havadurum

CHP’li Karabiga Belediye Başkan Adayı Kırbaç, projelerini anlattı

CHP’li Karabiga Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç, seçim ofisinde Karabigalılar ile bir araya gelerek, projelerini anlattı.

1721

31 Mart yerel seçimlerine 2 ay kalmışken, Karabiga’da belde sakinleriyle bir araya gelmeye devam eden CHP’li Karabiga Belediye Başkan Adayı Semih Kırbaç, seçim ofisini Yalı Mahallesi’nde Oğuz Eczanesi karşısına açtı. İlk gün Karabigalılar ile bir toplantı gerçekleştiren Semih Kırbaç, önemli açıklamalarda bulundu. Projeleriyle ilgili ipuçlarını da paylaşan Semih Kırbaç, seçim sürecinde projelerin kaynağını, neler yapacaklarını daha ayrıntılı olarak anlatacaklarını dile getirdi.

TOKİ’den sosyal tesislere, sosyal konutlardan belediyenin borçlarına kadar çok sayıda konuda konuşan Semih Kırbaç, konuşmasında projelerinden de bahsetti.

“Temiz bir seçim süreci geçirmek istiyoruz”

Kavgasız, gürültüsüz, temiz bir seçim süreci gerçekleştirmek istediklerini, ancak bazı dedikodulara da yanıt vermek istediğini dile getiren Semih Kırbaç; “Bu kalabalığı görmek beni çok mutlu ediyor. Ne kadar güçlü olduğumuzu, ne kadar doğru yolda olduğumuzu bana hissettiriyorsunuz. Emin olun bizim yaşımız da, birikimimiz de, tecrübemiz de Karabiga Belediyesi’ni çok iyi bir şekilde yönetmek için yeterli. Biz Karabiga’da yaşıyoruz. Son 1 senedir aranızda aday olarak bulunuyorum. Çalışmalarımız çok iyi bir şekilde ilerliyor. Karabigamızı artık bu kötü yollardan, borçlu belediyecilikten kurtarmak istiyoruz. Biz bu göreve talip olduk, yola çıktık. Burada bir yarış var. Burada bir rekabet olacak. Bunu kabul ediyoruz. Karabiga Belediye Başkanı’nı da en başta ziyaret ettik. Temiz bir seçim istediğimizi söyledik. Kavgasız, gürültüsüz bir seçim istediğimizi söyledik. Biz yapacaklarımızı, vizyonumuzu anlatacağız. Biz genciz. Yaşımız 38. Ancak biz her tür eleştiriye de cevap vermeye hazırız. Bizim hakkımızda söylenenleri duyuyorsunuzdur” dedi.

“Yollar böyle kalmaz, doğalgaz kesilmez”

Yolların olduğu gibi kalacağını, doğalgaz kesileceğini söyleyenlere de yanıt veren Semih Kırbaç; “Biz göreve gelirsek yollar böyle kalacak, doğalgaz kesilecek gibi saçma sapan sözler dolaşıyor. Bugün Gelibolu’da doğalgaz döşeniyor. Ayvacık’ta doğalgaz döşeniyor. Oralar da CHP’li belediye. İstanbul’da İmamoğlu başkanımız geldi de doğalgaz mı kesildi! Böyle bir saçmalık olabilir mi. Biz abonelik parasını yatırmışız. Sözleşmemizi yapmışız. Bizim doğalgazımızı kesebilirler mi! Kimin gücü yetebilir buna! Burada bir parti, siyaset olabilir mi! Biz istiyoruz ki, yapıcı sözler duyalım. Ama aksine ‘Biz gidersek, gaz kesilir, yollar böyle kalır’ gibi siyaset üretiyorlar. Bu korku politikası. Biz bu siyaseti istemiyoruz. Yollar kalmaz efendim. Bizim yollarımız hiçbir zaman böyle olmadı zaten. Yolu zaten bu hale getiren bunlar. Yolları biz bozmadık. Bizim eskiden bir tane kaldırım taşımız yerinden çıktığında, Karabigamızda yer yerinden oynuyordu. Ben buraya yürüyerek geldim. Çamurun içinden geldim. Biz bunlar hak etmiyoruz! Bize söylenebilirdi, 6 ay sabredebilirdik. Ama 3 senede bu kadar olmaz. Biz de insanca yaşamayı hak ediyoruz Karabiga’da. Yol kalır, gaz kesilir sohbetlerine, dedikodulara inanmayın” ifadelerini kullandı.

