havadurum

ÇOMÜ öğrencilerinden miniklere deprem eğitimi verildi

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, Biga’nın Sinekçi Köyü’ndeki çocuklara AFAD ile birlikte çalışmalar yürüterek eğlenceli eğitimleriyle deprem hakkında bilgiler verdi.

499

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, sosyal sorumluluk proje dersi kapsamında öğrencilere anlamlı etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Etkinlikler kapsamında öğrenciler, AFAD’la beraber Biga İlçesi Sinekçi Köyü Sinekçi ilk ve orta okullarındaki miniklere deprem öncesi, esnasında ve sonrasında ne yapılması gerektiği hakkında eğitim verdi.

Deprem eğitimi verildi

Köy ilkokulundaki deprem eğitimini AFAD Çanakkale Şube Müdürü Erdem Gümüş tarafından gerçekleştirildi. Sinekçili 75 ilkokul öğrencisine deprem çantalarını tanıtan Şube Müdürü Gümüş, öğrencilere deprem çantasının içinde neler olması gerektiğini anlattı. İlkokuldaki eğitim ile aynı anda ortaokuldaki öğrenciler ise; AFAD personelinden eğitim gördü. Eğitim sonunda çök-kapan-tutun eğitimi yapan öğrenciler, başlarını koruyarak okulu tahliye etti.

Eğlenceli oyunlar oynandı

Deprem eğitimi eğlenceli hale getirildiği eğitimde, ilk ve ortaokullu öğrenciler için unutulmaz olmasını hedefleyen Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, Sinekçi’deki öğrencilerle ip atlayıp top oynadılar. Halat çekme ve çuval yarışı gibi eğlenceli oyunlar oynayan üniversite öğrencileri için çiçek toplayan Sinekçili çocuklar, üniversitelilerden köylerine tekrar gelmelerini istediler.

Etkinlik hediyelerde son buldu

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri Ferhat Anaran, Hale Sude Dikmen, İrem Saraf, Mine Bilmen ve Miraç Sude Danacıoğlu’nun bitirme projesi olarak organize ettiği Güvenli Eller sosyal sorumluluk projesinde, ilk ve orta okuldaki her sınıfa bir deprem çantası hediye edildi. Üniversitelilerin, Sinekçi’deki miniklere patlamış mısır, kek ve meyve suyu ikram ettiği projede, ekip üyesi öğrenciler, ilk ve orta okul öğrencilerine okuma kitabı hediye etti. Proje; AFAD Şube Müdürü Erdem Gümüş, Okul müdürü Vahdettin Beslen ve Müdür yardımcısı Reşat Arslan’a çiçek takdimi ile sona erdi.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş