havadurum

CHP’li Güneşhan, “8 Mart kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük simgesidir”

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarına saygı göstermek, kadına şiddeti önlemek ve eşit bir toplum sağlamak için bir fırsattır” dedi.

932

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güneşhan, şunları söyledi, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sadece bir tarih değil, kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesinin simgesidir. Kadınlar tarih boyunca pek çok zorluğa göğüs germiş, hakları için mücadele etmiş ve değişim için çaba sarf etmiştir. Ancak, günümüzde hala birçok kadın, eşitsizlikle, ayrımcılıkla ve şiddetle karşı karşıya kalıyor. İş dünyasında, siyasette ve toplumun birçok alanında kadınlar hak ettikleri yerde olamıyor. Kadınların daha güvende bir hayat sürmeleri için, cinsiyet eşitliğini sağlama ve kadın haklarını güvence altına alma sorumluluğu hepimizindir. Bunu sağlamak, eğitimde, iş dünyasında ve toplumun her alanında cinsiyet eşitliğini destekleyen politikaların hayata geçirilmesiyle olur.”

“Kadınların eşitliği ve güvenliği, toplumun eşitliği ve güvenliği anlamına gelir”

Milletvekili Güneşhan, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kadın haklarına verdiği önemle dünyada öncü liderler arasında yer alır” sözlerine dikkat çekerek, “Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin modernleşmesi ve kadınların toplumsal statüsünün güçlendirilmesi amacıyla birçok yeniliğe öncü olmuştur. 1926’da kabul edilen Medeni Kanun ile kadınlar medeni haklara sahip olmuş hukuki anlamda erkeklerle eşit konuma gelmiştir. Atatürk, kadınların her alanda var olmaları için büyük çaba göstermiştir. Bu amaç doğrultusunda, kadınların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi konusuna da özel bir önem vermiştir. Atatürk, ‘Kadınlarımız, milletin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren, onlara ahlaki değerleri aşılayan ilk öğretmenlerdir. Kadınlarımızın eğitimi, milletin eğitimi demektir.’ şeklinde ifade etmiştir. Unutulmamalıdır ki, 1930’da yapılan yerel seçimlerde erkeklerle eşit seçme ve seçilme hakları kazanan Türk kadınları, dünya genelinde bu haklara sahip olan ilk kadınlardan olmuştur. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarına saygı göstermek, kadına şiddeti önlemek ve eşit bir toplum sağlamak için bir fırsattır. Her zaman aklımızda bulunduralım ki kadınların eşitliği ve güvenliği, toplumun eşitliği ve güvenliği anlamına gelir. Bu anlamlı günde kadına şiddete hayır diyor ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş