DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43866.8108 %-1.15
ETHERIUM 2361.0852 %-0.24
havadurum

ÇOMÜ ev sahipliğinde gerçekleşti

ÇOMÜ ev sahipliğinde Yükseköğretim Kurulu Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

497
Yükseköğretim Kurulu Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Genel Kurul Toplantısı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen "Türkiye Yükseköğretiminde Güncel Stratejiler" başlıklı çalıştay, ÜAK Genel Sekreteri Abdülkerim Çalışkan'ın sunumuyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ÇOMÜ Tanıtım Filmi'nin gösterimin ardından ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karakaya, Öğr. Gör. Sedat Çılgın ve konservatuar öğrencilerinin müzik dinletisi ile açılış programı devam etti.

Türkmen; "Sanat devletsiz, devlet sanatsız olmuyor"

ÜAK Sanat Dalları Eğitim Konseyi Başkanı Prof. Dr. Uğur Türkmen 'Sanat devletsiz, devlet sanatsız olmuyor' diyerek başladığı konuşmasında; "Kültür Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Üniversitemiz, arkamızda olduğunda çok güzel işler yapabiliyoruz. Onun için benim devletimizden beklentim, bizden elini çekmemesi. Ne olursa olsun devletimize ihtiyacımız var. Aynı şekilde devletin de sanatın bu güzide kurumlarına çok ama çok ihtiyacı var. Ümit ederim bu birlik ve beraberlik çok daha güzel bir şekilde sürer ve Türkiye'deki sanata katkıyı daha fazla yaparız" ifadelerini kullandı.

Kaşdemir; "Biz Çanakkale'de ÇOMÜ ile beraber güzel işlere imza atıyoruz"

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise Çanakkale'de sizleri ağırlamaktan büyük bir memnuniyet ve büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirerek; "Çünkü Çanakkale bu milletin kalbi, bu milletin ortak değeri, ortak paydası. Nasıl ki; 108 yıl önce bu topraklara atalarımız, büyüklerimiz o büyük ruhlu, kahraman ruhlu insanlar koşarak memleketin dört bir yanından Çanakkale'ye gelmişlerse, şimdi aynı şekilde yine memleketin dört bir yanından sizlerin Çanakkale'ye gelmiş olması çok çok anlamlı ve çok saygıya değer. Biz Çanakkale'de ÇOMÜ ile beraber güzel işlere imza atıyoruz" şeklinde konuştu.

Erenoğlu; "Sanatın toplumda daha geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum"


ÇOMÜ Rektör Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Üniversitelerarası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi Genel Kurul Toplantısı'nın tüm katılımcılarını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek "Bugün 145 dekan ve 53 konservatuar müdürümüzle bir aradayız. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Sanat Dalları Eğitim Konseyi toplantısının Çanakkale'mizde gerçekleşmesi, şehrimiz ve üniversitemiz için onur ve aynı zamanda önemli bir fırsattır. Üniversitelerimiz, ülkemizin bilimsel, kültürel ve sanatsal gelişiminin en önemli aktörlerindendir. Bu toplantının, sanat alanındaki araştırmaları ve çalışmaları teşvik etmesini, üniversiteler arasında iş birliğini artırmasını ve sanatın toplumda daha geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, sanat alanındaki çalışmalarını her geçen gün daha da geliştirmektedir. Üniversitemiz bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Devlet Konservatuarımız bulunmaktadır. Bu fakültelerimizde, ülkemizin yetiştirdiği önemli sanatçılar eğitim vermektedir. Üniversitemiz, sanat alanındaki çalışmalarını uluslararası alanda da sürdürmektedir. Erasmus+ gibi programlar kapsamında, dünyanın birçok ülkesinden sanatçıyı üniversitemizde ağırlıyoruz. Bu toplantının, üniversitemizin sanat alanındaki çalışmalarının tanıtılması ve geliştirilmesi için önemli bir fırsat olmasını diliyorum" diye konuştu.

Fikir paylaşımlarında bulunuldu

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından ülke genelinden katılım sağlayan dekanlar ve müdürler ile birlikte güncel sorunlar ve çözüm önerileri üzerine fikir paylaşımlarında bulunuldu. 2 gün boyunca süren toplantıda Genel Kurul Toplantısının yanı sıra Dekanlar Toplantısı ve Müdürler Toplantısı yapıldı ve güncel sorunlar, düşünceleri, fikir paylaşımları ve gündeme dair görüşlerin dile getirildiği toplantılar ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmak üzere sona erdi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dinçay Köksal, Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, ÜAK Sanat Dalları Eğitim Konseyi Başkanı Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Türkmen ÇOMÜ'lü akademisyenler, ülke genelinden çok sayıda dekan ve akademik personel katılım sağladı.
(Duygu Yılmaz)
Paylaş