniversitesi ile 60 yaş ve üzeri okuma-yazma bilen herkese açık olacak. 60 yaş ve üzeri tüm bireylere, öğrenmenin ve gelişmenin her yaşta mümkün olduğunu göstererek onlara aktif ve üretken bir yaşam sürmeleri için yeni fırsatlar sunacak. Tazelenme Üniversitesi'nde, farklı konularda çeşitli kurslar ve programlar yapılacak. Bu programlar sayesinde yaşlılarımız, zihinsel ve bilişsel fonksiyonlarını geliştirme, yeni beceriler edinme, sosyalleşme ve yeni insanlarla tanışma imkanı bulacaklar. Tazelenme Üniversitesi, sosyal dayanışmayı ve kuşaklararası iletişimi de teşvik edecektir. Gençler ve yaşlılar birlikte öğrenerek, birbirlerinden deneyim ve bilgi alışverişinde bulunarak, daha güçlü ve dayanışmacı bir toplum inşa edeceklerdir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, Tazelenme Üniversitesi'nin şehrimiz ve ülkemiz için önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu projeye imza atan tüm paydaşlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Emek veren herkese teşekkür ediyorum”

Aile ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Bülent Karakuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tazelenme Üniversitesi bağlamında Türkiye’de öncü üniversitelerden birisi olacağının önemine yer vererek “Ülkemizde tazelenme üniversiteleri olarak hayata geçirdiğimiz ancak dünyada üçüncü yaş üniversiteleri olarak bilinen 60 yaş üzeri büyüklerimize yönelik çok anlamlı bir çalışmayı hayata geçirip yaygınlaştırma çabası içerisindeyiz. Bu anlamda Çanakkale ilimiz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ülkemizde öncü üniversitelerden birisi olacak. Hatta Marmara bölgesinde ki ilk üniversite olacak. Bu anlamda bu projenin hayata geçirilmesi için emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Anneler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Belgin Akpınar ise Tazelenme Üniversitesi projesi için yapılan çalışmalardan bahsederek bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

(ATİLLA AKIN)
Paylaş