“1 sene içerisinde Karabiga’nın yol sorununu çözeceğiz”

Karabiga’daki bozuk yollarla ilgili sorunu 1 yıl içerisinde çözeceklerinin sözünü veren Semih Kırbaç; “Biz geleceğe bakalım. Gençlerimiz ne olacak, kadınlarımız ne olacak, biz bunlara bakalım. Karabigamızı nasıl zenginleştirebiliriz, Karabigamızın zenginliklerinden nasıl faydalanabiliriz, bizim amacımız bu. Karabiga’yı en üst seviyeye taşımak bizim hedefimiz. Başka amacımız yok. Biz büyükşehirlerden gerekli destek sözlerini de aldık. Gerekli yolla alakalı destekleri de aldık. Planlarımız, projelerimiz hazır. Ben size şuradan söz veriyorum. Biz altyapı çalışmaları bittiği zaman, 1 sene içerisinde Karabiga’nın yol problemini çözeceğiz. Seçime kadar bütün planlarımı, projelerimi, destekleri nereden aldığımı sizlerle paylaşacağım. Çözmeye çalışacağız demiyorum. Çözülecek. Biz bunun için göreve geliyoruz. Karabigalı’nın iyi şartlarda yaşamasını istiyoruz. Karabigalı hak ettiği gibi yaşayacak” dedi.

“15 gün içinde bir sosyal tesisi açacağız”

Göreve gelir gelmez 15 gün içinde kadınların yararlanabileceği bir sosyal tesisi Karabiga’ya kazandıracaklarını dile getiren Semih Kırbaç; “Biz ilk önce Karabiga’da kadınlar ve gençler diyoruz. Bizim için çok değerliler. Biz kadınlarımızın gün içinde vakit geçirebileceği bir sosyal tesis projemizi hazırladık. Günlerini yapabilecekleri, çocuklarını okullarına bıraktıklarında vakit geçirebilecekleri bir sosyal tesis projemizi hazırladık. Yakın zamanda paylaşacağız. Seçimden sonra 15 gün içinde Karabiga’nın bir sosyal tesisi açılmış olacak. Bunun altyapısı hazır. Bugüne kadar hiçbir yerde yalan konuşmadım. Bundan sonra da konuşmayacağım. Uygun fiyatta, güzel vakit geçirebileceğiniz projemiz hazır. Hiç şüpheniz olmasın” dedi.

“Ben de gençlerimizle birlikte o tesiste maç izleyeceğim”

Gençlerin yararlanabileceği, zaman geçirebileceği, maçları izleyebileceği bir sosyal tesisi Karabiga’ya kazandıracaklarını söyleyen Semih Kırbaç; “Gençlerimiz maalesef Karabiga’da mağdur. Gençlerimiz zaman geçirebilecekleri bir sosyal tesis istiyorlar. Biz istiyoruz ki, ama okula giden gençlerimiz, ama iş hayatında olan gençlerimiz, akşam işten, okuldan çıktıktan sonra maçlarını izleyebilsinler, oyun oynayabilsinler. Kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için gençlerimizi bu tesisi yapacağız. Her dönem söz veriliyor. Yapılmıyor. Ben de gencim. Ben açacağım ve gençlerle birlikte maç izleyeceğim. Biz gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacağız. Kadınlarımız, gençlerimiz ne istiyorsa yapacağız. Kadınlarımıza, gençlerimize tiyatro, seminer, konser, etkinlikler yapacağız” dedi.

“Biz doktorları yerlerinden etmeyeceğiz”

Evde sağlık hizmetini başlatacaklarını dile getiren Semih Kırbaç; “Büyüklerimiz için de projelerimiz var. Çiftçilerimiz var. Balıkçılarımız var. Hepsiyle ilgili projelerimiz, hazırlıklarımız var. Geçmiş dönemde bir hizmetimiz vardı. Yaşlılarımızı ziyaret eden, hal hatırlarını soran, sağlık durumlarını kontrol eden bir ekibimiz olacak. Evde sağlık hizmetini yeniden hayata geçireceğiz. Biz doktorlarımızı yerlerinden etmeyeceğiz. Biz sözler verip de yarın bunları yemeyeceğiz” dedi.

“Kapatacakmışız, işten atacakmışız”

Göreve gelince bakım evini kapatacakları ve çalışanları işten çıkaracakları gibi kara propaganda içeren iddiaları duyduklarını dile getiren Semih Kırbaç; “Allah razı olsun. Bir bakım evimiz var. Şimdi biz burayı kapatacakmışız. Burada çalışanları işten çıkaracakmışız. Böyle bir hizmet Karabiga’ya kazandırılmış. Biz hükümetin, devletin ne kadar yatırımı varsa arkasında olacağız. Biz kimseyi işinden etmeyeceğiz. Bu sözleri söyleyen arkadaşlar göreve geldikleri gibi belediye çalışanlarını işten çıkarttı. Biz bunu yapmayacağız. Biz kimseyi ekmeğinden etmeyeceğiz. Biz dedikodulara aldırmayacağız. Ama bunlara cevap vermek de görevimiz. Bunlar yaşandı. Biz bunları yaşatmayacağız” dedi.

“İş makinaları satıldı, yapılan yıkıldı”

Devraldıkları belediye hizmetlerine sahip çıkılmadığını dile getirerek mevcut yönetimi eleştiren Semih Kırbaç; “Şehitliğimiz çok kötü durumdaydı. 4,5 yıl şehitliğe uğramayan belediye, ben ziyaret ettim diye gidip bakım yapıldı. Geçen seçimde çürüyen bir ağaç söküldü diye yer yerinden oynamıştı. Bu kadar acımasızca eskiyi yıkma çabası içinde olmamalıyız. Karabigamızın girişi çok kötü şuan. Karabigamızın girişini düzenleyeceğiz. Bizim bir sorunumuz var Karabiga’da. Yapılanları yıkıp, yerine bir şeyler yapmaya çalışılıyor. Bu yapılanlar bizim paramızla yapılıyor. Neden çöpe atılıyor. Ben esnafım. Bütün gün çarşıdayım, görüyorum. Yapılan banklar çöpe atılıyor. O bankların ne günahı var. O palmiye ağaçlarının ne günahı var. Karabigamızın girişinde güzel görüntüye sahip palmiye ağaçları sökülmüş. Böyle bir şeye gerek var mı. Biz bunun üstüne ne koyabilir, onu düşünmeliyiz. Biz söküp yapmak değil, üstüne ne yapabiliriz diye düşüneceğiz. Yapandan Allah razı olsun diyeceğiz. Bizim başka hiçbir derdimiz yok. Bu çöpe giden paralar, bizim paralarımız. İş makinaları satıldı. Şimdi dışarıdan kiralanıyor. Araç filomuza dev yatırım diyorlar. 3 kamyonumuz vardı. Şimdi bir kamyonumuz yarım yamalak çalışıyor. Bize hibe olarak gelen silindir birilerine satıldı. Şu an bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan biri. Şimdi başkalarından kiralıyoruz. Neden. Hibe gelen bir şey satılır mı ya. Size gelen hediyeyi başkasına parayla satabilir misiniz. Satamazsınız. Sattılar. Maalesef söylediklerinin hepsinin tersini yaptılar. Büyük kepçeyi sattılar. Hangi birini sayayım” ifadelerini kullandı.

"64 sosyal konut inşa edeceğiz"

Seçim öncesi ev sözleri verildiğini ancak yapılan TOKİ konutlarında yalnızca bir Karabigalı’ya ev çıktığını dile getiren Semih Kırbaç, belediye imkanlarıyla sosyal konut inşa edeceklerinin sözünü verdi. Semih Kırbaç açıklamasında; “Geçen dönem ellerinde kağıt TOKİ’den herkese bir daire vaat ettiler. 104 daireden Karabigalı 3 kişiye ev çıktı. Onların da bir tanesi Karabiga’da oturuyor. İnsanları kandırmaya gerek yok. Biz TOKİ’nin Karabigamıza gelmesinin arkasında olacağız. 50 tane daha gelecekmiş. Mart ayında talep toplanacakmış. Buna karşı değiliz. Ama biz bunların dışında 5 yıl içinde dört çarpı 16 olmak üzere en az 64 tane sosyal konutu kendi imkanlarımızla Karabigamıza kazandıracağız. Bunu da maliyet fiyat fiyatından ve uygun ödeme koşullarıyla kazandıracağız. 5 yılda yapacağız bunu. TOKİ de 50 tane yapsın. O da gelsin. Belediyeyle alakası olmayan bir iş bu. Ama biz yine de arkasındayız. Yine biz 50 taneyle yetinmeyeceğiz, belediye imkanlarıyla daha fazlasını yapacağız. Sosyal konut yapacağız. Biz Karabigalılara sosyal konut yapacağız. Çizimleri, projeleri hazır. Önümüzdeki günlerde sizlere anlatacağız. İhtiyaç sahibi ailelerimizi faydalandıracağız” dedi.

"Borçsuz devir aldılar, bugün borç 100 milyon lira civarında"

Karabiga Belediyesi’nin borçsuzken bugün 100 milyon liraya yakın borcunun olduğunu dile getiren Semih Kırbaç; “Biraz borçtan da bahsedeyim. Geçen dönem sıfır borçla devredilen bir belediye var. Ama bugün aradan geçen 5 senede yaklaşık 80-100 milyon lira civarında bir borcumuz var. Eski parayla trilyon. Hani her şey iktidardan geliyordu. Hani her şey hibeydi. Hani her şey bedavaydı. Biz 2 ay sonra inşallah göreve geleceğiz. Hiç şüphemiz yok. Daha hesap verilebilir bir bütçe yapacağız” dedi.

"Çocuklarımız ve gençlerimiz akıllı saat yapabilmeyi öğrenmeliler"

Çocuklar ve gençler için vizyon ortaya koyacak, gelecek hedeflerin oluşmasını sağlayacak projeler ve çalışmalar planladıklarını dile getiren Semih Kırbaç; “Biz öyle bir Karabiga hayal ediyoruz ki… Çok gencimiz var. Okuyorlar. Mühendislerimiz, mimarlarımız var. Hepsi gidiyorlar, dışarıda yaşıyorlar. Çok sayıda gencimiz okuyor ama dönmüyor. Biz Karabiga’ya gençlerimiz yeniden dönsünler istiyoruz. Gençlerimiz okullarına gitsinler, sonra geri dönsünler istiyoruz. Bizim hayalimizdeki Karabiga bu. Biz genciz. Enerjimiz, projelerimiz hazır. Gençlerimizi de dinleyeceğiz. Çocuklarımıza, gençlerine derslerinde faydalı olabilecek bir kurs desteği vereceğiz. Çocuklarımıza yabancı dil öğreteceğiz. Çocuklarımız, gençlerimiz yeni dünyaya ayak uyduracak. Biz çocuklarımıza akıllı saat de alacağız. Ama mesele akıllı saat almak değil. Asıl mesele çocuklarımıza akıllı saat üretmeyi düşündürebilmek. Biz çocuklarımıza akıllı saat üretebilmeyi öğretmek istiyoruz. Biz okulumuza bir fen laboratuvarı kazandırmak istiyorum. Çocuklarımıza sporu sevdirmek için çalışmak istiyorum. Ben spor kulüplerinde yöneticilik de yaptım. Bigapor’da, Karabigaspor’da. Biz çocuklarımızı çamurlu yollara mahkum etmeyeceğiz. Biz gençlerimizi uyuşturucuya, kötü alışkanlıklara kaptırmayacağız. Bizim gençlerimiz robotik kodlamayı öğrenecek. Biz bunlarla mücadele edeceğiz. İnşallah güzel işler yapacağız.”

"Dijital Belediyeciliğe önem vereceğiz"

Dijital belediyeciliğe de önem vereceklerini söyleyen Semih Kırbaç, halkla iç içe bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceklerini söyledi. Semih Kırbaç konuşmasının sonunda; “Biz bu göreve menfaat için değil, Karabiga’ya faydalı olalım diye talip olduk. Seçim ofisimiz hazır. Telefon numaramı da yayınladım. Başka numaram yok. Her zaman bana ulaşabilirsiniz. Derdimiz Karabiga. Fikirleri alacağız. Çözebileceğimiz sorunların üzerine gideceğiz. Belki yeni projeler çıkacak ortaya. Bunları değerlendireceğiz. Gece gündüz bana ulaşabilirsiniz. Dijital belediyeciliğe de önem vereceğiz. Biz cep telefonlarından ödeme yapabileceğiniz bir sistemi de kuracağız. Ben sistem mühendisliği eğitim aldım. Cep telefonuyla belediyeyle ilgili birçok işinizi yapabileceksiniz. İsteklerinizi, önerileriniz yazabileceksiniz” şeklinde konuştu.

Seçim ofisindeki ilk toplantıya CHP Biga İlçe Başkanı Cemal Mantar, CHP Biga İlçe Kadınları Kolları Başkanı Özge Yılmaz ve CHP Biga Gençlik Kolları Başkanı Biröz Tazıcı ile parti yöneticileri de katıldılar. Toplantı sonunda Karabiga sakinlerini dinleyen Semih Kırbaç, vatandaşlardan gelen istek ve önerileri dinleyerek not aldı.

(SEVİ GÖZAY UĞURLU)
Paylaş