DOLAR 31.1462 %0.15
EURO 33.8127 %0.01
G.ALTIN 2032.0003 %0.01
BITCOIN 57202.5609 %5.03
ETHERIUM 3249.7839 %2.02
havadurum

Çocuk Kültür Evi’nden Renkli Program

Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi, 2022-2023 dönemi programının ilk yarıyılını tamamladı. Çocuklara yıl boyu katılabilecekleri renkli bir program sunan Kültür Evi, 2536 üye sayısına ulaştı.

566

Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi, 18 Ekim 2022 tarihinde başlattığı 2022-2023 dönemi programının ilk yarıyılını tamamladı. Çocuklara yıl boyu katılabilecekleri renkli bir program sunan Kültür Evi, 2022-2023 dönemi itibariyle 2536 üye sayısına ulaştı. Kültür Evi’nin neşeli, yaratıcı ve renkli içerikleriyle çocukları çok yönlü olarak desteklemeyi hedeflediği; öğrenmeyi, bağımsızlığı ve yaratıcılığı teşvik eden eğlenceli programı, 7 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan ikinci yarıyılda da tüm hızıyla devam edecek.

Çocuklar için Farklı Sanat Alanları

Çocuk Kültür Evi atölye programlarının ilk dönemini, farklı yaş gruplarına yönelik olarak hazırladığı robotik/kodlama, akıl oyunları, neşeli İngilizce, sanat, ekoloji, satranç, öykülerle felsefe, modern dans, ritim ve orkestra branşlarında grup atölyeleri; piyano, keman, gitar, yan flüt ve ukulele enstrümanlarında ise bireysel çalgı atölyeleriyle sürdürdü. Çocukları çok yönlü olarak desteklemeyi hedefleyen Kültür Evi, ilk dönem etkinlik programlarını ise “Evde Yazar Sohbetleri”, “Sanatçı Buluşmaları”, “Film Günleri” ve “Okul Buluşmaları” başlıklarıyla yürüttü.

Çocuk Edebiyatı Yazarlarıyla Buluşma

Çevrim içi olarak düzenlenen “Evde Yazar Sohbetleri” etkinliği kapsamında sevilen çocuk edebiyatı yazarlarının Çocuk Kültür Evi üyeleri ve takipçileri için özel olarak hazırladıkları sohbetler Çocuk Kültür Evi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıma sunuldu. Çocuklar için yazdığı mizah dolu kitaplarıyla tanınan ödüllü yazar Kaan Elbingil, çocuk edebiyatının genç kalemlerinden Melis Sena Yılmaz ve çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Irmak Zileli gibi çok sevilen çocuk edebiyatı yazarıyla buluşan çocuklar, yazarların hayat hikayelerini, yazma süreçlerini ve kitaplarını dinleme fırsatı buldular.

Sanatçılarla Tanışma

“Sanatçı Buluşmaları” etkinliği kapsamında ise çocuklar, çeşitli disiplinlerden sanatçılarla Çocuk Kültür Evi’nde bir araya getirilerek farklı sanat alanlarıyla ilgili bilgi ve deneyim edinme fırsatı buldular. Minyatür, seramik ve baskı sanatçısı Göksel Sevim, müzisyen ve luthier Ceyhun Demir ve tiyatro sanatçısı Hakan Polacanlı ile bir araya gelen çocukların etkinliklere ilgisi görülmeye değerdi.

Film Günleri ve Okul Buluşmaları

Çocuk Kültür Evi’nin bir diğer etkinliği olan ve dönem boyunca her hafta cuma günü gerçekleştirilen “Film Günleri” etkinliği kapsamında 8 yaş ve üzeri çocuklarla nitelikli çocuk filmleri izlenip ardından bir film okuma atölyesi gerçekleştirildi. Okullardan gelen talepler üzerine gerçekleştirilen “Okul Buluşmaları” etkinliği kapsamında ise konuk okul öğrencileriyle çeşitli atölyeler ve etkinlik programları gerçekleştirildi.

Kütüphanede Ödünç Kitap Sistemi

Çocuk Kültür Evi’nin 4000’nin üzerine kitap ve görsel-işitsel materyal kapasitesine sahip olan kütüphanesi, atölye programlarının yüz yüze başlamasıyla birlikte çocuklar tarafından tekrar aktif olarak kullanılmaya başlandı ve kütüphanede günlük kullanımın dışında yürütülen ödünç kitap sistemi kapsamında Ekim 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında toplam 827 ödünç kitap işlemi gerçekleşti.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş