DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Cılak; "Enseyi karartmak yok, muhakkak kazanacağız"

Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Yeni Tiyatro Dergisi'nin 10. Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri'nde 4 ayrı dalda ödül almaya hak kazandı.

284
Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Yeni Tiyatro Dergisi'nin 10. Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri kapsamında 4 ayrı dalda ödül aldı. Tiyatro; bir sene önce Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'in öncülüğünde kuruldu.

Cılak; "78 kez perde diyen bu ekip, rekorlara imza atıyor"
Yeni Tiyatro Dergisi'nin 10. Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri, En iyi Tiyatro Ekibi ödülüne layık görülen "Sabah Olmadan" adlı oyunun ekibi, ödülünü almaya tüm ekiple çıkarken, ekip adına konuşan Genel Sanat Yönetmeni Erkan Cılak; "3 buçuk ay kapalı salona seyirci sokmanın mümkün olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bir de maalesef deprem acısını yaşadı ülkemiz ve 6 ay sahnemiz kapalıydı. Ama kalan 6 ayda, 70 bin kişilik kentte 78 kez perde diyen bu ekip, rekorlara imza atıyor, huzurlarınızda hepsini canı yürekten kutluyorum" şeklinde konuştu.

Ceylan; "Onu bugünlerde çok anıyoruz"
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan Serap Ceylan ise konuşmasında ekibine, yönetmen ve rol arkadaşlarına teşekkür ederek; "Bir teşekkürüm de, çok özlediğim birine, 100 yıl önce bize buralarda kendimizi var etmeyi sağlayan, Türk kadınına tüm haklarını veren Atam'a. Onu bugünlerde çok anıyoruz. 100 yıl önce bize verdiği hakları kimse alamadı, bir yüz yıl daha elimizden alamazlar" diye konuştu.

Filiz; "Gençlerimize armağan olsun"
Tiyatro Araştırmaları Emek Ödülü alan Hayrettin Filiz, araştırma çalışmalarının bir kısmını Ayvalık'ta yaptığına vurgu yaparak, İzmir'de kapatılmış tiyatrosunun ardından Ayvalık Belediye Tiyatrosu ile tekrar sahneyle yakın ilişkide olmanın mutluluğunu dile getirerek "Aldığım ödül Ayvalık'ta pırıl pırıl başlayan tiyatro hareketindeki gençlerimize armağan olsun" ifadelerini kullandı.

Cılak; "Bu konuda ödül almak onur verici"
En İyi Yazar Ödülü'nü almak için bir kez daha sahneye çıkan Erkan Cılak ise "Oyun yazmaya geç başladım ve çok önemsediğim bir dal. Bu konuda ödül almak onur verici... Yazmak, yaratmak, anlatmak zorundayız, enseyi karartmak yok, muhakkak kazanacağız" diyerek salondakilerin alkışları arasında sahneden indi.

Cılak; "Gece gündüz demeden çalışıyoruz"
Ödül töreni sonrasında duygularını ve düşüncelerini dile getiren Erkan Cılak; "1 yılda dokuzuncu ödülümüzü aldık, bu kadar yol alacağımızı düşünmüyordum... Ama gece gündüz demeden çalışıyoruz, yaz geldi diye durmuyoruz. Önümüzdeki sezon oyunlarının provalarına iki hafta önce başladık bile. Repertuar tiyatrosu olmak istiyoruz. Önümüzdeki sene 6 oyun, 2 çocuk oyunu ile devam etmek gibi bir planımız var. Tabii burada en önemli faktör seyirci, seyirci olmadan yapamayız, seyircimiz var, salonumuz hep doluyor, bu anlamda şanslıyız. Küçükkuyu, Akçay, Edremit, Dikili gibi yerlerden de her oyuna seyircimiz geliyor, bu da bize umut veriyor. En büyük teşekkür bizi takip eden seyircilerimize... Ve asıl teşekkür Belediye Tiyatrosu'nu kurma fikrini önerdiğimde, sorgulamadan "hemen kuralım" diyen Sayın Belediye Başkanımız Mesut Ergin'e. Kentimize 99 yıl sonra yaptığı bu sanatsal yatırımın uzun yıllar devam etmesini dilerim... Eğer Mesut Ergin Belediye Tiyatrosu'nun kurulmasına öncülük etmeseydi, Ayvalık Cumhuriyet'in 100. yılında da eksik kalacaktı. Ekibimizden iki kişiye de ödül verilecek 23.Direklerarası Seyirci Ödülleri, 10 Haziran 2023 günü Ayvalık Nejat Uygur Sahnesi'nde sahiplerini bulacak. Tiyatrocular ile salonumuzda buluşacak olmanın heyecanı içerisindeyiz" dedi.
(Duygu Yılmaz)
Paylaş