havadurum

CHP'li Ceylan “Bedel ödeyen asker ve polislerimizin de hakkı değil mi?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan;” Tokat yiyenler gazi unvanı aldı mermi yiyen asker polisler gazi olamadı” dedi.

1041

CHP Çanakkale Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada gazi sayılmayan terör mağdurlarının sorunlarını gündeme getirdi. Özgür Ceylan Sayın Başkan, sayıları 20 bine varan asker ve polisin terörle mücadele esnasında yaralandıkları hâlde TSK Sağlık Yönetmeliği ve 1053 numaralı Nizamname‘deki kıstaslar nedeniyle gazi sayılmadıklarını ifade ederek, “15 Temmuz’da sokağa çıkanlardan tokat yiyen de mermiyle vurulan da yaralanma derecesine bakılmaksızın gazi sayıldı. Ancak dağda terör örgütüyle göğüs göğse çarpışan askerimiz, şehirlerde bombalı eylemlerin hedefi olarak yaralanan polislerimiz gazi sayılmadı” diye konuştu.

“Askerlerimiz ve polislerimiz Gazi sayılmadı”

CHP'li Ceylan, TSK Sağlık Yönetmeliği ve 1053 numaralı Nizamname‘ deki kıstaslar nedeniyle sayıları 20 bine varan asker ve polisin terörle mücadele esnasında yaralandıkları hâlde gazi sayılmadıklarını söyledi. 15 Temmuz’da sokağa çıkanlardan tokat yiyenin de mermiyle vurulup yaralanma derecesine bakılmaksızın çok sayıda kişinin de gazi sayıldığını ifade eden Özgür Ceylan, “Ancak dağda terör örgütüyle göğüs göğse çarpışan askerimiz, şehirlerde bombalı eylemlerin hedefi olarak yaralanan polislerimiz gazi sayılmadı” dedi.

CHP’li Ceylan’dan Gazilik çağrısı

Milletvekili Ceylan, gazi sayılmayan asker ve polislerin birçoğunun vücudunda çıkarılamayan mermi ve şarapnel parçaları olduğunu belirtirken, “Bu durum tıbben tedavisi olmayan ağır metal zehirlenmesine neden olmakta. Bu insanların talebi; çoluk çocuklarına gazi olduklarını ispatlayacak bir belge bırakmak, öldüklerinde ay yıldızlı bayrakla defnedilmek” dedi. Özgür Ceylan asker ve polislere hak ettikleri unvanın verilmesi gerektiğinin altını çizerken, gazilik unvanı, devletin Silahlı Kuvvetlerinin ve Emniyetinin emrinde çalışırken hedef olan ve bedel ödeyen asker ve polislerimizin de hakkı değil midir?” diye sordu.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş