DOLAR 28.9272 %0.09
EURO 31.239 %-0.13
G.ALTIN 1887.7275 %0.69
BITCOIN 43861.66 %0.21
ETHERIUM 2266.5595 %0.06
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

ÇOMÜ'de 51 farklı ülke ile gerçekleşti

İki yılda bir yapılan ve bu yıl 37'ncisi düzenlenen "InSEA World Congress 2023" Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

710

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrenin açılış töreni Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonunda 51 farklı ülkeden 347 yüz yüze, 143 çevrimiçi katılımcıyla gerçekleştirildi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılında, Çanakkale'nin en kapsamlı uluslararası düzeydeki kongrenin düzenleyiciliğini; UNESCO'nun partner kuruluşu olan Uluslararası Sanat Yoluyla Eğitim Derneği (InSEA), Eğitim Araştırmaları Birliği Derneği (EAB), Görsel Sanat Eğitimi Derneği (GÖRSED) ve Sanat Eğitimcileri Derneği (SEDER) yaptı.

Yolcu; "Kongrenin ana teması genel eğitim içinde sanat eğitiminin yeri ve önemi"

ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Oğuz Karakaya ve Öğr. Gör. Sedat Çılgın'ın mini konseri sonrası 37'inci Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi Düzenleme Kurulu Eş Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Enver Yolcu, InSEA'nın görsel sanatlar eğitim alanında uluslararası düzeyde çok değerli etkinliklere yer verdiğini, kongrenin iki yılda bir farklı bir ülkede düzenlendiği dile getirerek kongre hakkında bilgiler vererek; "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılında 37'inci Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresini Türkiye'de düzenlenmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kongrenin ana teması genel eğitim içinde sanat eğitiminin yeri ve önemi. 21'inci yüzyılda dahi halen eğitim programlarında hak ettiği değere sahip olmayan sanat eğitiminin uluslararası düzeyde güncel sorunlarına odaklanmayı hedefleyen kongremizde; çok değerli bildirilere, sanatsal etkinliklere ve çalıştaylara yer verilmiş olacak. Bu bağlamda kongrede emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve kongrenin başarılı geçmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise 37'inci Dünya Sanat Eğitimcileri Kongresi'ne ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek; üniversite olarak sanat eğitimine çok önem verdiklerini bu bağlamda sanat eğitimi veren fakültelere de yönetim olarak tam destek olduklarını vurgulayarak kongrede emeği geçen herkese teşekkür etti.

500'e yakın sanatçı ve sanat eğitimcisinin katılımıyla yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin desteklediği "InSEA World Congress 2023" kapsamında, 500'e yakın sanatçı ve sanat eğitimcisinin katılımıyla; paralel oturumlar, paneller, sanat çalıştayları ve görsel sanatlar sergileri gerçekleştirildi. Kongre eşbaşkanlıklarını Doç. Dr. Martina Rıedler Eryaman ve Dr. Öğr. Üyesi Enver Yolcu'nun yaptığı "InSEA World Congress 2023"ün davetli konuşmacıları olan Kadir Has Üniversitesi'nden Prof. İnci Eviner, Avustralya RMIT Üniversitesi'nden Prof. Kit Wıse, Almanya'nın Burg Giebichenstein Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nden Prof. Sara Burkhardt ve ABD'deki Georgia Üniversitesi'nden Prof. Mira Kallıo-Tavın'ın sunumlarını yaptığı kongre 5 gün sürdü.

Açılış törenine; Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yeşim Zümrüt, Uluslararası Sanat Yoluyla Eğitim Derneği (InSEA) Genel Başkanı Prof. Glen Coutts ve çok sayıda akademisyen katıldı.
(Atilla Akın)

Paylaş